|
Пәні: Қазақ тілі |
МЕКТЕП: № 2 Ө.Жәнібеков атындағы мектеп-гимназия |
|||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Адамның сырт келбеті мен мінезі |
|||||||||
|
КҮНІ:21.02.2020 жыл |
Мұғалімнің аты жөні: Утеулиева.Г |
|||||||||
|
СЫНЫП: 5 «А» |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бала Абай |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.1.-берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5.4.4.4 -сан есімнің құрамына қарай түрлерін ажырата білу; |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құра алады; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: сан есімнің құрамына қарай түрлерін ажырата біледі; Кейбір оқушылар орындай алады: сан есімнің құрамына қарай түрлерін сөйлем құрауда қолдана алады; |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құра алады; Сан есімнің құрамына қарай түрлерін ажырата біледі; |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Бала Абай, балғын, солғын. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:он үш, бір алуан. |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
1) Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; 2) құрмет; 3) ынтымақтастық; 4) еңбек пен шығармашылық; 5) ашықтық; 6) өмір бойы білім алу |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет,тарих |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Абай Құнанбайұлы туралы слайд. |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Жол белгілері |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Үй жұмысын тексеру Сабақтың ортасы
20 минут
8 минут |
1. Сәлемдесу. 2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау, білу. 3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау. 7-тапсырма. «Кубизм» әдісі арқылы өткен сабақты қорытындылау. Кубиктің 6 қырына алты сұрақ жазылады. Кубикті әр топтың ортасына тасталынады қай қыры түссе, оқушы сол сұраққа жауап береді.
М.Әуезовтің «Абай жолы» романынан үзінді. Оқушылар Абайдың неге қызыққанын анықтайды.
Мәтінді түсініп оқу. Үзіндіге қандай тақырыптар қоюға болады? Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру. Дескриптор: - Мәтін негізінен кіріспе,негізгі, қорытынды бөлімді қамтиды. - Мәтінге сәйкес қарапайым жоспар құрады. 2-тапсырма. Мәтіндегі сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, оларды синонимдермен ауыстырыңдар. Кестені толтырыңдар.
Дескриптор:
Сан есім - заттың санын, мөлшерін, ретін, шамасын білдіретін сөз табы. Дара сандардың атаулары аса көп емес нөл- (0)бір-(1), екі-(2), үш-(3), төрт-(4), бес-(5), алты-(6). Күрделі сан есімдер жоғарыда аталатын дара сан атауларының әр алуан жолмен тіркестіріле қолданылуы және қосарлана айтылуы арқылы жасалынады. Демек, күрделі сан есімдер іштей, біріншіден, негізгі атауларының (он сегіз, мың тоғыз жүз алпыс бес т. б.) 3-тапсырма. Адамның жас мөлшері туралы сан есімдер қатысқан мақал-мәтелдер жазып құрамына қарай талдаңдар. Мысалы: алыстан алты жасар бала келсе, алпыстағы шал сәлем береді 4-тапсырма. Постермен жұмыс. Абай Құнанбайұлына «Кластер» әдісі арқылы сипаттама жазу.
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
1-топ- Бала Абай қандай болды? 2-топ. Абай кім? 3-топ. Абай өлеңдері 4-топ. Абайдың поэмалары
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы қорытындылау 1. Бүгін кім жайлы оқып білдік? 2. Әңгімені жазған кім? 3. Абай үйден неге көп шықпайтын еді? 4. Әжесі ертегі айтпай қалған күндері, ертегіні кімнен сұрайтын еді?
