Материалдар / Ашық сабақ 6сынып "Әлем халықтарының тағамдары.Тәжірибелік жұмыс (суши,пицца,көже)

Ашық сабақ 6сынып "Әлем халықтарының тағамдары.Тәжірибелік жұмыс (суши,пицца,көже)

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ 6 сынып Келешек-2030 баспасы, қыз балалармен практикалық жұмыс.3 топ тағам түріне қарай бөлінеді.Көмек беру және тағам әзірлеуіне қарай баға беру.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Тамақтану мәдениеті

Мектеп: Жамбыл атындағы гимназия


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Аманбекова Г.У.


Сыныбы: 7

Қатысқандар: қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Әлем халықтарының тағамдары.Тәжірибелік жұмыс(суши,пицца,көже)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме

7.2.4.1 Әлем халықтарының тағамдарын дайындау технологиясын білу және қолдану.

7.2.4.2. Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық -түліктер,құрал-саймандар мен керек жарақтарын анықтау және таңдау.

6.3.1.1. Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру.


Сабақтың

мақсаты


Барлық оқушылар:

Қажетті азық-түліктерді анықтайды

Басым бөлігі:

Әлем халықтарының тағамдарын шығу тарихын сипаттау,

керекті құрал-саймандарды таңдау

Кейбір оқушылар:

Әлем халықтарының тағамдарын зерттейді,дайындайды

Бағалау

критерийі:


Қажетті азық-түлік түрлерін қолданады

Тағамдардың шығу тарихын талдайды,керекті құрал- саймандарды пайдаланады

Әлем халықтарының тағамдарын анықтайды, зерделейді

Тілдік

мақсаттар:

.Пәндік лексика мен терминология :

Әлем халқының тағамдарының классификациясы бойынша атауларымен танысу

Аспазшылар ,концерт-мейрамхана,фьюнж,кейтеринг агенттігі,тілеу көже,көп көже,Қазақстан аспаздарының ұлттық қауымдастығы

Құндылықтарға баулу


Ынтымақтастықпен жұмыс жасай отырып, бір-бірінің пікірін сыйластықпен тыңдай біледі,өзге елдің мәдениетіне және қөзқарасына құрметтеп қарау

Пәнаралық байланыс


Математика,география,биология,өнер пәндер,теориялық және практикалық дағдыларын пайдалану

Алдыңғы білім


Аспаздық жұмысты орындау



Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

1мин


2 мин



5 мин

* Сыныппен амандасу

* Сыныпта жағымды ахуал орнату-«Тоқаш»ертегісін еске түсіру

*оқушылармен бірге оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарын бірлесіп анықтауды ұсынамын.

Тағамдар түрлеріне қарай жіктеу: пицца,суши,көже

Интерактивті тақтада әлем халықтарының тағамдар түріне қарай сипаттама


* Тапсырма 1«Волейбол» әдісі (сұрақ –жауап )

1. Санитарлық,гигиеналық талаптарының маңызын атау

2 Тағам дайындау технологиясы мен рецепттерді зерделеу?

3 Таңдалған тағамдарды әзірлеу үшін қажетті құрал мен аспаптарды реттеу?

Дескриптор

Санитарлық,гигиеналық талаптарың біледі

Тағам дайындау технологиясы мен рецепттерді пайдаланады


өзара бағалау «Жұлдызша» арқылы ( ҚБ)


оқушыларды «Ассорти» әдісімен тағам әзірлеу түрлеріне қарай топтарға бөлемін

І топ - суши, ІІ топ- пицца , ІІІ топ- көже

Р.Ш.АлимсаеваИ.А.РазвенковаО.С.Лосенко,

Е.Е.Велькер авторларының «Көркем еңбек, 7-сынып»оқу-лығы


Слайд

көрсетілімі










Сабақтың ортасы














20 мин















Сергіту сәті

2 мин



3 мин



1 мин





3 мин

Тапсырма алдында Санитарлық,гигиеналық,эстетикалық,практикалық талаптар айтылады.

-құрал-жабдықтарды мұқият пайдалану

- жұмыс барысында жарақаттанудан сақтану

- жұмыс соңында жұмыс орнын жинастыру

Тапсырма 2 « Өкіл базары» әдісі топпен жұмыс

Топтарға тағам түріне қарай тапсырма беріледі Әр топтан бір оқушы шығып, пікір білдіріп, сыныпқа баяндайды

І топқа тапсырма Тағам дайындау түрі-Жапондық суши жасау тапсырылады.Тағамның шығу тарихымен танысу

-жұмыс барысын және сипаптау

-тағамның шығу тарихымен танысу

-күріштін езілмеуі және сақтау талаптарын орындау

Дескриптор

Тағамның шығу тарихын біледі

Тағамның жасау реттілігін анықтайды

Тағамның әсемдеу жұмыстарын орындайды


ҚБ «Бесмармақ» әдісі


ІІ топқа тапсырма Интерак тақтада- Италияндық тағам- бәліш түріне қарай сипаттама

