Тулегенова Айнур
Бимырзаевна
Қызылорда облысы ,Арал ауданы
№82орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Педогог- зерттеуші
|
Бөлім: |
4– бөлім. Отбасы құндылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тулегенова А. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесінен үзінді. Әжені аңсау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра бағалайды. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Білуге жаңаны тануға құштар болу. |
Сабақтың барысы:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып
Ашық сабақ 5 сынып
Тулегенова Айнур
Бимырзаевна
Қызылорда облысы ,Арал ауданы
№82орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Педогог- зерттеуші
|
Бөлім: |
4– бөлім. Отбасы құндылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тулегенова А. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесінен үзінді. Әжені аңсау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра бағалайды. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Білуге жаңаны тануға құштар болу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
І. Ұйымдастыру кезеңі -сәлемдесу -оқушылардың зейінін сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шаңырақ» ынтымақтастық атмосферасы Топтарға бөлу. «Пазл» әдісі арқылы үш топқа біріктіремін.
Үй тапсырмасына шолу: «Бинго» әдісі
Қызығушылықты ояту: Аудио таспа тыңдау «Әже қандай болу керек?» Ойталқы жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырады. |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Берілген суреттерді біріктіру арқылы топтасып, әннің бір шумағын айтады. Оқушылар сандарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар үнтаспаны тыңдап, ойталқы жасайды.
|
Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, презентация, ДК
Суреттер
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 31 мин. |
Әңгіменің тақырыбы мен идеясы туралы мағлұмат беру Топтық жұмыс: «Әженің сандығы» әдісі. І топ: Әңгіме құрылысына талдау
ІІ топ: Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар
ІІІ топ: «Шатасқан оқиғалар» Әңгіменің сюжеттік дамуын ретімен қойыңдар. Сюжеті Реті 1. – Әже, әже болсаңыз, онда бізге ертегі айтып беріңізші, - деді сөздің ретін бағып үндемей отырған Ая сабырлы қалпын сақтаған күйі. 5 2.Мақсатым – қыздарыма өз әжем сияқты нағыз қазақы кейіптегі кейуананы көрсету еді.2 3.Перзентханада дүниеге келіп, балабақшада өсіп-өніп жатырған бүгінгі заманның сәбиі үшін менің айтқан ертегілерім қызық та тосын дүниелер 1 4.Әйтсе де жақын адамның тұңғышы оқуға түсіп жатырса, ондай қуанышқа ортақтаспау адамгершілікке жата ма?3 5.Өзінің сырт нұсқасы мен білетін ауыл әжелеріне онша келіп тұрған жоқ.4 6. – Папа, сен бізге бәрібір нағыз әжені көрсетесің ғой, - деді ол жаңағыдан гөрі жадыраңқырап. 6
Жұптық жұмыс: «Сыңарын тап» әдісімен жұптастырамын. Әр топтағы жұптарға тапсырма беріледі.
«Әжемнің құрты» әдісі арқылы тапсырма беріледі. 4-тапсырма. 145-бет Жеке жұмыс: «Еркін жазу» әдісі. І топ: Әкесін тәрбиелеген әже мен қонақта көрген әжені және өз әжелеріңді салыстырып, бүгінгі өмірмен байланыстырыңдар. ІІ топ: Балқыз бен Әсия келіннің іс-әрекетін үйлеріңдегі жеңгелеріңмен салыстыра суреттеңдер. ІІІ топ: Жолдас пен Азат бейнесін бүгінгі шынайы өмірмен байланыстыра сипаттап жазыңдар.
«Ет табақ» әдісі: Сөздік жұмыс: Кимешек – Ұршық – Шылауыш – Қамзол – Сандық – Кебеже - 1-топ: Бесік жырын айту 2-топ: «Әжем айтқан ертегі» 3-топ: «Бата білеміз бе?» |
.
Әр топ тақтадағы уақыт тізбегінен берілген тапсырманы таңдап, топта орындайды.
«Сиқырлы қорапшадағы» суреттердің сыңарын тауып, сәйкестігіне қарай жұптасады. Оқушыларға берілген тапсырмаларға жұптасып, дұрыс жауап береді.
Оқушылар берілген тапсырманы мұқият орындайды.
Кесілген мақалдарды дұрыс құрастыру арқылы жұптасады.
Оқушылар жұптасып берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
Каспий голд бонусы арқылы бағалаймын.
Дескриптор: Жалпы – 5 балл. - Кейіпкерлерді салыстырады. - шынайы өмірмен байланыстыра сипаттап жазады. - Кейіпкерлерді шынайы өмірмен сипаттауда нақты дәлелдер келтіре алады. - Өз ойын тиімді жеткізе алады. -сауатты жазады.
Дескриптор: Жалпы – 5 балл - Әр сөздің мағынасын анықтайды. -баламасын тауып жазады. -бесік жырын жатқа айтады. -Бата мен ертегінің маңызын түсінеді. - ұлттық құндылық -тарды дәріптейді. |
Интербелсенді тақта, слайд
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК.
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин.
|
Сабақты бекіту: «Бір шәугім шәй» әдісі арқылы жаңа сабақты бекітемін. Үйге тапсырма: Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?» - әңгімені оқу. «Менің асыл әжем» - тақырыбында ойтолғаныс жазу. Бағалау: Рефлексия: «Бауыпсақ» әдісі. платформа Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын жазады. |
Оқушылар алған білімдерін бекітеді.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазады. |
«Медаль» әдісі арқылы бағалау
|
|
шағым қалдыра аласыз


















