|
Мектеп: № 4 облыстық мектеп -интернат Мұғалімнің аты-жөні: Бактыгереева Э И |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
5.1ВАдам Жер Ғалам 5.2.7.1 Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы және нәсілдердің таралу аймақтары туралы түсінік қалыптастыру Оқушылардың басым көпшілігі: Нәсілдерге тән белгілерді ажыратады Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын түсінеді. Кейбіреуі: Дүниежүзі нәсілдерінің таралу аймақтарын сипаттап кескін картаға түсіреді. |
|
Бағалау критерийі Білу, Түсіну, Қолдану |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогке арналған тіркестер (айтылым) Не себепті нәсілдер дүниежүзінде әркелкі тараған? Біздің сыныпта қандай нәсіл өкілдері бар? Қандай нәсілдерді білесіңдер? Диалогке арналған тіркестер (жазылым) Нәсіл......,(бұл ортақ) тұқым қуалайтын.........(белгілері) белгілері ұқсас адамдар тобы. Ол.......(сыртқы) белгілер өмір сүретін.......(аумағындағы) жағдайдың........(әсерінен) қалыптасқан. Терминология және лексика Нәсіл, еуропоид, негроид, моңғолоид
|
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім Өз еліміздегі Ұлтаралық ынтымақтастықты сақтау |
|
Пəнаралық байланыс |
Биология, тарих |
|
Алдыңғы білім |
Дүниетану курсы бойынша ұлттарды түрлеріне қарай ажырата алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5мин
|
Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу «Ой қозғау» Ой шақыру мақсатында тақырыптың мақсатын ашу үшін нәсілдердің суреті арқылы 3 топқа бөлемін 1топ: Еуропалық 2 топ: Моңғолоид 3 топ: Негроид |
Нәсілдердің суреттері.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25мин
|
1 Тапсырма: Арнайы дайындалған «нәсілдер» тақырыбындағы бейнефильмнен нәсілдерге тән белгілерді ажырату. Оқыту формасы: Топтық жұмыс. Әдісі: «Визиуалды көру» 1 қадам: Визуалды көру әдісі арқылы нәсілдердің түрлерін атап шығыңыз. 2 қадам: кесте бойынша ерекшеліктерін ажыратыңыз
Оқыту формасы: жеке Жұптық жұмыс Әдісі: «Жылдам тап» әдісі 1. Терілері қара; 2. Еріндері қалың; 3. Шаштары ашық түсті толқынды немесе жатық; 4. Көз қиығы қиғаш; 5. Шаштары салалы; 6. Шаштары бұйра немесе толқынды; 7. Терісінің түсі сарғыш; 8. Еріндері жұқа; 9. Жақ сүйектері шығыңқы; 10. Терісі ақшыл; 11. Қыр мұрынды . 12. Беті жалпақ.
Нәсілдерге тән белгілерді ажырату тапсырмасын орындау кезінде «стикердегі диалог» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ жазылған стикер лақтырып, жауаптарын топта талқылайды, Белсенді қатысқан оқушыларға Жұлдызша беру арқылы ынталандырып отырамын 2 Тапсырма: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын түсіну Оқыту формасы: жеке жұптық жұмыс Әдісі: «Карталар әлеміне саяхат» 1-қадам:
Нәсілдерге тән белгілерді және олардың таралу аймағы бойынша кесте толтыру
2 қадам: Дүниежүзі нәсілдерінің таралу аймақтарын картадан тауып атаңыз. 3-қадам нәсілдердің таралу аймағын кескін картаға түсіріңіз
Дүниежүзі нәсілдерінің таралу аймақтары тапсырмасындағы алған білмдерін тексеру үшін «соңғы сөзді маған қалдыр» әдісі арқылы есте сақтау қабілетін арттырады. |
Бейнеролик (bilimland.kz) Оқулық мәтіні, оқулық суреттері,
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10 мин
|
Рефлексия пирамидасы Тақырып бойынша маңызды бір нәрсе
К Бұрыннан белітін үш нәрсе Сабақтан үйренген төрт нәрсе
Оқушылардың орындаған тапсырмалары бойынша қай жерден қателескенін талдайды? (3 минут) Өз жұмыстарын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. (2 минут) Сабақтың мақсатына жеттік пе? (2минут) Үйге тапсырма Нәсілдер туралы Эссе жазу |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Компьютерді, ноутбуктерді тек тапсырма кезінде аз уақыт жұмыс жасап өшіру, интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп қою. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы
Ашық сабақ 5 сынып Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы
|
Мектеп: № 4 облыстық мектеп -интернат Мұғалімнің аты-жөні: Бактыгереева Э И |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
5.1ВАдам Жер Ғалам 5.2.7.1 Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы және нәсілдердің таралу аймақтары туралы түсінік қалыптастыру Оқушылардың басым көпшілігі: Нәсілдерге тән белгілерді ажыратады Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын түсінеді. Кейбіреуі: Дүниежүзі нәсілдерінің таралу аймақтарын сипаттап кескін картаға түсіреді. |
|
Бағалау критерийі Білу, Түсіну, Қолдану |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогке арналған тіркестер (айтылым) Не себепті нәсілдер дүниежүзінде әркелкі тараған? Біздің сыныпта қандай нәсіл өкілдері бар? Қандай нәсілдерді білесіңдер? Диалогке арналған тіркестер (жазылым) Нәсіл......,(бұл ортақ) тұқым қуалайтын.........(белгілері) белгілері ұқсас адамдар тобы. Ол.......(сыртқы) белгілер өмір сүретін.......(аумағындағы) жағдайдың........(әсерінен) қалыптасқан. Терминология және лексика Нәсіл, еуропоид, негроид, моңғолоид
|
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім Өз еліміздегі Ұлтаралық ынтымақтастықты сақтау |
|
Пəнаралық байланыс |
Биология, тарих |
|
Алдыңғы білім |
Дүниетану курсы бойынша ұлттарды түрлеріне қарай ажырата алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5мин
|
Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу «Ой қозғау» Ой шақыру мақсатында тақырыптың мақсатын ашу үшін нәсілдердің суреті арқылы 3 топқа бөлемін 1топ: Еуропалық 2 топ: Моңғолоид 3 топ: Негроид |
Нәсілдердің суреттері.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25мин
|
1 Тапсырма: Арнайы дайындалған «нәсілдер» тақырыбындағы бейнефильмнен нәсілдерге тән белгілерді ажырату. Оқыту формасы: Топтық жұмыс. Әдісі: «Визиуалды көру» 1 қадам: Визуалды көру әдісі арқылы нәсілдердің түрлерін атап шығыңыз. 2 қадам: кесте бойынша ерекшеліктерін ажыратыңыз
Оқыту формасы: жеке Жұптық жұмыс Әдісі: «Жылдам тап» әдісі 1. Терілері қара; 2. Еріндері қалың; 3. Шаштары ашық түсті толқынды немесе жатық; 4. Көз қиығы қиғаш; 5. Шаштары салалы; 6. Шаштары бұйра немесе толқынды; 7. Терісінің түсі сарғыш; 8. Еріндері жұқа; 9. Жақ сүйектері шығыңқы; 10. Терісі ақшыл; 11. Қыр мұрынды . 12. Беті жалпақ.
Нәсілдерге тән белгілерді ажырату тапсырмасын орындау кезінде «стикердегі диалог» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ жазылған стикер лақтырып, жауаптарын топта талқылайды, Белсенді қатысқан оқушыларға Жұлдызша беру арқылы ынталандырып отырамын 2 Тапсырма: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын түсіну Оқыту формасы: жеке жұптық жұмыс Әдісі: «Карталар әлеміне саяхат» 1-қадам:
Нәсілдерге тән белгілерді және олардың таралу аймағы бойынша кесте толтыру
2 қадам: Дүниежүзі нәсілдерінің таралу аймақтарын картадан тауып атаңыз. 3-қадам нәсілдердің таралу аймағын кескін картаға түсіріңіз
Дүниежүзі нәсілдерінің таралу аймақтары тапсырмасындағы алған білмдерін тексеру үшін «соңғы сөзді маған қалдыр» әдісі арқылы есте сақтау қабілетін арттырады. |
Бейнеролик (bilimland.kz) Оқулық мәтіні, оқулық суреттері,
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10 мин
|
Рефлексия пирамидасы Тақырып бойынша маңызды бір нәрсе
К Бұрыннан белітін үш нәрсе Сабақтан үйренген төрт нәрсе
Оқушылардың орындаған тапсырмалары бойынша қай жерден қателескенін талдайды? (3 минут) Өз жұмыстарын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. (2 минут) Сабақтың мақсатына жеттік пе? (2минут) Үйге тапсырма Нәсілдер туралы Эссе жазу |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Компьютерді, ноутбуктерді тек тапсырма кезінде аз уақыт жұмыс жасап өшіру, интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп қою. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





өбірек білгіңіз келетін екі нәрсе












