Сабақтың
тақырыбы: Квадрат
теңдеу.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: квадрат теңдеу анықтамасы,
квадрат теңдеудің түрлерімен таныстыру және квадратт теңдеулерді
шешу жолдарын үйрету.
Дамытушылық: квадрат теңдеулерді шешу дағдыларын
қалыптастыра отырып, есептер шығарғанда толымсыз
және толық квадрат теңдеуді ажырата біліп шығара білуге
үйрету.
Тәрбиелік: Оқушыларды бір - бірін
тыңдауға, шапшаңдыққа, жауапкершілікке, ұқыптылыққа, дәлдікке
тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: Жаңа
сабақ
Сабақтың
әдісі: түсіндіру, баяндау, деңгейлеп
оқыту.
Сабақтың
көрнекілігі: слайд, тест тапсырмалары,
жауап парағы, стикер
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
а)
Сәлемдесу;
ә)
Оқушыларды
түгендеу;
б)
оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
ІІ. «Қайталау - білім
данасы»(Қайталау
сұрақтары):
-
Теңдеу және оның
түрлері.
-
Сызықтық теңдеу дегеніміз
не?
-
Қысқаша көбейту
формулалары
а) Екі өрнектің
қосындысының(айырмасының) квадраты.
ә)
Екі
өрнектің квадраттарының
айырмасы.
ІІІ. Жаңа
сабақ:
Анықтама:
түрінде берілген теңдеу
квадрат теңдеу деп аталады.
мұндағы
.
Тедеудегі
Квадрат
теңдеулерде болуы керек. Себебі,
егер болса, онда бұл
теңдеу түрінде жазылып, ол
сызықтық теңдеуге айналар еді.
Мысал - 1: квадрат теңдеу
берілсін.
Мұнда
Егер толық квадрат теңдеудегі
бірінші коэффициент 1 - ге тең болса , онда
ол келтірілген квадрат
теңдеу деп
аталады.
Квадрат теңдеудің дербес
жағдайларында , немесе екеуі де 0 - ге
тең болуы мүмкін. Мұндай теңдеулерді
толымсыз квадрат
теңдеу деп
аталады.
-
мұнда . Теңдеуді шешу үшін
ортақ көбейткішті жақшаның сыртына
шығарамыз.
-
Егер
болса, онда
теңдеудің түбірлері формуласымен
анықталады.
-
.
Мұнда
Мысал
қарастырайық:
-
Жауабы:
-
Жауабы:
.
ІV. Оқулықпен
жұмыс.
А деңгей: №230; ауызша. №232
(2;4;6). №233(2;4;6). №234(2;4;6) №235
В деңгей: №238(1;2;3;4)
№240
А деңгей. № 230 Квадрат
теңдеулердің коэффициенттерін атап
көрсетіңдер:
-
4.
-
-
V. Сабақты
қорыту.
Тест
тапсырмалары.
1.
Толық квадрат теңдеу
көрсетіңіз:
А. х-3=0
В. 2х2 +9х
-1=0
С. 4х2 -2х=0
Д. x2 +px+q=0
-
Келтірілген квадрат теңдеуді
атаңыз:
А. х-3=0
В. 2х2 +9х
-1=0
С. 4х2 -2х=0
Д. x2 +px+q=0
-
Толымсыз квадрат теңдеуді
атаңыз:
А. х-3=0
В. 2х2 +9х
-1=0
С. 4х2 -2х=0
Д. x2 +px+q=0
-
Толымсыз квадрат теңдеудің
шешімін табыңдар: х2 —
49 =0
А. 49; -49;
В. -7; 7;
С. 9; -9
Д. 3; -3
-
а-ның қандай мәнінде берілген өрнектің мәні тең
болады:
8а2 -7=9а2 -8
А. -1; 1;
В. -2; 2;
С. 3; -3
Д. -4; 4;
-
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз:
5х2 -8х
-4=0
А. а=8, b=4, c=5
В. а=4, b=5, c=8
С. а=5, b=-8, c=-4
Д. а=4, b=8,
c=5
-
Теңдеудің түбірін
табыңдар:
х2-0,64 =0
А. -0,8; 0,8;
В. 0,4; -0,4
С. -2; 2;
Д. -8; 8;
-
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз:
3х2 +10х
+7=0
А. а=3, b=10, c=7
В. а=10, b=7, c=3
С. а=3, b=7, c=10
Д. а=7, b=3,
c=10
-
Егер
а=5, b=-1,5, c=1,1; болса, онда ах2 +bх+с=0 теңдеуін жазыңдар:
А.
3х2 +5х-1= х2 -4х
В. 5х2 -1,5х+1,1=0
С. 16 х2 -2х-5=0
Д. х2 +9х-3=0
-
Теңдеудің түбірін
табыңдар:
х2-0,81 =0
А. -0,8; 0,8; В.
0,4; -0,4 С.
-9; 9; Д.
—0,9; 0,9;
V. Кері байланыс.
1)
Квадрат теңдеу деген не?
2)
Қандай түрдері бар?
3)
Толымсыз квадрат теңдеу деп нені айтамыз?
4)
Теңдеудегі қай коэффициент 0–ге тең бола алмайды,
неге?
VІ. Үйге
тапсырма.
Оқулық
бойынша: №234(1;3;5;7).№238(1;3)
ХІІ ғасырдағы индиялық
математик Бхаскард есебін шығару.
а) Маймылдың бір топ
баласы,
Тойып алып
тамаққа
Секіруін
қоймады.
Сегізден бірінің
квадраты
Көгалда аунап
ойнады.
Он екісі
құтырып,
Шырмауыққа
асылды.
Барлығы неше
хайуан
Санап көрші
кәнекей
Болсаң егер
ақылды.
ә) Тарихи деректер (квадрат теңдеу
құру).
-
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
тәуелсіздігі жарияланды?
16
желтоқсан 1991 жылы
-
Ұлттық теңгенің шыққан
уақыты
15
қараша 1993 жылы
-
Қазақстан Республикасының Президенті қашан
сайланды?
1
желтоқсан 1991 жылы
-
Қазақстан Республикасының рәміздері қашан
қабылдады?
4
шілде 1992 жылы
-
Қазақстан Респуликасының Конституциясы қашан
қабылданды?
30
тамыз 1995 жылы
VІІ. Бағалау(сабақ барысында
белсенді болған және тест тапсырмасынан жоғары балл жинаған
оқушыларды бағалау)
VІІІ. Рефлексия.
-
Балалар, сабақта жаңадан нені
үйрендіңдер?
-
Сендердің оқу әрекеттеріңдегі
өзгерістер туралы не айта аласыңдар?
-
Бүгінгі сабақтан алған
әсерлерің жайлы бөлісіңдер.