Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ, 8-сынып биология, «Тістің құрылысы мен қызметі, сүттістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы. Адамның асқорыту

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, 8-сынып биология, «Тістің құрылысы мен қызметі, сүттістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы. Адамның асқорыту
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітілді:


Бөлім:

8.1D Қоректену

Педагогтің аты-жөні:

Қамзаева Х.Х.

Күні:

20.10.2021

Сыныбы:8

Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тістің құрылысы мен қызметі, сүттістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы. Адамның асқорыту жолдарының құрылысы.асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.2.2 әртүрлі типті тістердіңқұрылысы мен қызметтері арасындағы байланысын және тісті күту ережелерін сипаттау

8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

-Тіс қаптамасы, мойны мен түбірінің қызметін сипаттайды

-Тіс типтері (құрылысы бойынша) мен олардың рөлі арасындағы байланысты анықтайды.

-Кіреуке, дентин мен жұмсақ ұлпасының (пульпа) рөлін түсінеді

-асқорыту мүшелерінің қызметін біледі.

Бағалау критерийлері:

-Тіс қаптамасы, мойны мен түбірінің қызметін сипаттай алады;

-Тіс типтері (құрылысы бойынша) мен олардың рөлі арасындағы байланысты анықтай алады;.

-Кіреуке, дентин мен жұмсақ ұлпасының (пульпа) рөлін біледі;

-Асқорытуға қатысатын мүшелерді атайды;

-Асқорыту механизмін түсіндіреді;

-асқорытуға қатысатын бездердің қызметін сипаттай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

4 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу. Cабақта ынтымақтастық атмосферасын құру. Сұрақ қою арқылы оқушылардың көңіл күйлерін сұрау. Қызығушылықты ояту: Үй тапсырмасын сұрау мақсатында тақтада «6 ұяшық» әдісі бойынша сандар тұрады, оқушы бір әріпті таңдап, сол тапсырмаға байланысты сұраққа жауап береді.

1.Шіріген жапырақтың қышқылдығын азайту үшін алғаш сілекей бездері пайда болған жануар?

2. Сиырдыың асқорыту жолдарын сипаттап, ерекшелігін түсіндіріп бер.

3. Жауын құртының қорытылмаған қорек қалдығының маңызын түсіндір?

4. Асқорытуға қатысатын мүшелерді ата.

5. Сиырдың асқазан бөлімдерін ата.

6. Күйіс қайыру дегенді қалай түсінесің?

«6 ұяшықтың» соңында жұмбақ жасырылған. Жұмбақ шешу және сурет сыры арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын ашады. Сабақтың тақырыбы, оқыту мақсаты, бағалау критерийлері хабарланады .

Сәлемдеседі.

Сабаққа көңіл бөледі.

«6 ұяшық» бойынша сұрақтарға жауап береді.

1.Шұбалшаң

2. Сиырдың асқорыту жолдары 4 бөлімнен тұрады.

3.Қорек қалдығы өсімдіктердің өсуі үшін минералды тыңайтқыш болып табылады.

4.Ауыз қуысы-тіс-жұтқыншақ-өңеш-асқазан-аш ішек-тоқ ішек-тік ішек.

5. Жұмыршақ, қатпаршақ, ұлтабар, месқарын

6. Сиырдың қоректену ккезінде үлкен қарынның асқа толып. Жұтылған астың қайта ауыз қуысына келуі.

Жұмбақ:

Отыз екі мықты,

Қаз – қатар боп шықты.

Он алтысы үсті,

Он алтысы асты (тіс)

Енді суретке назар аударып, суреттегі бейне туралы ақпарат береді

Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс алу

«6 ұяшық»



Жаңа сабаққа кіріспе


Жаңа тақырып ашқаннан кейін тістің құрылысын арнайы макет арқылы түсіндіру жұмысы жүреді.


Жаңа тақырыппен танысқаннан кейін оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды.

1.Тапсырма

1. Тістің құрылысын анықтау

2.Тапсырма

Тіс типтерін ажырату


3.Тапсырма

Тісжегі және оның асқынуы:
микробтар әсерінен дентиннің бұзылуын түсіндіреді

Дескриптор:

Жалпы-3 балл

1.Тістің құрылысын біледі.

2.Тіс типтерін ажырата алады;

3.Тіс ауруларының себебін түсіндіреді.









ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Слайд 4-6

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.


Ас қорыту жолдарына арналған бейнесабақты көріп шығып, талқылайды.

Бейнесабақты көреді, түсінгендерін ортаға салып, талқылайды. Берілген тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор: Жалпы-3 балл

1. Астың қорытылу механизмін түсінеді;

2. Ас қорытуға қатысатын мүшелерді атайды;

3. Ас қорытуға қатысатын мүшелердің жүру механизмін түсіндіреді.

https://twig-bilim.kz/kz/film/introduction-to-digestion


Бекіту тапсырмасы. Адамның ас қорыту мүшелерінің қызметтерінің тұсына суреттегі мүшенің реттік санын жазу.

Оқушының болжам жауабы:






Дескриптор:

Адамның ас қорыту мүшелерінің қызметтерінің тұсына суреттегі мүшенің реттік санын жазу арқылы жауап береді.

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


Слайд 8


«Сандар сыры» тақтаға ілінген сандар туралы ақпарат береді

32-адамның жалпы тісі;

6-9- осы айдан бастап кішкентай балаларда алғашқы тістері шығып бастайды;

16-астыңғы және үстіңгі тіс;

8-күрек тіс;

4-ит тіс;

8-кіші азу тіс;

12-үлкен азу тіс;

20-25см-өңештің ұзындығы;

1,5-1,7кг- бауыр салмағы

1,5-2 л-асқазан сыйымдылығы;

0,7-0,8л – тәулігіне бөлінетін өттің мөлшері;

30-50 мл- өт бөледі;

10-20- сәбиде 3 жаста шығатын тіс;

8-9см-соқырішек ұзындығы;

1,5-2л-сілекейдің мөлшері;

18-20жас-ең соңғы азу тіс;

1,2,3-тіс түрбірлеріне байланысты жіктелуі


Дескриптор:

-тістер санын біледі;

-ас қорыту мүшелерінің ұзындығын салмағын айта алады.

Тақтаға ілінген сандар

Сабақтың соңы


Оқу мақсатына жету үшін «Модельдеу» әдісі арқылы асқорыту және тістің құрылысын реттілі бойынша айтқызу.


Сызба бойынша тұрып, әр оқушы өзі тұрған аялдаманың қызметін сипаттайды.

Тапсырма орындалып болған соң оқушылар алған білімдері бойынша



Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс алу


суреттер

Кері байланыс

«3 маңызды ақпарат» арқылы оқушылардың кері байланысын тыңдайды.


Оқушылар сабақтан алған білімдерін 3 ақпарат арқылы айтады.

1-10 балдық жүйе бойынша бағалау жүреді.


Үй тапсырмасы

Тіс макетін жасау, асқорыту жолын оқу

Тапсырма орындайды




РЕФЛЕКСИЯ

1.Сәтті:

2.Сәтсіз:

3. Болашақта не өзгертесіздер:




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.12.2021
983
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12