Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
Сабақтың
тақырыбы:
Түзусызықты бірқалыпты және
бірқалыпсыз қозғалыстар
|
Мектеп:М.Жүнісов
НЖББМ
Мұғалімнің
аты-жөні: Нигиметова Бибинұр
|
СЫНЫП:
7
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.2.1.3 –
түзу сызықты бірқалыпты
қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата
білу.
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі
мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Түзусызықты бірқалыпты және
бірқалыпсыз қозғалыстар
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Санақ жүйесі.Қозғалыстың
салыстырмалылығы
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
Ресурстар,қажетті
құралдар
|
Сабақтың
басталуы
2
минут
4мин.
|
Сәлемдесу. Сынып реттілігін
қадағалау
Топқа бөліну: 1 және 2 рет
сандары бойынша
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: шеңбер құрып тұрып,1-1-не жақсы
лебіздерін білдіреді, жақсы көңіл күй
сыйлайды.
Үй тапсырмасын
тексеру:
-Механикалық қозғалысты
сипаттайтын ұғымдар.
-Санақ денесі деп қандай денені
айтады?
-Көрсетілімнен соң санақ
денелерді атап шығу?
-Жүріп келе жатқан пойыз
вагонының үстелінде кітап жатыр.Олар:үстелмен;рельспен;өзен
үстіндегі көпірмен;өзен суымен салыстырғанда қозғалыста ма,әлде
қимылсызба?
Дескриптор: Нақты жауабын
айтады.
ҚБ: геометриялық фигуралар арқылы
1-1-н бағалайды.
Күнделікті өмірден келтірілген
мысалдар: теміржолдың тегіс бөлігіндегі пойыздың қозғалысы,пойызда
отырып терезеден қарағанда телеграф бағаналарының тұсымыздан
өтіп,артта қалуы
мысалдарына жауап беру арқылы
бүгінгі сабақтың тақырыбын шығару.
|
2 топ:1және
2
1,2-слайдтар

Презентация,
Слаид-3
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Компьютерде электрондық оқулық
көрсетіліммен танысады,мәтінді оқып түсінеді,топ ішінде
талдайды.
«Жариялау»
әдісі
Топ мүшелері өз позициясын
қарсы топ алдында жариялайды.Жауаптары құнды болу үшін слайдтағы
суреттер топтамасы
пайдаланылады.
Дескриптор:
-мәтінге байланысты өз
көзқарасын білдіреді.
-қозғалыс түрлеріне түсінік
береді,мысалдар келтіреді.
ҚБ:
“Бағдаршам” әдісі
|
Электрондық
оқулық,
аудиодиск
Bilim land.kz
сайты
Қызыл,сары,жасыл
дөңгелекше
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындау.
Топтық жұмыс
жүргізу.Дәптермен жұмыс.
Сөйлемдерді
толықтыру және түсіндіру
1. Дене тең уақыт
аралығында..............
жол жүрсе,ондай
қозғалыс .................................деп
аталады.
2.Дене тең уақыт
аралығында .........................жол жүріп өтсе, оны
.................... қозғалыс деп
аталады.
3. Жолдың тегіс
бөлігіндегі автокөліктің қозғалысы қай қозғалыс түріне мысал
болады?
4. түзу жолмен келе
жатқан велосипедтің қай бөлшектері түзу сызықты
қозғалады?
5.Төмендегі қандай
денелер түзу сызықпен қозғалады:метрополитеннің эскалаторының
баспалдағы ма,тақтайға қағылып жатқан шеге ме,лифт пе,Жердің
жасанды серігі ме?
6.Сызбадағы қозғалыс
түрін ажырату:


Дескриптор:-анықтаманың
дәлдігі;
-мысалдардан
қозғалыстың түрлерін ажырату.
ҚБ: мұғалімнің
бағалауы
Жарайсың! Керемет !
Тамаша!
|
Bilim land.kz. сайт
тапсырмалары,
Топтық жұмысқа
арналған ресурстар
Жариялау
әдісі
мадақтаулар
|
Сабақты
бекіту
10
минут
|
“Ой
қорыту” ашық
сұрақтар:
1.Түзу қозғалысқа
мысал келтіру;
2.Бірқалыпты қозғалыс
дегенді қалай түсіндіресің?
3.Автомобиль
қозғалысының бастапқы кезі мен соңында неге әртүрлі жол
жүреді?
«Сиқырлы
сөздер»
Берілген сөздерді
қатыстырып сөйлем
құрау:тең,уақыт,ұзындығы,жол,қозғалыс,бірқалыпты,әртүрлі,бірқалыпсыз.
Жауабы: қозғалыстың 2 түрінің
анықтамасы оқылады.
|
Тақырып бойынша түйген
білімдерін айтады.
|
Бағалау
2
минут
Кері
байланыс
2
минут
|
«Аяқталмаған сөйлем
әдісі» кері
байланыс
Мен
бүгін....................алдым
Мен сабақ барысында
біраз......................
таныстым.
Сабақта
.......................келтіруде
қиналдым.
Мен әлі де
................оқуым қажет.
|
Сабақтан алған әсерлері
жазылған стикерлері жинап алынады.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –Сабақ барысында оқушылардың
жұмысын бақылау.
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|