Материалдар / Ашық сабақ 8 сынып Иондық байланыс
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 8 сынып Иондық байланыс

Материал туралы қысқаша түсінік
жас мамандарға көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Ақпан 2019
5058
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.3В Химиялық байланыс түрлері


Күні : 12.02.19ж

Сынып :8 Ә

Мектеп:№ 12 ЖОМ

Мұғалімнің аты-жөні:Адиханова Динара Жумабековна
Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Иондық байланыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.4.2-иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау

Сабақтың мақсаты


Иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттайды .

Иондық байланысы бар қосылыстарды ажыратады .

Иондық қосылыстардың қасиеттерін болжайды.есептер шығарады

Бағалау критерийі


Иондық байланыстың түзілу механизмін құрастырады

Иондық байланысы бар қосылыстарды ажыратады

Иондық қосылыстардың қасиеттерін болжайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу,түсіну,қолдану

Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсат:

-иондық байланыстың түзілу механизмін мысалдармен дәлелдейді

-иондық қосылыстардың қасиеттерін болжайды

Пәнге қатысты лексика және терминология:

-ион, заряд,иондық байланыс,кристалдық тор

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

-Иондық байланыс кезінде металл мен бейметалл атомдары..... айналады

-Натрий хлориді молекуласында натрий ионы оң .....,ал хлор ионы теріс ......

-Иондық байланысы бар заттар ..... түрінде кездеседі.

Құндылықтарға баулу


Жеке жұмыстар арқылы оқушының өмір бойы білім алу,өз бетімен жұмыс орындау кезінде академиялық адалдығын дамыту

Жұптық жұмыс орындау арқылы құрмет, ынтымақтастық , адалдық,қарым-қатынас жасау қабілеттерін дамыту

Топтық жұмыстар жасату арқылы оқушының ұйымшылдық,жауап кершілік,көшбасшылық қабілеттерін дамыту

Пәнаралық байланыс

Физика

Алдыңғы білім


6.3.1.2- атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау

8.1.4.1- электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

Кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

























7 минут




































Сәлемдесу,түгелдеу

Психологиялық ахуал орнату:«Досқа тілек» оқушылар стикерлерге бір сыныптасына арнап тілек жазып, стикерді мыжып, лақтырады. Стикерді алған оқушы ашып оқиды .

Оқушылар стикер түстері бойынша 3топқа бөлініп отырады.

1топ-қызыл 2 топ-жасыл 3 топ-сары



1-топ Сілтілік металдар тобы

2-топ Галагендер тобы

3- топ Инертті газдар тобы




Алдыңғы білімді анықтау:

Оқушыларды периодтық кестемен жұмыс «Сипаттама» әдісін қолдану

Оқушыларды тақтаға шығарып,өздерінің топ аттарындағы элементтерді 3 тілде айтады және периодтық кестемен жұмыс жасайды.


1топ тапсырмасы

А) Ковалентті байланыс дегеніміз не?

Ә) Химиялық байланыс түрлері мен бейорганикалық қосылыстардың кластарына ажыратыңдар: HF, H2, Br2O7, SiO2, F2, HNO3


2 топ тапсырмасы

А) Ковалентті полюссіз байланыс дегеніміз не?

Ә) Химиялық

байланыс түрлері мен бейорганикалық қосылыстардың кластарына ажыратыңдар: H2SO4, O2, CI2O7, SO2, B2O7, CI2


3 топ тапсырмасы

Вен диаграмасы арқылы үй жұмысын тексеру

Бейметалдарр

Металдар


ұқсастығы










Дескрипторлар:

1.периодтық кестемен жұмыс жасайды

2. Бейметалдар мен металдарды ажыратады

ҚБ (топтар өзара тексеріп,бірін-бірі «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды)

толық жауап толық емес жауап Рисунок 37

дұрыс емес жауапРисунок 37


Стикерлер





Интербелсенді тақтаға жауабын шығару














Сабақтың ортасы


10минут
































10 минут










































































Оқушылармен бірге оқу мақсатына сүйене отырып сабақтың тақырыбын және мақсаттарын анықтау

Мұғалім мақсатқа жету жолдарын көрсетеді, ұйымдастырады. Сабақтың тақырыбын ашу

Сабақтың тақырыбын ашу:

(Т)Сөзжұмбақ

Тапсырма:Сөзжұмбақты шешіңдер.

1.Оң зарядталған бөлшек

2.Атомның зарядталған түрі

3.Теріс зарядталған бөлшек

4.Бөлшектің үстіне белгіленетін белгісі

5.Химиялық емес қасиет

6.Заттың химиялық сипаттамасы








к

А

Т

И

о

н









И

О

н






А

Н

и

о

н





з

а

Р

Я

Д



ф

и

з

и

к

А

Л

Ы

қ






Қ

а

с

и

е

т




Терминдерге қатысты сөздіктер

Период- период – Period

Топ – група – Group

Металл - металл - metal

Бейметалл – неметалл – nonmetal

Кавалентті байланыс- Кавалентная свиязь-

Иондық байланыс – Ионная свиязь -

(Видио ролик көрсету )



Иондық байланысдеп – иондар арасындағы байланысты айтады. Металл мен бейметалл арасында түзіледі.

Ион – бұл электрон беру немесе алу нәтижесінде түзілетін зарядталған бөлшек.

Мысалы: Ас тұзы NаСІ қарастырайық:

Электрондарын беретін бөлшек оң ионға айналады (катион).

Электрондарын беретін бөлшек теріс ионға (анион) айналады.

1916 жылы неміс ғалымы Коссель ұсынды. Өзінің сыртқы валенттік электрондарына сай электрон бұлтын берген атомдар оң зарядты катиондарға, ал осы электрондарға сай бұлтты қосып алған атомдар терісзарядты анионындарға айналады.Түзілген иондар біріне-бірі Кулон заңы бойынша тартылысып.иондық байланыс түзіледі

Na0 + F 0 → Na +F-

Na0 + Cl02 → Na+ + Cl -

K 0 + Cl20 → K +Cl-


Жаңа сабақтың тақырыбына мақсат қояды. Оқушылар тақырыпты өздігінен меңгереді

Топта есептер мен жаттығуларды орындайды

Оқушылардың орындаған тапсырмаларын талқылайды , бір-бірін тексереді.

Жұптық жұмыс


  1. Мына заттардан ионды байланысты заттарды теріп жазыңдар:

СаCl2, O2, H2S, KCl, OF2, Br2,Li2S, PCl3, KBr


ІІ. Химиялық байланыс түрлерін ажыратыңдар:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!