Қысқа мерзімді жоспар
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жылу құбылыстары |
Мектеп: №32 орта мектеп КММ Тараз қаласы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бердалиева Ф.Ш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылусыйымдылығы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы шамалары туралы білу, жылу мөлшерінің бірліктерін, формуласын білу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Жылу мөлшерінің, заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіу, формуласын қолданып есептер шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3.Жылу мөлшерінің заттың тегіне, температураның өзгеруіне, массасына тәуелділігін білу. Орташа, жоғары деңгейдегі есептерді шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы шамалары туралы біледі, жылу мөлшерінің бірліктерін, формуласын білді; 2.Жылу мөлшерінің, заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсінеді, формуласын қолданып есептер шығара алды. 3.Жылу мөлшерінің заттың тегіне, температураның өзгеруіне, массасына тәуелділігін біледі. Орташа, жоғары деңгейдегі есептерді шығарды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминдер: жылу, жылу мөлшері,жылусыйымдылақ,калория,калориметр, Терминология:
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы тіркестері: Жылу берілу кезінде ішкі энергияның өзгеруінің өлшемі.... деп аталады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; Мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтамен жұмыс. Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жылуөткізгіштік,конвекция,сәулешығару,жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролін біледі.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (2мин) (5 мин) (Білу) |
I.Ұйымдастыру. Амандасып, сыныппен танысқаннан кейін шеңберге тұрғызып,«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы психологиялық жаттығу өткіземін. Қол ұстасып, шеңберге тұрады. Өз алақандарын қатты-қатты ысқылап, қайтадан шеңберде қол ұстасады. Сұрақтар қоямын:
- Екі: жылу беру және жұмыс істеу. Топтарға бөлу. 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер» Себетпен конфет әкелем. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (Ыстық орындық тәсілі)
мысалдарын келтіріңіздер. Бағалау: Формативті бағалау Жарайсыңдар!
|
«Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (Түсіну) (10 мин) (Қолдану) (12 мин) (Талдау) |
«Ой шақыру » (Жаңа сабақты ашу үшін бейнеролик көрсету)
Жаңа сабақ:
Жылу
мөлшері - жылу алмасу кезінде дененің алған немесе жоғалтқан
энергиясын айтады.
Кейбір заттардың жылу сыйымдылығы, Дж/(кг·°С)
Топтық бірлескен жұмыс. «Постер» қорғау.
І топ. Жылу мөлшері ІІ топ. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы ІІІ топ. Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда бөлініп шығатын жылу мөлшерін есептеу.
Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды «Бас бармақ» әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды.
Топтық жұмыс: «Конверттегі басқатырғыш». Топтың бір мүшесі конвертті таңдап алып, ондағы есепті топпен ақылдасып шығарып, жауабын айтады. Қажет жағдайда тақтаға шығып дәлелдейді.
1-топ. 2-топ. 3-топ.
1
– деңгей (А) Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жылу
құбылыстары Мектеп: №32 орта мектеп КММ Тараз
қаласы Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Бердалиева Ф.Ш Сынып: Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар саны: Сабақ
тақырыбы Жылу мөлшері.
Заттың меншікті жылусыйымдылығы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) 8.3.2.4 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген
жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.5 заттың меншікті жылусыйымдылығының мағынасын
түсіндіру;
Сабақ мақсаттары 1.Жылу мөлшері, заттың
меншікті жылу сыйымдылығы шамалары туралы білу, жылу мөлшерінің
бірліктерін, формуласын білу; 2.Жылу мөлшерінің, заттың
меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіу, формуласын
қолданып есептер шығару. 3.Жылу мөлшерінің заттың
тегіне, температураның өзгеруіне, массасына тәуелділігін білу.
Орташа, жоғары деңгейдегі есептерді шығару. Бағалау критерийлері 1.Жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы шамалары
туралы біледі, жылу мөлшерінің бірліктерін, формуласын
білді; 2.Жылу мөлшерінің, заттың меншікті жылу сыйымдылығының
физикалық мағынасын түсінеді, формуласын қолданып есептер шығара
алды. 3.Жылу мөлшерінің заттың
тегіне, температураның өзгеруіне, массасына тәуелділігін біледі.
Орташа, жоғары деңгейдегі есептерді шығарды. Тілдік мақсаттар
Терминдер: жылу, жылу мөлшері,жылусыйымдылақ,калория,калориметр,
Терминология: Қазақша Русский English Жылу теплота heat Калория калория calorie Калориметр калориметр calorimetr Жылу
сыйымдылығы теплоемкость heat
capacity
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер
топтамасы тіркестері: Жылу
берілу кезінде ішкі энергияның өзгеруінің өлшемі.... деп
аталады.
Құндылықтарды дарыту
Сыныпта
жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Еңбек
және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу;
Мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу
керектігін білу.
Пәнаралық байланыстар Математика АКТ қолдану
дағдылары Интербелсенді тақтамен жұмыс. Презентация
Бастапқы білім Жылуөткізгіштік,конвекция,сәулешығару,жылу құбылыстарының
тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролін біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың басы (2мин) (5
мин) (Білу) I.Ұйымдастыру.
Амандасып, сыныппен танысқаннан кейін шеңберге
тұрғызып,«Шаттық шеңбері»
әдісі арқылы психологиялық жаттығу
өткіземін. Қол
ұстасып, шеңберге тұрады. Өз алақандарын қатты-қатты ысқылап,
қайтадан шеңберде қол ұстасады. Сұрақтар қоямын:
Не сезілді?
Не себептен солай болды?
Ол қалай өзгерді?
Ішкі энергияны артырудың неше тәсілі
бар? Оқушылардың мүмкін жауаптары: -
Жылу сезілді. -
Ішкі энергия атты. -
Үйкеліс арқылы. -
Екі: жылу беру және жұмыс істеу. Топтарға бөлу. 1-топ «Сары
кәмпиттер» 2-топ «Көк
кәмпиттер» 3-топ «Қызыл
кәмпиттер» Себетпен конфет әкелем. Оқушыларға себеттен конфет алуларын
сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп
отырады. ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру (Ыстық орындық тәсілі)
Конвекция дегенді қалай түсінесіңдер?
Күннен сәуле жерге қалай беріледі деп
ойлайсыздар?
Сәулелік жылу алмасу дегеніміз не?
Жылу алмасудың қандай түрлері вакуумда болуы
мүмкін?
Қандай денелер сәулені жақсы жұтады?
Жұлдыздардың түсі бойынша температураны қалай
анықтайды?
Жылу берілудің табиғаттағы және
техникадағы мысалдарын келтіріңіздер. Бағалау: Формативті
бағалау Жарайсыңдар!
«Ыстық орындық» орындық
әдісі, сұрақтар, орындық.
Сабақтың ортасы (Түсіну) (10
мин) (Қолдану) (12 мин) (Талдау)
«Ой шақыру »
(Жаңа сабақты ашу үшін бейнеролик
көрсету)
Жаңа
сабақ:
Жылу
мөлшері - жылу алмасу кезінде дененің алған немесе жоғалтқан
энергиясын айтады.
Кейбір
заттардың жылу сыйымдылығы, Дж/(кг·°С) Алтын 130 Темір 460 Сынап 140 Болат 500 Қорғасын 230 Шойын 540 Қалайы 250 Графит 750 Күміс 250 Лабораториялық шыны 840 Мыс 400 Кірпіш 880 Мырыш 400 Алюминий 920 Жез 400
Топтық бірлескен
жұмыс. «Постер»
қорғау.
І
топ. Жылу
мөлшері
ІІ
топ. Заттың меншікті жылу
сыйымдылығы
ІІІ
топ. Денені қыздыруға
қажетті немесе ол суығанда бөлініп шығатын жылу мөлшерін
есептеу. № Критерий Дескриптор 1 Қорғау тәртібін сақтау Қорғау тәртібін сақтайды 2 Уақыт және әдептілік; Уақыт және әдептілікті сақтайды 3 Мазмұнның толық ашылуы; Мазмұнның толық ашады; 4 Өмірден мысалдар келтіруі. Өмірден мысалдар келтіреді.
Бағалау: Топтар бірін-бірі
бағалайды «Бас
бармақ» әдісімен топтар бірін-бірі
бағалайды.
Топтық жұмыс:
«Конверттегі
басқатырғыш». Топтың бір
мүшесі конвертті таңдап алып, ондағы есепті топпен ақылдасып
шығарып, жауабын айтады. Қажет жағдайда тақтаға шығып
дәлелдейді.
1-топ.
2-топ.
3-топ.
1
– деңгей (А) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















