Мектеп:№84
Циолковский атындағы жалпы орта
мектеп
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Шеримова Роза
Кенжебековна
|
Пәні : қазақ
тілі
Сыныбы:
6
|
Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: Қазақстандағы көрікті
жерлер
Сабак:1
Сабақтың
тақырыбы: Бурабай ұлттық
саябағы
Күні:
|
Қатысқандар
:
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
|
6.1.1.1 мәтіннің атауын
талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені
болжау
6.4.1.1 тақырып
бойынша жеке сөздер, бірге,бөлек және дефис арқылы жазылатын
сөздерді орфографиялық нормаға сай
жазу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:мәтіннің атауын
талқылайды,тақырып бойынша болжай алады.
Тақырып бойынша жеке сөздер,
бірге ,бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық
нормаға сай жазады.
|
Оқушылардың
көпшілігі:жетекші сұрақтар қоя алады
және бірге,бөлек,дефис арқылы жазылатын сөздерді ажырата
алады.
|
Кейбір
оқушылар:мәтіндегі көтерілген мәселені
болжайды және тірек сөздерден мәтіндер құрастыра
алады.
|
Ойлау
деңгейі
|
Білу,түсіну,қолдану
|
Бағалау
критерийі
|
мәтіннің атауын талқылау және
алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені
болжайды.
тақырып бойынша жеке
сөздер,бірге,бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді
орфографиялық нормаға сай
жазады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады: қос сөздер,біріккен сөздерді
орфографиялық нормаға сай қолдана
алады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: күрделі сөздер,қос
сөз,біріккен сөз,орфографиялық
норма
|
Сыныптағы диалог/
жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:Оқжетпес,сұлу табиғат,пілдің
баласы
|
Талқылау сұрақтары:
«Бурабай», «Оқжетпес», «Жұмбақтас » аңызы туралы не
білесіңдер?Оқжетпестің ерлігіне қандай баға берер едіңдер?Аңызды
қалай аяқтар
едіңдер?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Сын тұрғысынан
ойлау,өзгелердің пікіріне құрметпен
қарау
|
|
|
Пән.
байланыс
|
Бейнелеу,табиғат
|
Алдыңғы
оқу
|
Қазақстанныңкөрікті жерлерін
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері.
Уақыттар.
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Педагогикалық
тәсілдер
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
минут
|
Сәлемдесу,топқа
бөлу
1. Психологиялық
ахуал.
Айналаға
алақанмен
Жылулықты
шашайық.
Сәттілік тілеп ,
күлімсіреп,
Біз сабақты
бастайық.
Шаттық
шеңбері
«Жүректен жүрекке
»әдісі бойынша білім алушылар
Қазақстанның көрікті жерлерін теңеу арқылы бір-біріне тілек
айтады.
2. «Мозайка» әдісі арқылы
топқа біріктіремін
|
Сурет
қиындылары
1-топ
«Бурабай»
2-топ
«Оқжетпес»
3-топ
«Жұмбақтас»
|
Сабақтың
ортасы
15
минут
15минут
|
« Болжау »
әдісі
Тақтадағы сурет бойынша
оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы
ашылады.
Оқушыларды оқу
мақсаттары,тапсырмалар мен бағалау критерийлерімен
таныстыру
Тыңдалым
алдытапсырма
Аудиожазбадан Бурабай мәтінін
тыңдатамын .
1- тапсырма:Тыңдалым.
Жұптық жұмыс
«Көршіңмен
сырлас»әдісі арқылы тыңдаған
мәтінге
тақырып қойыңдар,мәтіннің
атауын талқылаңдар
Дескриптор:
1.Мәтінді мұқият
тыңдап,мазмұндай алады.
2.Мәтінге тақырып қоя
алады.
3.Мәтін атауын талқылай
алады.
ҚБ«Бірін-бірі
бағалау»
Мұғалім сұрақ-жауап арқылы
кері байланыс береді.
2-тапсырма.Айтылым. Топтық
жұмыс
«Ойды аяқта...»
әдісі
Мәтіннің алғашқы бөлігін
тыңдай отырып,көтерілетін мәселені
болжаңдар.
1-топ «Оқжетпес»
мәтіні
2-топ «Көкшетау»
мәтіні
3-топ «Жұмбақтас»
мәтіні
Дескриптор:
1.Мәтіндегі көтерілген мәселені
аша біледі.
2.Мәтіндегі көтерілген
мәселені болжай алады.
3.Мәтін мазмұнын толықтыра
алады.
ҚБ
«Жұлдызшалар»
Мұғалім сұрақ-жауап арқылы
кері байланыс береді.
3-тапсырма. Жеке
жұмыс
« Түртіп алу
»әдісі бойынша тыңдалған
мәтіннен біріккен сөздер,қос сөздер,тіркесті сөздерді
теріп,орфографиялық нормаға
сайжазыңдар.
Дескриптор:
1.Мәтіннің мазмұнын
түсінеді.
2.Мәтіннен күрделі сөздерді
теріп алады.
3.Орфографиялық нормаға сай
орындайды.
ҚБ.
«Смайликтер»
Мұғалім сұрақ-жауап арқылы
кері байланыс береді.
|
Суреттер
Оқулық
АКТ
Аудиожазба
|
Сабақтың
соңы
7
минут
|
Сабақты бекіту.Кері
байланыс«Рефлексиялық
шеңбер»әдісі
Оқушылар шеңберге
тұрып,төмендегі сұрақтарға жауап
береді
* Сабақ барысында көңіл
күйіңіз қандай болды?
* Бүгін не білдіңіз?Сіз үшін
не жаңалық болды?
* Сабаққа қатысуыңызды қалай
бағалайсыз?
*Сабақта қандай қиындықтар
туындады?
*Сабақ аяқталғанда көңіл-
күйіңіз қандай?Неліктен?
Рефлексия.Жазбаша кері
байланыс.
«Жетістік
баспалдағы»
Мен толық
тусіндім
|
Мен түсінген
сияқтымын
|
Маған көмек
қажет
|
|
|
|
Үйге
тапсырма: «Оқжетпес шыңы» тақырыбында
ойтолғау жазу
|
«Рефлексиялық
шеңбер»
«Жетістік
баспалдағы»
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Оқу мақсатына жету
үшін әр түрлі әдістер арқылы үш тапсырма беремін. «Болжау»әдісі
арқылы барлық оқушылар тақырыпты ашады. «Көршіңмен сырлас»әдісі
арқылы тыңдаған мәтінге тақырып қойып,мәтіннің атауын жұппен
талқылайды.Бұл әдісте көрщісімен ой бөлісіп,ақылдасады.«Ойды
аяқта...» әдісімен мәтіннің алғашқы бөлігін тыңдай отырып,мәтіндегі
көтерілген мәселені болжайды.Үш топқа үш турлі мәтіннің алғашқы
бөлігі беріледі. «Түртіп алу»әдісі арқылы оқушылардың сауаттылығы
артады.Ауызша және жазбаша кері байланыс арқылы сабақты
бекітемін.
|
«Бірін-бірі
бағалау», «Жұлдызшалар», «Басбармақ», «Смайликтер»,
марапаттау,мадақтау сөздер арқылы оқушыларға кері байланыс беремін.
Әр тапсырмадан кейін дескриптор беру арқылы оқушыларды оқу
мақсатына жетелеймін.Оқушылардың білім деңгейін топтық және жеке
тапсырмаларды орындағандарына қарай
бағалаймын.
|
Қайшы, желім т.б
заттармен жұмыс жасағанда қауіпсіздік шараларын сақтауды
ескертемін.
АКТ-мен
байланыс
Пәнаралық
байланыс:бейнелеу,табиғат
|
Рефлексия
Сабақ \оқу
мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
|
Қорытынды
бағамдау:
Қандай екі нәрсе
табысты болады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Ықшамсабақ
ықпалы
1. Оқушының
қажеттіліктеріне орай тиімді әдіс- тәсіл түрлерін таңдап
алу.
|