Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.2.1
Әлем және қазақ ұлттық
мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының
ерекшеліктерін анықтау және зерделеу.
5.1.3.1
Шығармашылық идеяларды зерттеу
мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде АКТ
қолдану).
|
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
-
Бейнелеу өнерінің түрлері және
жанрларымен танысу (презентация)
-
Өнер туындыларының
ерекшеліктерін зерделеу (зерттеу жұмысы)
-
Қазақтың ұлттық және әлемдік
мәдениет туындыларымен танысу (зерттеу
жұмысы)
-
Зерттеу жұмысы үшін
электрондық ақпарат көздерін қолдану (АКТ)
|
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминология:
-
Өнердің қайта өркендеуі,
импрессионизм, экспрессионизм, заманауи өнер, кескіндеме, графика,
мүсін, сәулет өнері, пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма,
кеңістік, түс, сызық.
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер:
-
Сіздің ойыңызша суретші не
үшін… материалдарды қоладанады?
-
Сіз сипаттап бере аласыз
ба?
-
Бұл техника сізге не үшін
ұнады?
-
Суретші жұмысы сізді не үшін
қызықтырды?
-
Өз жұмысыңызды қалай жақсартар
едіңіз?
|
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Құндылықтарды дарыту
қазақстандық суретшілерді зерделеу арқылы жүзеге
асады.
|
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Бейнелеу өнері, өнер
тарихы
|
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Оқушылар зерттеу жұмыстары
үшін электронды ақпарат көздерін қолданады
|
|
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар бастауыш сыныптардын
бастап бейнелеу өнері сабақтарында бейнелеу өнерінің түрлері және
жанрларымен танысқан болатын
|
|
|
Сабақ
барысы
|
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
басы
|
Амандасу
Коллабаративті орта
құру
"Ассоциация
шілтері"
Сабақтың тақырыбы және
мақсатымен таныстыру
"Өнер" презентациясын
көрсету. Оқушылар Қайта өрлеу дәуірінің суретшілері мен қоса
қазіргі заман суретшілерінің жұмыстарымен таныса алады. Сонымен
қатар Қазақстандық суретшілер туралы да мәлімет ала
алады.
Презентацияны
талдау
• Жанр дегеніміз
не?
• Жанр мен өнер түрін қалай
ажыратасыз?
• Суреттен не көріп тұрсыз?
Олардың бір бірінен айырмашылығы қандай?
|
Мүсін
https:// ru.wikipedia.org/wiki/
кескіндеме https://ru.wikipedia.org/wiki/
графикаhttps://
ru.wikipedia.org/wiki/
Өнер туындыларының
жанрлар бойынша түрлері. Өнердегі кілтті сөздер
бағыты.
http://www.artalmaty.kz/gallery.php#102
http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/h/heem/cornelis/vanitas.html
http://www.accessart.org.uk/tag/stilllife/
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Практикалық
бөлім:
Түсті карточкалар көмегімен
оқушыларды топқа бөлу.
Топтың көшбасшылары әр түрлі
уақыт аралығы көрсетілген бір карточкадан таңдап
алады.
Қайта өрлеу дәуірі,
Көшпенді суретшілер одағы, Қазақстан
суретшілері
10 минуттың ішінде
суретшілер бойынша келесі сәттерді ескере отырып зерттеу жұмыстарын
жүргізеді
-
Суретшілер
- Өнердегі
бағыттар
- Танымал
шығармалар
Оқушыларға түсті көшірмеден
алынған суретшілер туындыларын тарту. Келтірілген мысалдарға қарап
отырып, оқушылар бейнелеу өнері жанрлары мен түрлеріне көшірме
жұмыстарды жіктеп, топтағанда, терминологиялар қолдана отырып, жаңа
материалдарды бекітеді.
Мәселен,
суретшілер
Леонардо/графика/,
А.Ғалымбаева
/кескіндеме/,
Пәндік лексика және
терминологияны қолдануды ұсыну
Жұмыстардың таныстырылымы.
10 мин
Әр топқа таныстырылым үшін
4 мин. уақыт беріледі.
Смайликтердің
көмегімен оқушылардың бірін-бірі бағалауы және мұғалімнің кері
байланысы.
|
Суретші Анар
Абжанова
http://dorogoe.kz/journal/iskusstvo/2034
Натюрморт жасаудың
түрлері
http://www.timetrips.co.uk/art_workshop.htm
Леонардо да Винчидің
қайта дәуірлеудегі шығармашылығы
http://ru.wikipedia.org/wiki/Леонардо_да_Винчи
http://www.foxdesign.ru/aphorism/biography/leonardo.html
Пабло Пикассо
шығармашылығы
http://www.liveinternet.ru/community/3299606/post289812079/
http://www.liveinternet.ru/users/3166127/post163844619
Статья о Казахстанском
художнике
http://www.altyn-orda.kz/vse-vozrozhdaetsya-iz-pepla-strany-remesla-iskusstva%E2%80%A6/
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
соңы
|
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді (3 Б кестесі):
Білемін
Білдім
Білгім
келеді
|
|
|
|
|
|
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдаукөрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуымүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ
қол жеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|
|