|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлеу |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: Мәтіндік ақпаратты шифрлаудың әдістерін үйренеді. Лексика мен терминология: Шифр, дешифр, криптография термин сөздерімен танысады. Шифрлау-шифрование-encryption Криптография –криптография – cryptography Кілт – ключ –key |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Іскерлікке, нақтылыққа, ынтымастыққа баулу. Топта бірлескен жұмыс орнату, бір – бірінің пікірін тындау, құрметтеу арқылы білім алу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, Қазақ тілі, ағылшын тілі |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпарат туралы түсініктері қалыптасқан. |
|||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
5 мин |
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Шаттық шеңбері» тренингін өткізу. Оқушылар өз аттарының бас әріпін пайдаланып бір-біріне мақтау сөздер айтады. Мұғалім үстелге жасыл, қызыл, сары түсті қағазды қояды. Оқушылар түсті қағазды таңдайды. Сол түстерді «Түстер бойынша» топқа біріктіреді. (І топ жасыл түсті стикер; ІІ топ сары түсті стикер; ІІІ топ қызыл түсті стикер. Қ/Б: Бірін бірі өзара бағалайды. |
Оқулық, стикер, смайлик |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Үш топқа «Кластер құрастыру» топтық жұмыс (15 мин) І топ. Шифрлау деген.... ІІ топ. Дешифрлау деген... ІІІ топ. Криптография деген...
Қ/Б: Топтар бір бірін бас бармақ әдісі арқылы бағалайды. Тапсырма:1 А – деңгей Ойыңды жинақта. (жеке жұмыс, дәптермен жұмыс) (5 мин)
Есім ___________________ Шифр ___________________ В – деңгей
Сенің ___________________ хабарламаның ___________________ шифрмәтіні ___________________ С –деңгей 3.Әріптердің номері бойынша кодталған сөздерді декодтау.
13 11 42 11 13 34 44 11 43
Қазақстан
Қ/Б:Оқушылар өздерін практикалық тапсырмаларын ауа райы арқылы қорытындылайды. Тапсырма:2 (5 мин)
Шифрлау әдістерін салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын анықта (топтық жұмыс)
Декодтау
де
Кодтау
Қ/Б: Топтар ашық микрофон арқылы кері байланыс жасайды. |
Оқулық
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Тапсырма: 3 «Жасырын сөздер» (жеке жұмыс) №11 салайд, оқулық
Қ
Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазылған стикер жапсырады, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жапсырады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені себеттің тұсына жапсырады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі. Үйге тапсырма: Ақпаратты шифрлеу Өз ойымыздан кодтар кестесін ойлап, сөздерді кодтап келу |
Оқулық, интербелсенді тақта
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||
|
«Ұшақ» әдісі бойынша үй тапсырмасын қайталайды. « Кластер құрастыру» топтық жұмыста шифрлау, дешифрлау, криптография аныктамасын айтады. Дереккөздер: Баспадан шыққан және электронды дереккөздерді де пайдаланады Білгеніңді жинақтап, жаз. (жеке жұмыс). Цезарь шифрын қолданып есімдерін шифрлайды, шифрды пайдаланып сыныптасына хабарлама жазып, оны дешифрлайды. Саралаудың қарқын тәсіліне байланысты оқу қарқынын ескере отырып тапсырма жинағын беремін.
«Венн диаграммасы» әдісі бойынша кодтау, декодтау салыстырып ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды.
Диалог және қолдау көрсету
Жасырын сөздер (жеке жұмыс) сөзжұмбақ шешу. Диалог және қолдау көрсету: Оқушыларды ойланту үшін және жауап алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар беремін. Қосымша тапсырма: 1. Кодтау жүйесіндегі басқаша кодтау жүйелерін басқа да жолдармен қарстырады, ізденеді. |
«Смайлектер» арқылы бағалау
«Басбармақ» әдісі.
«Ауа райы» әдісі
«Ашық микрофон» әдісі.
«Бағдаршам» әдісі
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасынын сақтау. ТҚ ережесін сабақ барысында естеріне салып отыру.
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 6 сынып "Ақпаратты шифрлау"
Ашық сабақ 6 сынып "Ақпаратты шифрлау"
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлеу |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: Мәтіндік ақпаратты шифрлаудың әдістерін үйренеді. Лексика мен терминология: Шифр, дешифр, криптография термин сөздерімен танысады. Шифрлау-шифрование-encryption Криптография –криптография – cryptography Кілт – ключ –key |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Іскерлікке, нақтылыққа, ынтымастыққа баулу. Топта бірлескен жұмыс орнату, бір – бірінің пікірін тындау, құрметтеу арқылы білім алу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, Қазақ тілі, ағылшын тілі |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпарат туралы түсініктері қалыптасқан. |
|||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
5 мин |
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Шаттық шеңбері» тренингін өткізу. Оқушылар өз аттарының бас әріпін пайдаланып бір-біріне мақтау сөздер айтады. Мұғалім үстелге жасыл, қызыл, сары түсті қағазды қояды. Оқушылар түсті қағазды таңдайды. Сол түстерді «Түстер бойынша» топқа біріктіреді. (І топ жасыл түсті стикер; ІІ топ сары түсті стикер; ІІІ топ қызыл түсті стикер. Қ/Б: Бірін бірі өзара бағалайды. |
Оқулық, стикер, смайлик |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Үш топқа «Кластер құрастыру» топтық жұмыс (15 мин) І топ. Шифрлау деген.... ІІ топ. Дешифрлау деген... ІІІ топ. Криптография деген...
Қ/Б: Топтар бір бірін бас бармақ әдісі арқылы бағалайды. Тапсырма:1 А – деңгей Ойыңды жинақта. (жеке жұмыс, дәптермен жұмыс) (5 мин)
Есім ___________________ Шифр ___________________ В – деңгей
Сенің ___________________ хабарламаның ___________________ шифрмәтіні ___________________ С –деңгей 3.Әріптердің номері бойынша кодталған сөздерді декодтау.
13 11 42 11 13 34 44 11 43
Қазақстан
Қ/Б:Оқушылар өздерін практикалық тапсырмаларын ауа райы арқылы қорытындылайды. Тапсырма:2 (5 мин)
Шифрлау әдістерін салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын анықта (топтық жұмыс)
Декодтау
де
Кодтау
Қ/Б: Топтар ашық микрофон арқылы кері байланыс жасайды. |
Оқулық
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Тапсырма: 3 «Жасырын сөздер» (жеке жұмыс) №11 салайд, оқулық
Қ
Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазылған стикер жапсырады, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жапсырады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені себеттің тұсына жапсырады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі. Үйге тапсырма: Ақпаратты шифрлеу Өз ойымыздан кодтар кестесін ойлап, сөздерді кодтап келу |
Оқулық, интербелсенді тақта
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||
|
«Ұшақ» әдісі бойынша үй тапсырмасын қайталайды. « Кластер құрастыру» топтық жұмыста шифрлау, дешифрлау, криптография аныктамасын айтады. Дереккөздер: Баспадан шыққан және электронды дереккөздерді де пайдаланады Білгеніңді жинақтап, жаз. (жеке жұмыс). Цезарь шифрын қолданып есімдерін шифрлайды, шифрды пайдаланып сыныптасына хабарлама жазып, оны дешифрлайды. Саралаудың қарқын тәсіліне байланысты оқу қарқынын ескере отырып тапсырма жинағын беремін.
«Венн диаграммасы» әдісі бойынша кодтау, декодтау салыстырып ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды.
Диалог және қолдау көрсету
Жасырын сөздер (жеке жұмыс) сөзжұмбақ шешу. Диалог және қолдау көрсету: Оқушыларды ойланту үшін және жауап алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар беремін. Қосымша тапсырма: 1. Кодтау жүйесіндегі басқаша кодтау жүйелерін басқа да жолдармен қарстырады, ізденеді. |
«Смайлектер» арқылы бағалау
«Басбармақ» әдісі.
«Ауа райы» әдісі
«Ашық микрофон» әдісі.
«Бағдаршам» әдісі
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасынын сақтау. ТҚ ережесін сабақ барысында естеріне салып отыру.
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



/Б:













