Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ 8 сынып. Этностильдегі бұйымдарды сәндеу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Көркем еңбек |
Мектеп: № |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 8 сабақ 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Этностильдегі бұйымды сәндеу. Безендіру |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.1-Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану 8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау 8.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасайды. |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы 0-5 мин |
Амандасу. Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ міндеттерін және жетістік критерийлерін аңықтау. Топқа бөлу «Шебер» және «Іскер» деп жазылған, реттік нөмірі бар нұсқамалар таңдауы арқылы 2 топқа бөлінеді. Екі топ үстелдеріне қойылған бағалау шкаласында оқушы нөмірі белгіленеді.Таңдаған сан қай топқа түссе, оқушы сол топқа отырады. Бағалау әдісін түсіндіреді. «Рейтинг шкаласы» әдісі Сабақтың 3 кезеңі бойынша фигуралар жинайды. Әр кезең тапсырмасы оқушы белсенділігіне қарай өте жақсы орындаса не жауап берсе қызыл фигура, орташа жағдайда ашық қызыл фигура беріледі. 3 қызыл фигура – 10 ұпай «өте керемет»; 2 қызыл фигура -9 ұпай «тамаша»; 1 қызыл фигура – 8 ұпай «жақсы» Сабақ соңында жинаған фигураларды өсу ретімен жапсырып шығады.әр топтағы қызыл фигуралардың саны арқылы жеке оқушыны, топтағы барлық қызыл фигуралардың саны арқылы жеңімпаз топты анықтаймыз. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар бағалау әдісімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау: «Рейтинг шкаласы» әдісімен бағалау
|
https://youtu.be/Uy5GGacwiwQРоспись изделия, двойной мазок, имитация
https://www.zharar.com/kz/qmzh/enbek/qyzdar/83374-jetnostildegi-bjym-dajyndau-bas-kiim-keudeshe-krkem-ebek-yzdar-8-synyp-didaktikaly-material.html |
||
Бейнекөрініс 3 мин Ортасы Ой қозғау 2 мин
1 кезең 5 мин
Сарамандық жұмыс 15 минут
Бекіту 7 мин
Бағалау 3 мин |
W = бүкіл сынып жұмысы: Бейнекөрініс. «Заманауи дизайнерлердің этностильде дайындаған бас киімдері» Ой қозғау / Оқушыларға сұрақтар қойылады/
1 кезең. «Сәйкесін тап» ойыны Оқушылар бір-бірден шығып, рет-ретімен сәйкестендіреді. Сәйкестендірген бас киімге қысқаша анықтама береді. Дұрыс сәйкестендірген оқушы бағалау пішінін алып, шкалаға жапсырады.
Тақия Сәукеле Тымақ Қалпақ Бөрік Кимешек Ерлер тақиясы Дескриптор:
Оқушылар бағалау шкаласына пішіндерді жапсырады.
2 кезең. Сарамандық жұмыс Жұқа мақпалдан тақия әшекейлеу. Қауіпсіздік ережесімен танысу.
Қауіпсіздік ережелерін еске
түсіру
Дескриптор:
Оқушылар бағалау шкаласына пішіндерді жапсырады.
Бекіту. « Аламан бәйге» ойыны (Жеке жұмыс)
1. Бас киімнің – тақия, сәукеле және т.б. сызбасын құру үшін өлшемдер алу неге байланысты болады? Бұл бас киімнің моделіне байланысты. Яғни, егер артқы жағынан тір тігіс түскен жаздық бас киім болса, онда құрылым кезінде бөлінбейді. Ал егер, мысалы, қиықты тақия болса, онда 4-тен 12-ге дейін бөлінеді. Яғни БА өлшемі жоспарланған қиық санына бөлінеді.
Ызбамен әрлеу – сәндеудің кең таралған түрі, ол алуан түрлі, түрлі түсті, бір түсті, көп түсті, мысалы, жаккардты ызба және т.б. болуы мүмкін.
Көбінесе қошқар мүйіз оюы салынады. 4. Мерекеге арналған бас киімнің ерекшелігі қандай? Адамның көңіл-күйін ерекше көтеруге және мерекені сезінетіндей мүмкіндік береді.
Әдемі көркемдеуіне байланысты бұйымды қымбат етіп көрсетеді.
Жапсырма - онымен кез келген бұйымды, мысалы, фетрден жасалған жеке ою-өрнек элементтерінің әртүрлі нұсқаларымен сәндеуге және оны бұйымның таңдалған тұсына жапсыруға болады.
Акрильді жіптер, бисер, стеклярус, жібек таспа, мулине жібі және т.б. қолдануға болады.
Бұйым конструкциясын мата фактурасын, формасы, фасоны мен адамның жасын ескеру керек.
Дескриптор:
Оқушылар бағалау шкаласына пішіндерді жапсырады.
Бағалау. «Рейтинг шкаласы» әдісі Сабақтың 3 кезеңі бойынша пішіндер санын есептейді. 3 қызыл пішін – 10 ұпай «өте керемет»; 2 қызыл пішін -9 ұпай «тамаша»; 1 қызыл пішін – 8 ұпай «жақсы»; Сабақ соңында жинаған фигураларды өсу ретімен жапсырып шығады. Әр топтағы қызыл фигуралардың саны арқылы жеке оқушыны, топтағы барлық қызыл фигуралардың саны арқылы жеңімпаз топты анықтаймыз. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Оқушылар екі топқа бөлінеді.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар топ бойынша жұмыс жасайды. Қауіпсіздік ережесімен танысады.
Оқушылар теріс қарап тұрған суреттерді таңдау арқылы алады, Кімге қандай сурет түссе, сол суреті бар слайдтағы сұраққа жауап береді.
Оқушылар бұйымдарын әшекейлейді.
Оқушылар пішіндердің түстері арқылы өз рейтингісін есептеп шығарады. Оқушылар бірі-бір марапаттап, бағалайды. |
Дискриптор Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтауды, таңдауды және біріктіруді үйренеді;
Шығармашылық жұмысты жасау үшін көркемдік материалдармен жұмыс орындау дағдыларын дамытады. |
Интерактивті немесе сынып тақтасы, презентация, пакеттен немесе матадан жасалған қоржын, сұрау белгісі бейнеленген шағын тастар https://present5.com/presentation/1/215071002_393278608.pdf-img/215071002_393278608.pdf-4.jpg
https://ust.kz/word/etnostildegi_buiymdardy_jasay_bas_kiimder_qazaqtyng_ulttyq_kiimderi_buiymdardy_asekeiley-308592.html https://kk.wikipedia.org/wiki/%D3%98%D0%B9%D0%B5%D0%
https://kopilkaurokov.ru/tehnologiyad/uroki/bas-oramal-mien-alzhapk-ysh-syzbasyn-zhasaug-a-arnalg-an-olshiemdier-olshiem-alu-ieriezhielieri |
||
5 мин Аяқталуы |
Рефлексия. «3:2:1» әдісі 1.Жаңа тақырып бойынша есіңде қалған 3 маңызды ұғым: 1. 2. 3. 2.Сабақ барысында сен үшін қызық болған екі жағдай: 1. 2. 3. Мұғалімге бір ұсыныс немесе сұрақ. |
Оқушылар өз пікірлерімен бөліседі. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|