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма беру 2 минут |
«Он сегізінші қара сөз» жаттау, өз пікірлерімен толықтырып, жазып келу.
|
|
||||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
|
«Стикедегі диолог» |
||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? «Бала Абай» тақырыбында ментальді карта жасайды. |
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалaй өтті? Қандай кедергілер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ, 5-сынып,"Бала Абай"
Ашық сабақ, 5-сынып,"Бала Абай"
|
Пәні: Қазақ тілі |
МЕКТЕП: № 2 Ө.Жәнібеков атындағы мектеп-гимназия |
|||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Адамның сырт келбеті мен мінезі |
|||||||||
|
КҮНІ:21.02.2020 жыл |
Мұғалімнің аты жөні: Утеулиева.Г |
|||||||||
|
СЫНЫП: 5 «А» |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бала Абай |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.1.-берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5.4.4.4 -сан есімнің құрамына қарай түрлерін ажырата білу; |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құра алады; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: сан есімнің құрамына қарай түрлерін ажырата біледі; Кейбір оқушылар орындай алады: сан есімнің құрамына қарай түрлерін сөйлем құрауда қолдана алады; |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құра алады; Сан есімнің құрамына қарай түрлерін ажырата біледі; |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Бала Абай, балғын, солғын. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:он үш, бір алуан. |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
1) Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; 2) құрмет; 3) ынтымақтастық; 4) еңбек пен шығармашылық; 5) ашықтық; 6) өмір бойы білім алу |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет,тарих |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Абай Құнанбайұлы туралы слайд. |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Жол белгілері |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Үй жұмысын тексеру Сабақтың ортасы
20 минут
8 минут |
1. Сәлемдесу. 2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау, білу. 3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау. 7-тапсырма. «Кубизм» әдісі арқылы өткен сабақты қорытындылау. Кубиктің 6 қырына алты сұрақ жазылады. Кубикті әр топтың ортасына тасталынады қай қыры түссе, оқушы сол сұраққа жауап береді.
М.Әуезовтің «Абай жолы» романынан үзінді. Оқушылар Абайдың неге қызыққанын анықтайды.
Мәтінді түсініп оқу. Үзіндіге қандай тақырыптар қоюға болады? Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру. Дескриптор: - Мәтін негізінен кіріспе,негізгі, қорытынды бөлімді қамтиды. - Мәтінге сәйкес қарапайым жоспар құрады. 2-тапсырма. Мәтіндегі сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, оларды синонимдермен ауыстырыңдар. Кестені толтырыңдар.
Дескриптор:
Сан есім - заттың санын, мөлшерін, ретін, шамасын білдіретін сөз табы. Дара сандардың атаулары аса көп емес нөл- (0)бір-(1), екі-(2), үш-(3), төрт-(4), бес-(5), алты-(6). Күрделі сан есімдер жоғарыда аталатын дара сан атауларының әр алуан жолмен тіркестіріле қолданылуы және қосарлана айтылуы арқылы жасалынады. Демек, күрделі сан есімдер іштей, біріншіден, негізгі атауларының (он сегіз, мың тоғыз жүз алпыс бес т. б.) 3-тапсырма. Адамның жас мөлшері туралы сан есімдер қатысқан мақал-мәтелдер жазып құрамына қарай талдаңдар. Мысалы: алыстан алты жасар бала келсе, алпыстағы шал сәлем береді 4-тапсырма. Постермен жұмыс. Абай Құнанбайұлына «Кластер» әдісі арқылы сипаттама жазу.
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
1-топ- Бала Абай қандай болды? 2-топ. Абай кім? 3-топ. Абай өлеңдері 4-топ. Абайдың поэмалары
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы қорытындылау 1. Бүгін кім жайлы оқып білдік? 2. Әңгімені жазған кім? 3. Абай үйден неге көп шықпайтын еді? 4. Әжесі ертегі айтпай қалған күндері, ертегіні кімнен сұрайтын еді?
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма беру 2 минут |
«Он сегізінші қара сөз» жаттау, өз пікірлерімен толықтырып, жазып келу.
|
|
||||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
|
«Стикедегі диолог» |
||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? «Бала Абай» тақырыбында ментальді карта жасайды. |
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалaй өтті? Қандай кедергілер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз















