Материалдар / Ашық сабақ 5 сынып Визуалды өнер Тақырыбы:"Ұлттық сәндік натюрморт"

Ашық сабақ 5 сынып Визуалды өнер Тақырыбы:"Ұлттық сәндік натюрморт"

Материал туралы қысқаша түсінік
оқушылар ұлттық заттарды, аспаптарды анықтайды, ұсынылған бұйымдардан натюрморт жасау үшін нысандар таңдайды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2020
425
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

САБАҚ: 5

1 бөлім. Визуалды өнер

Мектеп: №23

Күні 25.09.19ж.

Мұғалімнің аты-жөні: З. К. Муналова

Сынып: 5

Қатысқан саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ұлттық сәндік натюрморт

оқу мақсаттары

5.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

Сабақтың мақсаты




Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

оқушылар ұлттық заттарды, аспаптарды анықтайды, ұсынылған бұйымдардан натюрморт жасау үшін нысандар таңдайды.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: тандап алынған нысандардан ойша композицияны құрастырады.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

ұлттық ою-өрнектерді қолдана отырып натюрмортты түрлендіреді.

Бағалау критерийлері

  1. Ұлттық аспаптарды заттардан натюрморт құрастыра біледі

  2. Натюрморт салудағы заңдылықтарды ұстанады.

  3. Түстерді дұрыс таңдай біледі.

Тілдік мақсаттар










Пәнге тән лексика мен терминология:

Өнердің қайта өркендеуі, импрессионизм, экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика, мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Сіздің ойыңызша суретші не үшін… материалдарды қоладанады?

Құндылықтарды дарыту

  • Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу.

  • Оқушылар арасында жақсы қарым-қатнас орнату.

  • Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

зерттеу барысында теориялық білімдерін география, геометрия, тарих, экономика, пәндерімен және өнермен байланыстыру.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстарын пайдалану

Бастапқы білім


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин











5 мин











Сабақтың ортасы

15 мин













5 мин



2 мин

Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды

Оқушылардың оқу құралдарын түгендеу. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Оқушылардың ынта - зейінін, назарын сабаққа аудару.

«Жұректен - жұрекке»

Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.

2-топқа бөлу. «Мозайка». Екі түрлі суретті құрастырып бір топтың астына бірігеді.

Тапсырмалар орындаған кезде топ мүшелері өзара ақпараттармен алмасады, пікірталас жүреді

1-топ «Кескіндеме»

2-топ «Аппликация»

«Миға шабуыл» әдісі

  1. Натюрморттың пайда болу тарихы?

  2. Натюрморттың қандай түрлері бар?

  3. Композиция дегеніміз не?

  4. Ұсынылған бұйымдардың суреттерін қарастырыңдар. Олардың пішіні, түсі мен фактурасы қандай?

  5. Қайсысы сендерге таныс?


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім





1 тапсырма «Топтық жұмыс»

І топ :

Екі - үш заттарды ойша таңдап ұлттық аспаптар композиция қурастыру?

ІІ топ:

Екі- үш заттың көрнекі ақпаратын таңдай отырып, ыдыстар композиция қурастыру.


Бірін-бірі бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек»

Дискриптор:

- Заттың бейнесінің орналасуын анықтайды.

- Құрылымын табу, пішінін айқындайды.

- Суреттің боялуын қадағалайды.


2 тапсырма «Тақырыптық ойын»

Тақырыпқа байланысты сөздерді табу

О

К

Х

Е

Р

Е

Н

М

Е

Р

У

О

Ш

Ө

П

С

У

Р

Е

Т

Т

О

К

Ж

В

Ш

Ю

Р

З

І

К

Р

А

М

О

И

Н

А

Т

Ю

Р

М

Ц

Д

Е

М

Е

Р

Ы

И

Я

М

Е

З

А

Қ

3 тапсырма « Натюрморт салу»

Сараманды жұмыс - әр топ өз суреттерін салу қажет
1.Салынатын бұйымның көлемі мен оның пішініне сәйкес келуі тиіс.
2. Өрнекті композиция негізгі бұйымның түстік фонының өрнектеріне сәйкес келуі, яғни бір-бірімен үйлесімді болуы керек.
3. Өрнектер бір-бірімен тепе-тендікте болуы шарт.
4. Түрлі түстер арқылы өрнекті композицияның ортасы, жиегі өзгешеленіп тұруы керек


Көркем еңбек

5-оқулық.

Келешек-2030, 2017ж











ББҮ кестесі





Оқулық

Түрлі-түсті маркерлер, қағаз, карандаш





«Екі жұлдыз, бір тілек»

Сабақтың соңы 5мин

Үй тапсырмасы: 3 мин.

Рефлексия сабақ соңында оқушылардан

кері байланыс «Білім қоржыны»

Рисунок 4109

Ұлттық натюрморт салып келу

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, ағашқа жабыстырады

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Оқушылардың белсенді тапсырмаларды орындауын «миға шабуыл» әдісі тапсырмаларын қолдандым.

Оқушылар топ болып ұсынылған ұлттық бұйымдарының суреттерінен ұлттық сандық натюрморт құрастыру арқылы сараланды.

Ұлттық натюрмортқа композиция жасау арқылы оқушылар сурет салу шеберлігін жетілістірд

Кейбір оқушылар натюрмортты әр алуан турлерін жасай білді

Бағалау критерийлері. «ББҮ» кестесі

Қалыптастырушы бағалау. Дискрипторға сүйеніп «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалаймын

Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және түзу отыруын қадағалау.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Кері байланыс «Білім қоржыны » әдісі

















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