|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары: Сынып: 7 |
Мектеп:М.Жүнісов НЖББМ Пәні:Нигиметова Бибинұр Толеугалиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.2-электронды кесте элементтерін пішімдеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар оқиды: Excel-де есептер шығару кезеңдерін біледі. Оқушылардың көбісі оқиды: Үлгіні пайдалана отырып, қарапайым есепті компьютерде құрады.. Кейбір оқушылар оқиды: Электронды кестедегі деректермен жұмыс істегенде автоматтық толтыруды қолданса |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Электронды кесте элементтерін пішімдейді; Деректердің типін жіктейді; Электронды кестеде диаграмма құрады; Өз бетімен компьютерде есептеу жүргізе алады. Кестенің шекарасын, сызықтың мәнерін, түрін жуандығын, түсін, кестенің ішін құйып бояуды үйренеді. топта жұмыстанады, АКТ ақпаратын тиімді түрде өңдеп, жеткізе алады, өзін –өзі бағалай біледі. Ақпараттық сауаттылығы артады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар біледі: Автоматтық толтыру не екенің және оның тәсілдерін; Оқушылар істей алады: Электронды кестеде автоматтық толтырудың тәсілдерін сөзбен түсіндіре алады; Предметтік лексика және терминология: кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, формула, диаграмма, шартты форматтау Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбуктар нтерактивті тақта, интернет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаһандық азаматтылық |
Әрбір оқушыға жайлы орта құру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, физика, шығармашылдық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар,қажетті құралдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 2 минут 6 мин. |
Ұйымдастыру бөлімі Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: 2 топқа бөлу:Ба-ған және қа-тар сөздерін құрастыру Үй тапсырмасын тексеру:” Миға шабуыл” Мұғалім жетелеуші сұрақар қояды:
ҚБ: “ Бағдаршам” әдісі Сыныпқа сұрақ: Ұсынылған кесте бойынша не айта аласыздар? Проблемалы сұрақ тастау.
Қандай айырмашылық байқап отырсыздар?Оқушылардың жауаптарының нәтижесінде бүгінгі сабақтың тақырыбы шығарылады.
|
2 топ парақшалар
Интерактивті тақта, Сұрақ парақшалары,
Түрлі-түсті дөңгелекше
Презентация слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
12 минут
|
2 топқа да тақырыпқа
байланысты жетелеуші сұрақтар беріледі. Оқушылар алдымен мәтінді
оқып шығады,өз топтарында түсіндіреді. Постер жасайды. Берілген
сұрақтар бойынша бір-біріне тақырыпты қорғап, түсіндіреді,
талдайды. 2.Excel кестелік процессорының терезе элементтері қандай? 3. Жұмыс кітабы және жұмыс беті дегеніміз не? 4.Жұмыс кестесінің негізгі элементтерін атаңдар; 5.Бағанның ені мен биіктігін қалай өзгертуге болады?
6. Басқа параққа
ауысу қалай жүзеге асады? Дескриптор: - Excel терезесінің қарапайым кестеден айырмашылығын түсінеді; ҚБ: топ 1-1-ін фигуралар арқылы бағалау. (W) Мұғалім мысал арқылы деректерді автоматтық толтырудың әртүрлі тәсілдерін ұсынады:
Сынып жұмысы: № 1 тапсырма:Төмендегі жауаптарға дұрыс,бұрыс белгісін қою:
1 2)Microsoft Excel бағдарламасында ұяшықтарды адресациялаудың
2
3 4)Ұяшық алдымен баған атауы арқылы,содан соң қатар нөмірі арқылы
5
№2-тапсырма: 1)А2-А5 ұяшығына оқушылардың аттарын енгізу. 2)В2-В5;С2-С5 ұяшықтарына туған жылдары мен қатысатын үйірме аттары; 3)А бағанының енін маус көмегімен өзгерту; 4)Ұяшықтардың ауқымын таңдау (ерекшелеу) 2 түрлі тәсілде; 5)Кестені жұмыс кітабында өз аты-жөндеріңмен сақтау. ҚБ: Мұғалімнің мадақтамалары: Өте жақсы! Жарайсың! Керемет! |
Сұрақ парақшалары. Оқулық,дәптер, ватман,түрлі-түсті маркерлер
Мадақтаулар жарияланымы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
2 минут
|
“Ой жинақтау”Кері байланыс Бүгінгі сабақта не білдік? Не үйрендік?
Мәтіндік құжатты редакциялау
дегеніміз не? Электрондық кестені қандай мақсаттарда қолдануға болады? Ұяшықтар ауқымы дегеніміз не? Ұяшық адресі неден тұрады? Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
Түрліше смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Сөйлеу-речи-speeches
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 7-сынып Электронды кестелердің элементтерін пішіндеу
Ашық сабақ. 7-сынып Электронды кестелердің элементтерін пішіндеу
|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары: Сынып: 7 |
Мектеп:М.Жүнісов НЖББМ Пәні:Нигиметова Бибинұр Толеугалиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.2-электронды кесте элементтерін пішімдеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар оқиды: Excel-де есептер шығару кезеңдерін біледі. Оқушылардың көбісі оқиды: Үлгіні пайдалана отырып, қарапайым есепті компьютерде құрады.. Кейбір оқушылар оқиды: Электронды кестедегі деректермен жұмыс істегенде автоматтық толтыруды қолданса |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Электронды кесте элементтерін пішімдейді; Деректердің типін жіктейді; Электронды кестеде диаграмма құрады; Өз бетімен компьютерде есептеу жүргізе алады. Кестенің шекарасын, сызықтың мәнерін, түрін жуандығын, түсін, кестенің ішін құйып бояуды үйренеді. топта жұмыстанады, АКТ ақпаратын тиімді түрде өңдеп, жеткізе алады, өзін –өзі бағалай біледі. Ақпараттық сауаттылығы артады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар біледі: Автоматтық толтыру не екенің және оның тәсілдерін; Оқушылар істей алады: Электронды кестеде автоматтық толтырудың тәсілдерін сөзбен түсіндіре алады; Предметтік лексика және терминология: кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, формула, диаграмма, шартты форматтау Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбуктар нтерактивті тақта, интернет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаһандық азаматтылық |
Әрбір оқушыға жайлы орта құру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, физика, шығармашылдық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар,қажетті құралдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 2 минут 6 мин. |
Ұйымдастыру бөлімі Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: 2 топқа бөлу:Ба-ған және қа-тар сөздерін құрастыру Үй тапсырмасын тексеру:” Миға шабуыл” Мұғалім жетелеуші сұрақар қояды:
ҚБ: “ Бағдаршам” әдісі Сыныпқа сұрақ: Ұсынылған кесте бойынша не айта аласыздар? Проблемалы сұрақ тастау.
Қандай айырмашылық байқап отырсыздар?Оқушылардың жауаптарының нәтижесінде бүгінгі сабақтың тақырыбы шығарылады.
|
2 топ парақшалар
Интерактивті тақта, Сұрақ парақшалары,
Түрлі-түсті дөңгелекше
Презентация слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
12 минут
|
2 топқа да тақырыпқа
байланысты жетелеуші сұрақтар беріледі. Оқушылар алдымен мәтінді
оқып шығады,өз топтарында түсіндіреді. Постер жасайды. Берілген
сұрақтар бойынша бір-біріне тақырыпты қорғап, түсіндіреді,
талдайды. 2.Excel кестелік процессорының терезе элементтері қандай? 3. Жұмыс кітабы және жұмыс беті дегеніміз не? 4.Жұмыс кестесінің негізгі элементтерін атаңдар; 5.Бағанның ені мен биіктігін қалай өзгертуге болады?
6. Басқа параққа
ауысу қалай жүзеге асады? Дескриптор: - Excel терезесінің қарапайым кестеден айырмашылығын түсінеді; ҚБ: топ 1-1-ін фигуралар арқылы бағалау. (W) Мұғалім мысал арқылы деректерді автоматтық толтырудың әртүрлі тәсілдерін ұсынады:
Сынып жұмысы: № 1 тапсырма:Төмендегі жауаптарға дұрыс,бұрыс белгісін қою:
1 2)Microsoft Excel бағдарламасында ұяшықтарды адресациялаудың
2
3 4)Ұяшық алдымен баған атауы арқылы,содан соң қатар нөмірі арқылы
5
№2-тапсырма: 1)А2-А5 ұяшығына оқушылардың аттарын енгізу. 2)В2-В5;С2-С5 ұяшықтарына туған жылдары мен қатысатын үйірме аттары; 3)А бағанының енін маус көмегімен өзгерту; 4)Ұяшықтардың ауқымын таңдау (ерекшелеу) 2 түрлі тәсілде; 5)Кестені жұмыс кітабында өз аты-жөндеріңмен сақтау. ҚБ: Мұғалімнің мадақтамалары: Өте жақсы! Жарайсың! Керемет! |
Сұрақ парақшалары. Оқулық,дәптер, ватман,түрлі-түсті маркерлер
Мадақтаулар жарияланымы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
2 минут
|
“Ой жинақтау”Кері байланыс Бүгінгі сабақта не білдік? Не үйрендік?
Мәтіндік құжатты редакциялау
дегеніміз не? Электрондық кестені қандай мақсаттарда қолдануға болады? Ұяшықтар ауқымы дегеніміз не? Ұяшық адресі неден тұрады? Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
Түрліше смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Сөйлеу-речи-speeches
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














