|
Мектеп |
«№26 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Шымырбаева Меруерт Есеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 6 |
Барлығы -18 Қатысқандар – Қатыспағандар - |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тамақтану рационы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.4.2.4 Толыққанды тамақтану рационын құру 6.4.2.5 Азық-тұлік өнімдеріндегі органикалық заттардың болуын тестілеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Толыққанды тамақтану рационын құру. Тамақ өнімдерін тестілеу және сараптау (анализ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Үйлестірілген тағам мен тамақтанудың байланысын білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Үйлестірілген тағамның адам ағзасына тигізетін маңызын бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Толыққанды тамақтану рационын құруды үйренеді. Шырынның құрамындағы С дәріменін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ... істей алады Ағза үшін көмірсу, нәруыз, май, минералды заттар, дәрумендер, жасунық және су маңызын түсіндіре алады. (айтылым, тыңдалым ,жазылым) Энергия мөлшері мен қоректік заттардың мөлшерін байланыстырады. (айтылым); Азық-түлік өнімдердегі көмірсу, май және нәруызды атайды; Тамақтану рационын құра алады; Пайдалы тағамдарды ажырата алады; (айтылым); Зиянды тамақтардың салдарын біледі. (оқылым); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері Қоректену, крахмал, нәруыз, май, көмірсу, дәрумен, үйлестірілген тағам, рацион, органикалық, бейорганикалық, тамақтану пирамидасы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Толыққанды тамақтану рационын дұрыс құруда тағамдардың құрамын білу өте маңызды, өйткені .... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Күнделікті үйлестірілген тамақтану рационымен диета ұстану өзгеше..... неліктен ? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Толыққанды тамақтану рационын дұрыс құра білу маңызды, себебі....... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар тамақтану рационымен танысады, әрбір тағамның ағзаға деген пайдасы қандай екенін меңгереді. Оқушылардың білім, білік дағдысын қалыптастыруға баулу. Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын, пәнге деген қызығушылығын арттыру арқылы өзін-өзі дамытуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, дамыту. Өз бетінше ойын еркін жеткізуге,топтық, жұптық, ұжымдық және жеке жұмыста белсенді жұмыс жасауға тәрбиелеу. Ынтымақтастық,еңбек пен шығармашылықтарын дарыту. Жұпта және топта жұмыс істеу барысында ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрметпен қарау, академиялық адалдық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану-4 сынып «Дұрыс тамақтану», Жаратылыстану 5-сынып «Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.5.2.1. тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау 6.4.2.3. ағзалардың қоректену типтерін ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Жағымды психологиялық ақуал қалыптастыру. (шаттық шеңбер құрамын әр оқушы бір-біріне жағымды тілектер айту арқылы көңіл-күйлерін жақсартамын). Шағын топтарға топтастыру . Қағазда жазылған сөздерді (көмірсу, нәруыз, май) таңдау арқылы 3 топқа бөлемін, құрылымдалынған топ құрамын. 1-топ: Нәруыздар 2-топ: Көмірсулар 3-топ: Майлар Үй тапсырмасын пысықтау. Тапсырма 1. Үй тапсырмасын сұрау мақсатында биологиялық диктант әр топқа таратылып беріледі. Көп нүктенің орынан тиісті сөздерді жазыңыздар. 1-топ:
2-топ:
3-топ: 1 .Тірі ағзалардың қоректенуінің екі типі бар: ..... 2. Автотрофты ағзаларға ...............................жатады. 3. Органикалық заттар олар .................................... 4.............................. - тірі ағзалардың тіршілік қоры. 5.........органикалық заттарды қорек ретінде дайын күйінде қабылдайды. 6. Қоректену типіндегі консументтерге ______..........жатады. Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Биологиялық диктант» ҚБ: топпен алмасу арқылы топтық бағалау (дайын парақтағы жауаптар арқылы өзара бағалау немесе смайликтерді бағалау парағына жапсыру арқылы бағаланады (топ басшысы). |
Стикерлер, қағазға жазылған сөздер (көмірсу,нәруыз, май) топқа бөліну үшін. оқулық.
биологиялық диктант таратпалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25-30 минут |
Білімленд платформасындағы бейнематериалдың көмегімен бірлесе отыры, сабақтың тақырыбымен таныса отырып мағлұмат жинап, оқу мақсатына жетуді анықтаймыз. Тапсырма 2. «Сәйкестендіру» Дұрыс тамақтану рационы бойынша пайдалы және зиянды тағамдарды сәйкестендіріп, өнім құрамы бойынша топтап, маңызын түсіндіре отырып, нәруыз, көмірсу, майлардың негізгі көздеріне мысал келтіріңдер: (айтылым,тыңдалым, оқылым) Дескриптор
Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Капитан штурман» стратегиясы «Жұптық жұмыс» «3Қ» әдісі Құнды........... Қызық.................. Қиын..................... Қалыптастырушы бағалау: -,+, жұптық бағалау, (бағалау парағына смайлик қою арқылы бағаланып отырады) Тапсырма 3. Берілген азық-түлік суреттерінен адам ағзасына тәуліктік тамақтану пирамидасын құрастырыңдар. (Модельдеу) (Тағамдар: макарон өнімдері, жеміс-жидектер, тәттілер, ет балық өнімдері, сүт өнімдері, көкөністер, сусындар, нан өнімдері, май, ірімшік). (жазылым,тыңдалым,айтылым) Дескриптор
Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Топтық жұмыс» Белсенді әдіс: «Зерттеу, зерделеу» Қалыптастырушы бағалау: «-,+», мұғалімнің бағалауы. (бағалау парағына смайлик арқылы ынталандыру) Сергіту сәті: Тапсырма 4. Зертханалық жұмыс. «Тамақ өнімдерін тестілеу және сараптау (анализ)» тақырыбындағы зертханалық жұмысты орындаңыздар. Тәжірибенің мақсаты: тағамда С дәруменінің бар екендігін дәлелдеу, пайдалану жарамдылығына қорытынды шығару. Құрал-жабдықтар мен реактивтер: дәріхана йоды, су, стақан, тетрапакеттегі алма шырын (3 түрі болуы керек), крахмал клейстері. 1-тапсырма:
2-тапсырма: Су құйылған стақанның үстіне йодты тамшылатып қоса отырып, қою шайдың түсіне дейін жеткізіңдер. Йодтың түсі нақты болуы үшін, азғана крахмал қосып, көк түске дейін жеткізуге болады. Көк түске бақылау жасау ыңғайлы болады. а)3 пробиркаға 1см² көлеміндегі әртүрлі сұрыптағы алма шырынын құямыз (тетрапакеттегі шырын). Шырынды 1:3 есебіндегі сумен араластырамыз. ә) Әр пробиркадағы алма шырынының қоспасына бір тамшыдан йод (1 минут ішінде қоспаның түсі өзгергенше) қосып отырамыз. Ендігі жерде қанша тамшы қосқанымызды есептейміз. Егер де йод тамшысы аз қосылса, С дәрумені өте аз немесе мүлдем жоқ дегенді білдіреді. Көбірек қоссақ, С дәрумені бар дегенді білдіреді.
Б)Қорытындыны кестеге жазыңдар. Қорытындыны талқылап, ішуге жарамды немесе жарамсыз деген шешім шығарыңдар. Жұмыстарыңды бағалаңдар. Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Зерттеу» әдісі Қалыптастырушы бағалау: «-,+», мұғалімнің бағалауы. (бағалау парағына смайлик арқылы ынталандыру) |
Қосымша №1 Азық-түліктер бар суреттер, көрнекіліктер
Қосымша 2 Кілей,қайшы
Сергіту сәті https://www.youtube.com/watch?v=7OmUhkcEDYU
Қосымша 3 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-7 минут |
Тапсырма 5. Берілген кестедегі сұрақтар бойынша «дұрыс» не «дұрыс емес» екендігін айқындап, сұраққа жауап беріңіздер.
«Сіз қаншалықты сенесіз?» тәсілі
Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Жеке жұмыс» Қалыптастырушы бағалау: -,+, өзін -өзі бағалау.
Үйге тапсырма. Міндетті деңгей: Оқулықтағы 36 тақырыпты оқу, конспект жазу, 126-129 беттерді оқып мазмұндау. Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. Шығармащылық деңгей: А4 бетке әр оқушы өзінің тамақтану пирамидасын құрып суретін салып келеді. Жоғарғы деңгей: «Мен диетолог маман болсам» тақырыбына эссе жазып келу.
Кері байланыс « Бір сөйлеммен қорытындыла! » (жазылым) Сабақ маған ұнады, тақырыпты меңгердім- жасыл түс Сабақты түсіндім, бірақ қиындықтар болды, әлі де білгім келеді, - сары түс Сабақ маған түсініксіз болды- қызыл түс
|
Кестелер, бағалау парағы, смайликтер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
Бейнебаяндар |
АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
1. Менің жоспарлап отырған
сабағымда Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп «№26 жалпы орта білім беретін
мектеп» КММ Күні Мұғалімнің
аты-жөні: Шымырбаева Меруерт
Есеновна Сынып
6 Барлығы -18 Қатысқандар –
Қатыспағандар - Ұзақ мерзімді жоспардың
бөлімі: Тірі және өлі табиғаттағы
үдерістер Сабақтың
тақырыбы: Тамақтану
рационы Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары 6.4.2.4 Толыққанды тамақтану
рационын құру 6.4.2.5 Азық-тұлік
өнімдеріндегі органикалық заттардың болуын
тестілеу. Сабақ
мақсаты Барлық
оқушылар: Толыққанды тамақтану рационын
құру. Тамақ өнімдерін
тестілеу және сараптау (анализ) Оқушылардың басым
бөлігі: Үйлестірілген тағам мен
тамақтанудың байланысын білу. Кейбір
оқушылар: Үйлестірілген тағамның адам
ағзасына тигізетін маңызын бағалау. Бағалау
критерийі Толыққанды тамақтану рационын
құруды үйренеді. Шырынның құрамындағы С
дәріменін анықтайды. Тілдік
мақсаттар Оқушылар ... істей
алады Ағза үшін көмірсу, нәруыз,
май, минералды заттар, дәрумендер, жасунық және су маңызын
түсіндіре алады. (айтылым, тыңдалым
,жазылым) Энергия мөлшері мен қоректік
заттардың мөлшерін байланыстырады. (айтылым); Азық-түлік өнімдердегі
көмірсу, май және нәруызды атайды; Тамақтану рационын құра
алады; Пайдалы тағамдарды ажырата
алады; (айтылым); Зиянды тамақтардың
салдарын біледі. (оқылым); Пәнге қатысты сөздер мен
сөз тіркестері Қоректену, крахмал,
нәруыз, май, көмірсу, дәрумен, үйлестірілген тағам, рацион,
органикалық, бейорганикалық, тамақтану
пирамидасы. Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер Талқылауға
арналған тармақтар: Толыққанды тамақтану рационын
дұрыс құруда тағамдардың құрамын білу өте маңызды, өйткені
.... Сіз неліктен ... екенін айта аласыз
ба? Күнделікті үйлестірілген
тамақтану рационымен диета ұстану өзгеше..... неліктен
? Жазылым бойынша ұсыныстар:
Толыққанды тамақтану
рационын дұрыс құра білу маңызды,
себебі....... Құндылықтарға
баулу Оқушылар тамақтану рационымен
танысады, әрбір тағамның ағзаға деген пайдасы қандай екенін
меңгереді. Оқушылардың білім, білік дағдысын қалыптастыруға
баулу. Оқушылардың ойлау қабілетін,
сөздік қорын, пәнге деген қызығушылығын арттыру арқылы өзін-өзі
дамытуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін
арттыру, дамыту. Өз бетінше ойын еркін
жеткізуге,топтық, жұптық, ұжымдық және жеке жұмыста белсенді жұмыс
жасауға тәрбиелеу. Ынтымақтастық,еңбек пен
шығармашылықтарын дарыту. Жұпта және топта
жұмыс істеу барысында ынтымақтастық, өзіне және
басқаларға құрметпен
қарау,
академиялық
адалдық. Пәнаралық
байланыс Дүниетану-4 сынып «Дұрыс
тамақтану», Жаратылыстану 5-сынып «Тірі
ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау» Алдыңғы
білім 5.5.2.1. тірі ағзалардың ортақ
қасиеттерін сипаттау 6.4.2.3. ағзалардың қоректену
типтерін ажырату Сабақтың
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы 5-8
минут Ұйымдастыру
кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа
қатысуын түгендеу. Жағымды психологиялық ақуал
қалыптастыру. (шаттық шеңбер құрамын әр
оқушы бір-біріне жағымды тілектер айту арқылы көңіл-күйлерін
жақсартамын). Шағын топтарға
топтастыру . Қағазда жазылған сөздерді
(көмірсу, нәруыз, май) таңдау арқылы 3 топқа бөлемін,
құрылымдалынған топ құрамын. 1-топ:
Нәруыздар 2-топ:
Көмірсулар 3-топ:
Майлар Үй тапсырмасын
пысықтау. Тапсырма
1. Үй тапсырмасын сұрау
мақсатында биологиялық диктант әр топқа таратылып
беріледі. Көп нүктенің орынан тиісті
сөздерді жазыңыздар. 1-топ: Гетеротрофты ағзаларға
....................жатады. Жиналған энергия
.......................жұмсалады. Өсімдіктер
........................үдерісі арқылы энергияны
......................алады. Затты және энергияны тұтыну
үдерісін
.........................................дейді. Қоректену типіндегі
продуценттерге
.............................................жатады.
2-топ: Жануарлардың қоректенуінің
алуан түрлілігі
...................................................... Автотрофты және гетеротрофты
ағзалардың айырмашылығы
............................................... Табиғаттың санитары
............................жануарлар болып
табылады. Қоректену типтерінде
редуценттерге
.......................................................
жатады. ..............................
өзіне қажетті органикалық затты бейорганикалық заттардан
алады 3-топ: 1 .Тірі ағзалардың
қоректенуінің екі типі бар: ..... 2. Автотрофты ағзаларға
...............................жатады. 3. Органикалық заттар олар
.................................... 4.............................. - тірі ағзалардың тіршілік
қоры. 5.........органикалық заттарды
қорек ретінде дайын күйінде қабылдайды. 6. Қоректену типіндегі
консументтерге ______..........жатады. Қолданылатын әдіс-тәсіл:
«Биологиялық диктант» ҚБ: топпен алмасу
арқылы топтық бағалау (дайын парақтағы жауаптар
арқылы өзара бағалау немесе смайликтерді бағалау парағына жапсыру
арқылы бағаланады (топ басшысы). Стикерлер, қағазға жазылған
сөздер (көмірсу,нәруыз, май) топқа бөліну үшін.
оқулық. биологиялық диктант
таратпалары Сабақтың
ортасы 25-30 минут Білімленд платформасындағы
бейнематериалдың көмегімен бірлесе отыры, сабақтың тақырыбымен
таныса отырып мағлұмат жинап, оқу мақсатына жетуді
анықтаймыз. Тапсырма 2.
«Сәйкестендіру» Дұрыс тамақтану рационы
бойынша пайдалы және зиянды тағамдарды сәйкестендіріп, өнім құрамы
бойынша топтап, маңызын түсіндіре отырып, нәруыз, көмірсу,
майлардың негізгі көздеріне мысал келтіріңдер: (айтылым,тыңдалым,
оқылым) Дескриптор Пайдалы және зиянды тағамдарды
ажыратады, себебін түсіндіреді. Тізімдегі тағам өнімдерін
күнделікті қажеттіліктерге қарай
ажыратады. Ағза үшін азық-түлік
өнімдерінің маңызын түсіндіреді. Нәруыздың,көмірсулардың,майлардың негізгі көздері болып
табылатын азық-түлік өнімдеріне мысалдар
келтіреді. Қолданылатын
әдіс-тәсіл: «Капитан штурман»
стратегиясы «Жұптық
жұмыс» «3Қ»
әдісі Құнды........... Қызық.................. Қиын..................... Қалыптастырушы бағалау: -,+,
жұптық бағалау, (бағалау парағына смайлик қою арқылы бағаланып
отырады) Тапсырма
3. Берілген азық-түлік
суреттерінен адам ағзасына тәуліктік тамақтану пирамидасын
құрастырыңдар. (Модельдеу) (Тағамдар: макарон өнімдері,
жеміс-жидектер, тәттілер, ет балық өнімдері, сүт өнімдері,
көкөністер, сусындар, нан өнімдері, май,
ірімшік). (жазылым,тыңдалым,айтылым) Дескриптор тамақтану режимін біледі,
азық-түліктерді ретімен тамақтану пирамидасына қойып
шығады; күнделікті адам ағзасына
керекті азықтарды мөлшерін анықтап, қажеттіліктерін
көрсетеді. Қолданылатын әдіс-тәсіл:
«Топтық жұмыс» Белсенді әдіс: «Зерттеу,
зерделеу» Қалыптастырушы
бағалау: «-,+», мұғалімнің бағалауы.
(бағалау парағына смайлик арқылы
ынталандыру) Сергіту
сәті: Тапсырма
4. Зертханалық жұмыс. «Тамақ
өнімдерін тестілеу және сараптау (анализ)» тақырыбындағы
зертханалық жұмысты орындаңыздар. Тәжірибенің
мақсаты: тағамда С дәруменінің бар
екендігін дәлелдеу, пайдалану жарамдылығына қорытынды
шығару. Құрал-жабдықтар мен
реактивтер: дәріхана йоды, су, стақан,
тетрапакеттегі алма шырын (3 түрі болуы керек), крахмал
клейстері. 1-тапсырма: Өнімді шығарған мекеменің
атауы. Өнімді шығарған мекеменің
мекен-жайы. Өнімнің атауы мен шығарылған
күні. Нормативті құжаттың
сілтемесі. Жарамдылық мерзімі, сату және
сақттау кезіндегі температуралық режимі. 2-тапсырма: Су құйылған стақанның үстіне
йодты тамшылатып қоса отырып, қою шайдың түсіне дейін жеткізіңдер.
Йодтың түсі нақты болуы үшін, азғана крахмал қосып, көк түске дейін
жеткізуге болады. Көк түске бақылау жасау ыңғайлы
болады. а)3 пробиркаға 1см²
көлеміндегі әртүрлі сұрыптағы алма шырынын құямыз (тетрапакеттегі
шырын). Шырынды 1:3 есебіндегі сумен
араластырамыз. ә) Әр пробиркадағы алма
шырынының қоспасына бір тамшыдан йод (1 минут ішінде қоспаның түсі
өзгергенше) қосып отырамыз. Ендігі жерде қанша тамшы қосқанымызды
есептейміз. Егер де йод тамшысы аз қосылса, С дәрумені өте аз
немесе мүлдем жоқ дегенді білдіреді. Көбірек қоссақ, С дәрумені бар
дегенді білдіреді. Шырынның
атауы Түсінің өзгеруіне
жеткілікті болған йод тамшысының саны Қорытынды
Б)Қорытындыны кестеге
жазыңдар.
Қорытындыны талқылап, ішуге
жарамды немесе жарамсыз деген шешім шығарыңдар. Жұмыстарыңды
бағалаңдар. Қолданылатын әдіс-тәсіл:
«Зерттеу» әдісі Қалыптастырушы
бағалау: «-,+», мұғалімнің бағалауы.
(бағалау парағына смайлик арқылы
ынталандыру)
Қосымша
№1 Азық-түліктер бар суреттер,
көрнекіліктер
Қосымша
2 Кілей,қайшы
Сергіту
сәті https://www.youtube.com/watch?v=7OmUhkcEDYU
Қосымша
3 Сабақтың
соңы 5-7 минут Тапсырма
5. Берілген кестедегі сұрақтар
бойынша «дұрыс» не «дұрыс емес» екендігін айқындап, сұраққа жауап
беріңіздер.
«Сіз қаншалықты сенесіз?»
тәсілі Дұрыс Дұрыс
емес Балалар мен жасөспірімдерге
ашығу және толыққанды тамақтанбау
ұсынылады. Артық тамақтану, рационда
майлардың, әсіресе, жануар майының мөлшерін көбейту семіздікке
әкеледі. Тиімді тамақтану – тамақтың
барлық компонеттерінің оңтайлы мөлшерімен және қатынасымен
сипатталатын толыққанды тамақтану Дәрумендер, минералды
элементтер – негізгі қуат көздері. Кешкі аста тойып тамақтанып
алған жөн, себебі түнде қарның ашуы
мүмкін. Тамақта нәруыздың жеткіліксіз
болуы физикалық және психикалық дамуға кері әсерін тигізеді,
иммунитет төмендейді Жасұнық асқазан-ішек
жолдарында қорытылмайды, бірақ асқорыту үдерісінде маңызды рөл
атқарады. Қолданылатын әдіс-тәсіл:
«Жеке жұмыс» Қалыптастырушы
бағалау: -,+, өзін -өзі
бағалау.
Үйге
тапсырма.
Міндетті деңгей: Оқулықтағы 36
тақырыпты оқу, конспект жазу, 126-129 беттерді оқып мазмұндау.
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.
Шығармащылық деңгей: А4 бетке
әр оқушы өзінің тамақтану пирамидасын құрып суретін салып
келеді.
Жоғарғы деңгей: «Мен диетолог
маман болсам» тақырыбына эссе жазып келу.
Кері
байланыс « Бір сөйлеммен
қорытындыла! » (жазылым) Сабақ маған ұнады, тақырыпты
меңгердім- жасыл түс Сабақты түсіндім, бірақ
қиындықтар болды, әлі де білгім келеді, - сары
түс Сабақ маған түсініксіз болды-
қызыл түс
Кестелер, бағалау парағы,
смайликтер
Қосымша
ақпарат Бейнебаяндар АКТ Саралау – сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
1. Менің жоспарлап отырған
сабағымда | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













