ДОІЖО:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мектебі |
|
|
Бөлімі: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.21 Пифагор теоремасын
пайдаланып, 8.1.3.22 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.23 8.1.3.24
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
қоғамдағы әлеуметтік нормаларды, ережелерді білу және түсіну; сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу; тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болу; бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 4 мин. 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Шаттық шеңберін құрып «Математикалық тілек» арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнатамын. Топқа бөлу: «Сим карта» әдісі бойынша 3 топқа бөледі. Үй тапсырмасын қайталау. WordWall платформасында жасалды. Тік бұрышты үшбұрыш анықтамасы. 30º-қа байланысты теореманы айтамыз. Сүйір бұрыштың косинусы дегеніміз не? Сүйір бұрыштың синусы дегеніміз не? Сүйір бұрыштың тангенсі дегеніміз не? Сүйір бұрыштың котангенсі дегеніміз не? Пифагор теоремасы және формуласы. |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Бір біріне тілектерін айтып, бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Карталарды таңдап түсіне байланысты, топтарға бөлінеді.
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау «Транспортир» әдісі бойынша. 3 топқа транспортирлер таратылып беріледі.
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді. Балл-1 |
Оқулық 8 – сынып презентация түрлі-түсті карточкалар |
||
|
Сабақтың ортасы Есептер шығару 18 мин |
Тақтамен жұмыс. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер: sin2α + cos2α = 1 tgx· ctgα = 1 1+tg2α=
«А-Я» әдісі бойынша тақырыппен байланысты мұғалім топтарға алфавит бойынша сөздер жазғызады. Қай топ көп сөз жазады солар жоғары балл алады. Оқулықпен жұмыс. №2.52. Тең бүйірлі үшбұрыштың биіктігі 12,4 м, ал табаны 40,6 м. Үшбұрыштың бұрыштарын және бүйір қабырғасын табыңдар.
|
Оқушылар негізгі тригоноиетриялық тепе-теңдіктерді тақтаға жазып шығады. Осылай топпен жұмыс орындайды. Мысалы, альфа, биіктік, гипотенуза, градус, катет, косинус, котангенс, қарсы жатқан катет, Пифагор, синус, тангенс, тік бұрышты үшбұрыш, теорема, т.б.
|
Дескриптор - Сөздерді жазып шығады. Жоғарғы балл -5 Ортаңғы балл-3 Төменгі балл-2
Дескриптор - Есептерді шығарады Жалпы балл -7
Бағалау түрі: «Домбыра» әдісі
|
Презентация Оқулық 8 – сынып |
||
|
Топтық жұмыс 10 мин |
3 топқа әр есепті шығаруға береді. |
Дескриптор: -Есептерді шығарады Жалпы балл -5
|
ДК экраны Презентация |
|||
|
Сабақтың соңы. Рефлек-сия 7 мин |
Қорытындылау барысында оқушыларға «Математикалық диктант» аламын. Оқушылар қалып кеткен сөздерді қойып толықтырады. Оқушылардан «МИ» әдісі бойынша рефлексия аламын.
Қатысқан әріптестерімнен «Ватсап» әдісі бойынша кері байланыс аламын.
Үйге тапсырма: Оқулықтан №2,62-2,63-2,65 Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қатты қағазға жазып, карточка жасап алу. |
«Математикалық диктантты» толықтырып жазады. Рефлексия береді.
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. Карточкалар таратылады.
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8 сынып геометрия Негізгі тригонометриялық тепе теңдіктерді қолданып есептер шығару
Ашық сабақ 8 сынып геометрия Негізгі тригонометриялық тепе теңдіктерді қолданып есептер шығару
ДОІЖО:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мектебі |
|
|
Бөлімі: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.21 Пифагор теоремасын
пайдаланып, 8.1.3.22 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.23 8.1.3.24
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
қоғамдағы әлеуметтік нормаларды, ережелерді білу және түсіну; сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу; тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болу; бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 4 мин. 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Шаттық шеңберін құрып «Математикалық тілек» арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнатамын. Топқа бөлу: «Сим карта» әдісі бойынша 3 топқа бөледі. Үй тапсырмасын қайталау. WordWall платформасында жасалды. Тік бұрышты үшбұрыш анықтамасы. 30º-қа байланысты теореманы айтамыз. Сүйір бұрыштың косинусы дегеніміз не? Сүйір бұрыштың синусы дегеніміз не? Сүйір бұрыштың тангенсі дегеніміз не? Сүйір бұрыштың котангенсі дегеніміз не? Пифагор теоремасы және формуласы. |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Бір біріне тілектерін айтып, бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Карталарды таңдап түсіне байланысты, топтарға бөлінеді.
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау «Транспортир» әдісі бойынша. 3 топқа транспортирлер таратылып беріледі.
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді. Балл-1 |
Оқулық 8 – сынып презентация түрлі-түсті карточкалар |
||
|
Сабақтың ортасы Есептер шығару 18 мин |
Тақтамен жұмыс. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер: sin2α + cos2α = 1 tgx· ctgα = 1 1+tg2α=
«А-Я» әдісі бойынша тақырыппен байланысты мұғалім топтарға алфавит бойынша сөздер жазғызады. Қай топ көп сөз жазады солар жоғары балл алады. Оқулықпен жұмыс. №2.52. Тең бүйірлі үшбұрыштың биіктігі 12,4 м, ал табаны 40,6 м. Үшбұрыштың бұрыштарын және бүйір қабырғасын табыңдар.
|
Оқушылар негізгі тригоноиетриялық тепе-теңдіктерді тақтаға жазып шығады. Осылай топпен жұмыс орындайды. Мысалы, альфа, биіктік, гипотенуза, градус, катет, косинус, котангенс, қарсы жатқан катет, Пифагор, синус, тангенс, тік бұрышты үшбұрыш, теорема, т.б.
|
Дескриптор - Сөздерді жазып шығады. Жоғарғы балл -5 Ортаңғы балл-3 Төменгі балл-2
Дескриптор - Есептерді шығарады Жалпы балл -7
Бағалау түрі: «Домбыра» әдісі
|
Презентация Оқулық 8 – сынып |
||
|
Топтық жұмыс 10 мин |
3 топқа әр есепті шығаруға береді. |
Дескриптор: -Есептерді шығарады Жалпы балл -5
|
ДК экраны Презентация |
|||
|
Сабақтың соңы. Рефлек-сия 7 мин |
Қорытындылау барысында оқушыларға «Математикалық диктант» аламын. Оқушылар қалып кеткен сөздерді қойып толықтырады. Оқушылардан «МИ» әдісі бойынша рефлексия аламын.
Қатысқан әріптестерімнен «Ватсап» әдісі бойынша кері байланыс аламын.
Үйге тапсырма: Оқулықтан №2,62-2,63-2,65 Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қатты қағазға жазып, карточка жасап алу. |
«Математикалық диктантты» толықтырып жазады. Рефлексия береді.
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. Карточкалар таратылады.
|
||
шағым қалдыра аласыз



























