|
Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Ильич орта мектебі Пәні: Физика |
||||
|
Мұғалім: Абишева Улмекен Рахымовна |
|||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі |
||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
7.2.1.1 – келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материалдық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы жайлы біледі. |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қозғалыстың салыстырмалылығын және санақ жүйесі, траектория жол орынауыстыру анықтамасын сипаттайды. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Терминдердің физикалық мағынасын анықтайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер: Материалдық нүкте, траектория, санақ жүйесі, орын ауыстыру. |
||||
|
Сыныптағы диалог, жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: (тыңдалым) |
|||||
|
Тақырып бойынша берілген кестені пайдалана отырып, талдау жасайды. Пікірлері тыңдалады |
|||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым) |
|||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: (жазылым) |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Білім беруде ұлттық мақтанышымызды қалыптастыру. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері, геометрия, сызу. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Білу |
1.Психологиялық ахуал. 2.Топқа бөлу. «Тілек айту» әдісі 1-топ: Сызғыш 2-топ: Таразы 3-топ: Сағат Үй тапсырмасын сұрау. «Зымыран» әдісі арқылы сұрақ-жауап. Сұрақтар: Вектор дегеніміз не? Векторды қалай белгілейді? Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар? Скаляр шама дегеніміз не? Қандай векторларды білесіңдер? Қандай? Нәтижесі не болады? Нәтижесі не болады деп ойлайсыңдар? |
Оқушылар берілген түстер арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар жауап береді. |
Интербелсенді тақта, плакат қағаздар, маркерлер, магниттер, стикерлер. |
||
|
Сабақтың ортасы Түсіну
|
«Ой қозғау» — әдісі. Қозғалып жаткан денелердің суреттер топтамасын көрсету бұл денелерге ортақ не тән? деген сұрақ қою арқылы ой тастау
1.Дененің немесе дене бөлшектерінің уақыттың өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады.
Санақ жүйесі.Зерттеліп отырған қозғалысты сипаттау үшін дененің уақытқа байланысты өз орнын қалай өзгертетінін білу керек. Ол үшін санақ денесімен байланысқан координата жүйесін сызамыз |
Оқушылар өз ойларын айтады. |
|||
|
Қолдану |
«Кім жылдам» әдісі. 1 топ
«Сызғыш»: |
Оқушылар тәжірибе жасап, әр топ өз ойларын қорғайды. |
Плакаттар |
||
|
Талдау |
«Жоба» әдісі оқушылардың өз бетінше жұмыс істеуі, зерделеу әрекеттерінің жүйелі болуы. «Механикалық қозғалысқа» не жатады? |
Әр топтан бірнеше оқушылар интербелсенді тақтаға шығып, жазады. |
Интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың соңы Жинақтау |
Физикалық диктант. |
Оқушылар сәйкестендіріп физикалық диктантты толықтырады |
|
||
|
Үй тапсырмасы |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі |
Интербелсенді тақтадан күнделігіне жазып алады. |
|
||
|
Кері байланыс |
«Бас бармақ» әдісі |
Оқушыларға бүгінгі сабақты қандай деңгейде меңгергенін анықтау үшін "Бас бармақ" суреті көрсетіледі. |
"Бас бармақ" суреті |
||
|
Бағалау |
Бағалау парағы. Оқушыларға бағалау парақтары таратылады. Білемін Білдім Білгім келеді |
Оқушылар бағалау критерийлері бойынша өздерін бағалайды. |
Бағалау парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Aшық сабақ. 7-сынып Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі
Aшық сабақ. 7-сынып Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі
|
Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Ильич орта мектебі Пәні: Физика |
||||
|
Мұғалім: Абишева Улмекен Рахымовна |
|||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі |
||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
7.2.1.1 – келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материалдық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы жайлы біледі. |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қозғалыстың салыстырмалылығын және санақ жүйесі, траектория жол орынауыстыру анықтамасын сипаттайды. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Терминдердің физикалық мағынасын анықтайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер: Материалдық нүкте, траектория, санақ жүйесі, орын ауыстыру. |
||||
|
Сыныптағы диалог, жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: (тыңдалым) |
|||||
|
Тақырып бойынша берілген кестені пайдалана отырып, талдау жасайды. Пікірлері тыңдалады |
|||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым) |
|||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: (жазылым) |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Білім беруде ұлттық мақтанышымызды қалыптастыру. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері, геометрия, сызу. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Білу |
1.Психологиялық ахуал. 2.Топқа бөлу. «Тілек айту» әдісі 1-топ: Сызғыш 2-топ: Таразы 3-топ: Сағат Үй тапсырмасын сұрау. «Зымыран» әдісі арқылы сұрақ-жауап. Сұрақтар: Вектор дегеніміз не? Векторды қалай белгілейді? Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар? Скаляр шама дегеніміз не? Қандай векторларды білесіңдер? Қандай? Нәтижесі не болады? Нәтижесі не болады деп ойлайсыңдар? |
Оқушылар берілген түстер арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар жауап береді. |
Интербелсенді тақта, плакат қағаздар, маркерлер, магниттер, стикерлер. |
||
|
Сабақтың ортасы Түсіну
|
«Ой қозғау» — әдісі. Қозғалып жаткан денелердің суреттер топтамасын көрсету бұл денелерге ортақ не тән? деген сұрақ қою арқылы ой тастау
1.Дененің немесе дене бөлшектерінің уақыттың өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады.
Санақ жүйесі.Зерттеліп отырған қозғалысты сипаттау үшін дененің уақытқа байланысты өз орнын қалай өзгертетінін білу керек. Ол үшін санақ денесімен байланысқан координата жүйесін сызамыз |
Оқушылар өз ойларын айтады. |
|||
|
Қолдану |
«Кім жылдам» әдісі. 1 топ
«Сызғыш»: |
Оқушылар тәжірибе жасап, әр топ өз ойларын қорғайды. |
Плакаттар |
||
|
Талдау |
«Жоба» әдісі оқушылардың өз бетінше жұмыс істеуі, зерделеу әрекеттерінің жүйелі болуы. «Механикалық қозғалысқа» не жатады? |
Әр топтан бірнеше оқушылар интербелсенді тақтаға шығып, жазады. |
Интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың соңы Жинақтау |
Физикалық диктант. |
Оқушылар сәйкестендіріп физикалық диктантты толықтырады |
|
||
|
Үй тапсырмасы |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі |
Интербелсенді тақтадан күнделігіне жазып алады. |
|
||
|
Кері байланыс |
«Бас бармақ» әдісі |
Оқушыларға бүгінгі сабақты қандай деңгейде меңгергенін анықтау үшін "Бас бармақ" суреті көрсетіледі. |
"Бас бармақ" суреті |
||
|
Бағалау |
Бағалау парағы. Оқушыларға бағалау парақтары таратылады. Білемін Білдім Білгім келеді |
Оқушылар бағалау критерийлері бойынша өздерін бағалайды. |
Бағалау парағы |
||
шағым қалдыра аласыз















