Ашық сабақ. 4 - сынып. Жаратылыстану пәні.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ. 4 - сынып. Жаратылыстану пәні.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәнінен ашық сабақ. Тақырыбы: Жер Күнді айналғанда не өзгереді?
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Пәні:

Жаратылыстану

Педагогтың аты- жөні

Жубанканова А.Е.

Күні:

21.04.2023ж.

Сынып:4 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жер Күнді айналғанда не өзгереді?

Оқу мақсаты:

4.4.3.1.Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру

4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну

Сабақ мақсаты:

  • Жердің Күнді айналған кездегі өзгерісті біледі;

  • Оның табиғатқа әсерімен танысады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық жасау

«Зымыранды ұшыр-қондыр» ойыны.


Мақтау, мадақтау


Рисунок 9

Үй тапсырмасы

«Wordwall» арқылы үй тапсырмасын тексеру

Дескриптор:


Тест сұрақтарына толық жауап береді-

ҚБ: «Смарт сағат» әдісі

Жаңа сабақ


Тақырыпты ашу: «Шам жағу» әдісі арқылы жүргізіледі.


-Сонымен, балалар бүгін біз «Жер Күнді айналғанда не өзгереді?» тақырыбымен танысамыз.

Сендер сабақта Жердің Күнді айналатынын білесіңдер және

оның табиғатқа әсерін түсінесіңдер.

Тірек сөздер.

Полюс

Экватор

Жартышар

Солтүстік жартышар

Оңтүстік жартышар

Видео көрсетілім.


Балалар «Күн» парақшаларындағы сөздерді қол шамының көмегімен оқиды.







Мақтау, мадақтау


Видео, слайд

І тапсырма


Тәжірибелік жұмыс: Жанды модель

Жасалу жолы:

1. Үстел шамын Күн орнына қолдан, бетіңді «Күнге» қарат.

2. Шеңбер бойымен сағат тіліне қарсы бағытта баяу қозғал.

3. Толық шеңбер жасап , айналып шық.

Жазылым

-Енді, сұрақтарға жауап бер.

Бұл модельді қалай атауға болады? «Жердің Күнді айналуы» немесе «Күннің Жерді айналуы»?

2. Тәуліктің қай мезгілі:

а) сен «Күнге» қарсы қарап тұрған кез;

ә) «Күн» арқаңа түсіп тұрған кез;

б) «Күн» сенің сол жағыңда болған кез?

3. Жердің қозғалысын тағы қалай модельдеуге болады?

Критерий:

1. Жасалған тәжірибеге мұқият қарап отырып құбылысты анықтау.

2. Берілген сұрақтарға жауап табады.

3. Дәптерге жазады.

Дескриптор:



Берілген тәжірибені толық түсінеді-

Сұрақтарға жауап береді-

Дәптерге жазады-

ҚБ: «Смарт сағат» әдісі




Үстел шамы

ІІ тапсырма

(Ж)

-Балалар, сендер білесіңдер ме , «Merge Cube» атты кубик арқылы объектілерді 3D форматта көруге болады. Қане, ұялы телефондарымызды алып қосайық.

Критерий:

1. Кубиктің көмегімен 3 Д форматта объектілерді көреді.

2. Сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

Ғаламтор арқылы ««Merge Cube» кубигімен жұмыс істейді-

Сұрақтарға жауап береді-


ҚБ: «Смарт сағат» әдісі




ІІІ тапсырма

(Ж)

Негеш пен Эвриканың сұрағы.

-Экваторда жыл мезгілі қалай ауысады?

Күннің түсуі

-Қай күннің түсуі экватордағы күннің түсуіне сәйкес келеді?

Критерий:

1.Суретке қарап күннің түсуін анықтау.

2. Экваторда жыл мезгілдерінің ауысу ерекшелігін айтады.

Дескриптор:



Күннің дұрыс түсуін анықтайды-

Экватордағы жыл мезгілінің қалай ауысатынын айтады -

ҚБ: «Смарт сағат» әдісі







Сергіту сәті

Нейрожаттығу


ІV тапсырма

(Т)

Жердің Күнді айнала қозғалуының моделін жаса.

Жасалу жолы:

1. Арқаннан немесе сымнан эллипс пішінді орбита жаса.

2. Доп бетіне маркермен осін белгіле.

3. Шамды жасалған орбитаның дәл ортасына орналастыр.

4. Допты орбита бойымен айналдыра қозғалт.

5. Доптың бетіне жарықтың түсуін бақыла.

6. Қорытынды жаса.


Критерий: 1.Берілген құралдарды қолдана отырып Жердің Күнді айнала қозғалуының моделін жасау.

2.Жасалынған модельді топпен қорғау.


Дескриптор:



Модельді дұрыс құра алады-

Құрған моделі бойынша өз ойын айтады-




ҚБ: «Смарт сағат» әдісі




Жарық көзі

Доп

Арқан немесе сым

Оқулық

Бекіту

Негеш пен Эвриканың сұрағы.

Егер Жер өз осінен айналмай, тек Күнді ғана айналып жүрсе, ғаламшарымыздағы тіршілік қандай болар еді?

Оқушылардың жауабын тыңдау.

Сұраққа жауап беру үшін шармен зерттеу жүргізеді.


Балаларға шарлар таратылады. Шарды алып балалар өзін Күн ретінде, ал шарды Жер қылып ақырындап айналады.




Рефлексия

«Падлет» платформасы





Үй тапсырма

«Қай елдер Жаңа Жылды жазда қарсы алады?» анықтау.


Критерий: Жаңа Жылды жазда қарсы алатын елдерді табады?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.01.2024
961
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі