Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. 5 класс Тақырыбы: Сақ патшайымы Томирис
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3А Сақтар |
Мектеп: |
||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Сақ патшайымы Томирис Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің ерлігі қалай сипатталған |
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.2.1 Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық аренадағы орнын анықтау |
||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Сақ патшайымы Томирис туралы біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Томирис патшайымның қай жерлерде шайқасқанын атайды. Кейбір оқушылар: Сақ патшайымы Томиристің бейнесін топтастырады және ол жайында толық пікірін білдіреді. |
||||||||||
Бағалау критерийлері |
-Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтай алады. -Томиристің ел қорғаудағы роліне сипаттама береді. -Сақтардың Тәуелсіздік үшін күресіне ой-пікірін білдіреді. |
||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Айтылым дағдысы: Томириске сипаттама беру, Томиристің Кирмен шайқасы туралы үзіндіні оқиды, мәтінді (қосымша деректер) топпен оқытып, өз тобында талқылату, басқа топтарға түсіндіру. Тыңдалым дағдысы: Сақ патшайымы туралы оқушылардың айтуы бойынша деректерді тыңдау. Жазылым дағдысы: Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды дәптерге жазады. Жазылымға арналған тіркестер: Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, батырлық, жауынгерлік, патшайым, қорған, массагет Пәнге қатысты лексика мен терминология Тайпа,тайпалық бірлестік, абыздар,жауынгерлер,егіншілер мен малшылар Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, археология, оба, қорған,ескерткіш ат әбзелдері |
||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» идеясы. Сақ патшайымы Томиристің елін, жерін қорғау жолындағы күресін ашып көрсету арқылыоқушыларды ұлттық бірлікке бейбітшілікке баулу. «Ұлы Даланың жеті қыры» 4 бөлімі. |
||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы. Томиристің дүние жүзі тарихындағы ролін анықтайды |
||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ кезінде оқушыларға тақырыпқа байланысты бейнеролик , презентация көрсету. |
||||||||||
Бастапқы білім |
Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды. |
||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі 2-мин
5-мин |
Ұйымдастыру шаралары (Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу) Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру. Көңіл күйлерін «Смайлик» арқылы білдіру Оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға «патша», «патшайым» деген сөздер жазылған стикерлер таратылады. Оқушы таңдауы бойынша сәйкес топқа отырады. Тапсырма 1. «Тасмола археологиялық мәдениеті» тақырыбы бойынша «Еркін микрофон» әдісі арқылы үй жұмысын бір-бірінен сұрату.
ҚБ «Шапалақ» Оқушылар Сақ патшайымы Томириске байланысты суреттер көрсетіледі. Оқушылар суреттердің мағынасын түсіндіре отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашады. «Ұлы Даланың жеті қыры» 4 бөлімі туралы мәлімет. Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. Бейне ролик көрсету |
Слайд Смайлик Микрофон Слайд https://www.youtube.com/watch?v=DML1MwqeH0E |
|||||||||
Сабақтың ортасы 10-мин 10-мин
8-мин
5-мин |
Топтарға тапсырмалар беріледі. Мәтін мен жұмыс жасайды 1-топ. Патша : Кир патшаның сақтарға жорық жасаудағы басты мақсаты қандай? Дала патшайымының қарсыласы кім болды? 2-топ. Патшайым: Томирис қандай болған? Сақ патшайымы Томириске Кирді жеңуі үшін қандай қолайсыз жағдай түрткі болды ? Әр топ бірін-бірі бағалайды. («Термометр» )
«Диктоглосс әдісі» М Оқушыларға бейнематериал ұсынып, төмендегі сұрақтарды қойыңыз.
Бейнематериалда қандай маңызды идея қарастырылған? ҚБ «Смайлик» Мағынаны тану кезеңі «Тарихи тұлға» 1-топ: Суретті пайдалана отырып, Томиристің ел қорғаушы ретіндегі ролін тізбектеп жазыңыздар. 2-топ: Томирис сөзінен басталатын 4 сипаттама сөйлем құрастырыңдар.
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы оқушылар өз пікірлерін ортаға салады.
|
Слайд
https://www.youtube.com/watch?v=DML1MwqeH0E слайд
слайд
Слайд |
|||||||||
Сабақтың соңы Қорытындылау кезеңі 7-мин
Рефлексия 5-мин |
«Элективті тест». Мұғалім «А,В,С,Д» әріптері бар карточкаларды таратады. Оқушылар дұрыс жауаптарын табу үшін тиісті карточканы көтереді. 1.Сақ-массагеттер патшайымы Томирис туралы мәліметтер кездеседі. А) Рим тарихшыларында; В) Геродот жазбаларында; С) Парсы деректерінде; Д) Тарих деректерінде; 2.Соғыс өнерін жетік меңгерген, садақ атудың хас шебері, ел басқару ісінің қыр-сырларын жақсы игерген сақ патшасы А) Зарина; В) Спаргапис; С) Анахарсис; Д) Томирис; 3. «Томирис әйел болса да жауынан қорықпайтын батыл болған» деп жазған кім? А) Помпей Трог, В) Геродот; С) Страбон; Д) Арриан; 4. «Әлемнің төрт бұрышының, билеушісі» және «патшалардың патшасы» атанған патша. А) Томирис; В) Дарий; С) Кир; Д) Спитамен;
5. «Вавилонды жеңгеннен кейін парсы патшасы Кир
массагеттерге соғыс ашып, олард Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |