Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары
Мектеп: Алматы қаласы. Қ.А.Яссауи атындағы №123мг
Күні: № 12
Тақырып: «Бауырмалдылық және кеңпейілділік»
Құндылық : сүйіспеншілік
Қасиеттер: мейірімділік, қамқорлық, татулық,
Мұғалiм: Жунисбаева Айсулу Жапарбековна
|
Сабақтың мақсаты: оқушыларға бауырмалдық, кеңпейілділік сияқты сүйіспеншілік құндылықтар туралы түсінік беріп, олардың бойындағы адамгершілік сезімдерін дамыту. Міндеттері:
Сабақтағы тәсідер: Тыныштық сәті, мағынаны тану,ой-қозғау,жағымды ой-пікір, мұғалім сыйы,шығармашылық жұмыс,ән айту. |
|
|
Сабақ барысы:
5 «Т» ережесін еске түсіру:
Нұрға бөлену. Мұғалім Балалар осы табиғатқа, адамдарға деген сүйіспеншілік сезімдеріңізді, қуаныштарыңызды күні бойы сақтауға тырысыңыздар. |
Ресурстар: слайд, үн таспа,стикерлер, ақ парақшалар, түрлі түсті қарындаштар, |
М.Мағауиндің «Бір атаның балалары» повестінен үзінді оқу.
Қорытынды: балалар байқағанымыздай, бұл әңгімеден қазақ халқының бар ұлттың өкілдерін бөліп жармай, бауырына басып бауырмалдылық, кеңпейілділік таңытқанын көруге болады. Риясыз таза сүйіспеншілікке жүректері толы адамдарға ғана басқаларды жатсынбай өз бауырындай көре алады. Ал бауыр дегеніміз қазақ үшін ең жақын, ең қатты жақсы көретін адамдары, туғандары. |
Сабақ барысын талқылау: |
«Бауырмалдылық және кеңпейілділік»
Балалар бұл сабақта «Кеңпейілділік», «Бауырмалдық» сөздерінің мағыналарын ашып, жан - жақты тиянақтап түсінуге күш саламыз. 1.«Кеңпейілділік» сөзін естігенде сендерге қандай ой түседі? 2. Бауырмалдық, кеңпейілділік қасиеттерінен қандай ұқсастық байқайсыздар? *Бауырмалдық — адам бойындағы туысқандық, ағайыншылық қарым-қатынасқа адалдықты білдіретін ұғым. *Бауырмалдық - туыс адамдардың арасындағы жақсы көру сезімін, бір-біріне деген мейірімділігін, жанашырлығын, қамқорлығын білдіретін құнды қасиет.[1] *Бауырмалдық -тек туыстық негізде ғана көрінетін қасиет емес, ол кісінің адамгершілік, имандылық қасиеттерін айқындайтын мінез-құлықтың жағымды белгісі *Кеңпейілділік – адам бойындағы жақсы қасиетті білдіретін этикалық ұғым. *Кеңпейілді мінез көрсету тәрбиелі адамға тән. *Біздің еліміз кеңпейіл, жомарт – дархан халық
«Мейірімділік,махаббат қайырымдылық,адалдық, ақ-жүректен шығады». Ш.Құдайбергенов
Нақыл сөзден түйген
ойларыңыз? Қорытынды: Балалар, махаббат, достық және бауырмалдылық қасиеттері адамның бойында табылып жатса, бұл сүйіспеншіліктің көрінісі болып табылады, яғни мейірімділік, махаббат қайырымдылық, адалдық қасиеттері де осыдан шығады. |
|
Бейнебаян « Көк ту және достар» 10мин бұл көріністен байқағанымыздай қазақ халқының бар ұлттың өкілдерін бөліп жармай, бауырына басып бауырмалдылық, кеңпейілділік таңытқанын көруге болады. Риясыз таза сүйіспеншілікке жүректері толы адамдарға ғана басқаларды жатсынбай өз бауырындай көре алады. Ал бауыр дегеніміз қазақ үшін ең жақын, ең қатты жақсы көретін адамдары, туғандары.
3) Соңында Мағжанның бойынан қандай қасиеттерді көрдіңдер? 4) Мағжанның өзгеруіне кімдердің ықпалы әсер етті?
|
|
Бауырмалдық пен кеңпейілдік туралы нақыл сөзді табу.
Бауырмалдық, кеңпейілдік сөздерін қатыстырып, бір шумақ өлең құрастыру.
«Бауырмалдық, кеңпейілдік» тақырыбына эссе жазу.
«Бауырмалдық, кеңпейілдік» тақырыбында суретке қарап сипаттау. Қорытынды: Ата-аналарыңызды, жақындарыңызды, достарыңызды, сыныптастарыңызды әрдайым бағалай, сыйлай, қадірлей және сүйіспеншілікке бөлей біліңіздер! |
Карточка тарату, парақшала,түрлі-түсті қарындаштар. |
Сөзін жазған: ФаризаОңғарсынова Ақ-қарамыз сарымыз, Тату доспыз бәріміз. Достық жайлы ән-салып, Шырқатайық бәріміз
Жүзімізге қараңыз , Бал-бұл жанған баламыз. Бізге қымбат күн шуақ, Бізге қымбат анамыз.
Күннің нұрын сүйеміз, Қырдың гүлін сүйеміз. Бізді ойнатып тәтелер, Күлдіргенін сүйеміз.
Балдырғанбыз арай жүз, Бал-бұл жанып қараймыз. Ойыншықтар біздерде Көп болғанын қалаймыз.
Таласпаймыз біз бірақ, Отырмаймыз тұнжырап. Қуысамыз көгалда, Жүгіреміз құлдырап.
Ән саламыз күнде біз, Шаттық толы іргеміз. Біз мәңгіге достармыз, Біз мәңгіге біргеміз. |
Мәтін тарату және «татулық алақаны» белгісін білдіретін ресурстар. |
Өсиет әңгіме «Алма ағашы» мәтінін оқып келу
|
|
Балалар бүгінгі сабағымыздан алған әсерлерімізді, тілектерімізді «татулық алақаны» белгісіне жазады (баяу әуен қойылады). Қорыта келе, адамдардың бір-бірін жақсы көруі, мейірімділігі, жанашырлығы, қамқорлығы бауырмалдылықты білдіреді. Ол тек қана адамдардың туыстық негізінде ғана емес, жалпы адами қасиет ретінде өзге жұрттарды бауырына тарту, оларды жақын санап қамқорлық көрсету, жатсынбау, көпшіл болудан көрінеді. Ал кеңпейілділік адам бойындағы ізгі қасиетті білдіретін ұғым. Кеңпейілділік пен бауырмалдылық адамдарды татулыққа, бірлікке, ынтымаққа жетелейді. Сабағымыздан үйренген сыйластық, бауырмалдылық, татулық, кеңпейілділік сияқты жақсы қасиеттерімізді бойымызға сіңіріп, барша адамзатқа деген бауырмалдылық, кеңпейілілік, сүйіспеншілік құндылығын жүрегімізде сақтайық! Бүгінгі сабақ үшін рахмет!!! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 6 сынып. Өзін-өзі тану пәні. Тақырып:: «Бауырмалдылық және кеңпейілділік»
Ашық сабақ. 6 сынып. Өзін-өзі тану пәні. Тақырып:: «Бауырмалдылық және кеңпейілділік»
Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары
Мектеп: Алматы қаласы. Қ.А.Яссауи атындағы №123мг
Күні: № 12
Тақырып: «Бауырмалдылық және кеңпейілділік»
Құндылық : сүйіспеншілік
Қасиеттер: мейірімділік, қамқорлық, татулық,
Мұғалiм: Жунисбаева Айсулу Жапарбековна
|
Сабақтың мақсаты: оқушыларға бауырмалдық, кеңпейілділік сияқты сүйіспеншілік құндылықтар туралы түсінік беріп, олардың бойындағы адамгершілік сезімдерін дамыту. Міндеттері:
Сабақтағы тәсідер: Тыныштық сәті, мағынаны тану,ой-қозғау,жағымды ой-пікір, мұғалім сыйы,шығармашылық жұмыс,ән айту. |
|
|
Сабақ барысы:
5 «Т» ережесін еске түсіру:
Нұрға бөлену. Мұғалім Балалар осы табиғатқа, адамдарға деген сүйіспеншілік сезімдеріңізді, қуаныштарыңызды күні бойы сақтауға тырысыңыздар. |
Ресурстар: слайд, үн таспа,стикерлер, ақ парақшалар, түрлі түсті қарындаштар, |
М.Мағауиндің «Бір атаның балалары» повестінен үзінді оқу.
Қорытынды: балалар байқағанымыздай, бұл әңгімеден қазақ халқының бар ұлттың өкілдерін бөліп жармай, бауырына басып бауырмалдылық, кеңпейілділік таңытқанын көруге болады. Риясыз таза сүйіспеншілікке жүректері толы адамдарға ғана басқаларды жатсынбай өз бауырындай көре алады. Ал бауыр дегеніміз қазақ үшін ең жақын, ең қатты жақсы көретін адамдары, туғандары. |
Сабақ барысын талқылау: |
«Бауырмалдылық және кеңпейілділік»
Балалар бұл сабақта «Кеңпейілділік», «Бауырмалдық» сөздерінің мағыналарын ашып, жан - жақты тиянақтап түсінуге күш саламыз. 1.«Кеңпейілділік» сөзін естігенде сендерге қандай ой түседі? 2. Бауырмалдық, кеңпейілділік қасиеттерінен қандай ұқсастық байқайсыздар? *Бауырмалдық — адам бойындағы туысқандық, ағайыншылық қарым-қатынасқа адалдықты білдіретін ұғым. *Бауырмалдық - туыс адамдардың арасындағы жақсы көру сезімін, бір-біріне деген мейірімділігін, жанашырлығын, қамқорлығын білдіретін құнды қасиет.[1] *Бауырмалдық -тек туыстық негізде ғана көрінетін қасиет емес, ол кісінің адамгершілік, имандылық қасиеттерін айқындайтын мінез-құлықтың жағымды белгісі *Кеңпейілділік – адам бойындағы жақсы қасиетті білдіретін этикалық ұғым. *Кеңпейілді мінез көрсету тәрбиелі адамға тән. *Біздің еліміз кеңпейіл, жомарт – дархан халық
«Мейірімділік,махаббат қайырымдылық,адалдық, ақ-жүректен шығады». Ш.Құдайбергенов
Нақыл сөзден түйген
ойларыңыз? Қорытынды: Балалар, махаббат, достық және бауырмалдылық қасиеттері адамның бойында табылып жатса, бұл сүйіспеншіліктің көрінісі болып табылады, яғни мейірімділік, махаббат қайырымдылық, адалдық қасиеттері де осыдан шығады. |
|
Бейнебаян « Көк ту және достар» 10мин бұл көріністен байқағанымыздай қазақ халқының бар ұлттың өкілдерін бөліп жармай, бауырына басып бауырмалдылық, кеңпейілділік таңытқанын көруге болады. Риясыз таза сүйіспеншілікке жүректері толы адамдарға ғана басқаларды жатсынбай өз бауырындай көре алады. Ал бауыр дегеніміз қазақ үшін ең жақын, ең қатты жақсы көретін адамдары, туғандары.
3) Соңында Мағжанның бойынан қандай қасиеттерді көрдіңдер? 4) Мағжанның өзгеруіне кімдердің ықпалы әсер етті?
|
|
Бауырмалдық пен кеңпейілдік туралы нақыл сөзді табу.
Бауырмалдық, кеңпейілдік сөздерін қатыстырып, бір шумақ өлең құрастыру.
«Бауырмалдық, кеңпейілдік» тақырыбына эссе жазу.
«Бауырмалдық, кеңпейілдік» тақырыбында суретке қарап сипаттау. Қорытынды: Ата-аналарыңызды, жақындарыңызды, достарыңызды, сыныптастарыңызды әрдайым бағалай, сыйлай, қадірлей және сүйіспеншілікке бөлей біліңіздер! |
Карточка тарату, парақшала,түрлі-түсті қарындаштар. |
Сөзін жазған: ФаризаОңғарсынова Ақ-қарамыз сарымыз, Тату доспыз бәріміз. Достық жайлы ән-салып, Шырқатайық бәріміз
Жүзімізге қараңыз , Бал-бұл жанған баламыз. Бізге қымбат күн шуақ, Бізге қымбат анамыз.
Күннің нұрын сүйеміз, Қырдың гүлін сүйеміз. Бізді ойнатып тәтелер, Күлдіргенін сүйеміз.
Балдырғанбыз арай жүз, Бал-бұл жанып қараймыз. Ойыншықтар біздерде Көп болғанын қалаймыз.
Таласпаймыз біз бірақ, Отырмаймыз тұнжырап. Қуысамыз көгалда, Жүгіреміз құлдырап.
Ән саламыз күнде біз, Шаттық толы іргеміз. Біз мәңгіге достармыз, Біз мәңгіге біргеміз. |
Мәтін тарату және «татулық алақаны» белгісін білдіретін ресурстар. |
Өсиет әңгіме «Алма ағашы» мәтінін оқып келу
|
|
Балалар бүгінгі сабағымыздан алған әсерлерімізді, тілектерімізді «татулық алақаны» белгісіне жазады (баяу әуен қойылады). Қорыта келе, адамдардың бір-бірін жақсы көруі, мейірімділігі, жанашырлығы, қамқорлығы бауырмалдылықты білдіреді. Ол тек қана адамдардың туыстық негізінде ғана емес, жалпы адами қасиет ретінде өзге жұрттарды бауырына тарту, оларды жақын санап қамқорлық көрсету, жатсынбау, көпшіл болудан көрінеді. Ал кеңпейілділік адам бойындағы ізгі қасиетті білдіретін ұғым. Кеңпейілділік пен бауырмалдылық адамдарды татулыққа, бірлікке, ынтымаққа жетелейді. Сабағымыздан үйренген сыйластық, бауырмалдылық, татулық, кеңпейілділік сияқты жақсы қасиеттерімізді бойымызға сіңіріп, барша адамзатқа деген бауырмалдылық, кеңпейілілік, сүйіспеншілік құндылығын жүрегімізде сақтайық! Бүгінгі сабақ үшін рахмет!!! |
|
шағым қалдыра аласыз