Бәліштің шығу тарихымен танысу

-жұмыс барысын және сипаптау

-қамырдың әзірлеу технологиясымен танысу

-дәм сезу ерекшеліктері

-тағам дайындау рецепттері

-италияндық танымал аспаздардың кәсіптік қызметі

тазалық жұмыстарын жасау

Дескриптор

Қамырдың әзірлеу технологиясын біледі

Дәмін сезу ерекшеліктерін ажырата алады

Дайын өнімді безендіреді


өзара бағалау «Жұлдызша» арқылы ( ҚБ)


ІІI топқа тапсырма Слайд көрсетілімі - Қазақ елінің көжелер түріне қарай сипаттама- Наурыз көже

Наурыз көже қазақтың дәстүрімен танысу

Құрамындағы жеті түрлі тағам түрлері болуы

Наурыз мерекесімен тікелей байланысын атау


Дескриптор

Наурыз көже-молшылықтың жоларғысы міндетті түрде жасалатының біледі

Дәмін келтіретін негізгі етті ажырата алады

Қазақ халқының ырымдарын пайдаланады

ҚБ Ауызша

Тапсырма 3 «Ойлан,жұптас,талқыла»

Әртүрлі ақпарат көздерін,соның ішінде АКТ-ны пайдаланып,таңдалған тағамдарын зерттеу –

-асхананың ерекшеліктері

-тағам атаулары

-пайдаланылған азық-түліктер мен олардың үйлесуі тазалығы ,бүтіндігі ұзақ мерзімге сақталауы

Оқушыларға жұмыс барысында келесі нұсқауды жүргіземін

Дескриптор -

- әр ұлттың тағамының азық-түлік түрлерін таңдайды

- тазалық ережесін дұрыс орындайды

- тағамның сапасына қарай көңіл бөледі

- қиыншылық болған жағдайда мұғалімге ескертуін

- оқушылардың топта өзара көмек көрсетуін

Жұмыс барысында мұғалім сыныпты бақылап, тағамның сапалы дайындалуына жағдай жасайды.

Тапсырма IV

«Үш шындық,бір өтірік»әдісі арқылы алған білімдерін пысықтайды,толықтырады.Алдыңғы сабағымызда үш дұрыс жауабын табады және өтірік сөзі бар жауабын әр оқушы айтады.Қайталанбау керек.

Әр топтан бір оқушы шығып,басқа топ жұмыстарына пікірін білдіріп,сыныпқа баяндайды.

Қазақша

орысша

Ағылшынша

Бәліш

пицца

Pizza



Тағам түрлерін үш тілде айтқызамын

Дескриптор:

Оқушылар жаңа тақырыпты белсінділік танытып, толық меңгерді

Оқушылар тақырыптағы тағам түрлеріне анықтама бере алады.

Осы тақырыптың маңыздылығын өмірмен байланыстырып,талдай алады


өзара бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек (ауызша) ҚБ

- жақсы, әсерлі тұстарын айту

- көмек мақсатында өз ұсынысын да айту.


Техника қауіпсіздік нұсқаулығы Құрал-жабдықтары:


Пышақ, шаңышқы,ас қасығы,тақтай






Интерак тақтада














Наурыз мерекесі туралы мағлұмат



Мадақ сөздер

Сабақтың соңы


Кері байланыс


3 мин

Оқушылардың жасаған әрбір іс-әрекеті жайлы айтып, жұмыстарына мадақтама сөздер жазылған суреттермен бағалаймын

Оқушылардың сабақ соңындағы рефлексиясы

«Аяқталмаған сөйлем» жаттығуы

-Бүгін мен сабақта......

-..... қызықты өтті.

-......қиын болды.

-Мен... ойлаймын.

-Өмірде маған...керек болады деп ойлаймын.

-Көбінесе тапсырмалар...ұнады.

Критерийлер бойынша парақша лар беру



Керемет

Жақсы

Талпын

сөздері жазылған мадақтама қағаздар

Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Дарынды оқушылармен:

Күрделі тапсырма беру, өзгеге көмек көрсету ұсынамын

Интеракт тақта арқылы тапсырма беру

Үлгерімі төмен оқушымен :

жеңіл тапсырма беріледі,

1тапсырма б/ша диалог ретінде сұрақ-жауап арқылы жеңіл тапсырма күрделігіне қарай саралаймын

2тапсырма –«Өкіл базары»әдісі сипаттамалар айтылады,топтық жұмыстың деңгейлік тапсырмалар арқылы саралау жүргізем

3тапсырма- нәтиже арқылы саралау жүргізіп отырамын


Бағалау парағы:

1 өзара бағалау

«Жұлдызша» ҚБ


2. Өзара бағалау

Екі жұлдыз, бір тілек»

Ауызша ҚБ

Кері байланыс жасау


«КЕРЕМЕТ,Жақсы, талпын» сөздерімен кері байланыс беру



Техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаумен таныстыру

Сабақта сергіту жаттығулары қолдану


18 Қаңтар 2022
904
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі