Материалдар / Ашық сабақ 9 сынып Алаш қозғалысына 100 жыл
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ 9 сынып Алаш қозғалысына 100 жыл

Материал туралы қысқаша түсінік
Алаш қозғалысына 100 жыл атты ашық сабақ жоспары ұстаздарға өткізуге болады. Сабақ жеті модулге негоізделіп құрастырылған. Тақырып бағдарламаға сай негізделіп, құрастырылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Сәуір 2020
4317
8 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Мектеп:

Мұғалімнің аты – жөні: Жангозина Асемгуль Аскеровна

Сабақ: қазақ тілі мен әдебиет

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны: 13

Қатыспағандар: 0

Бөлім атауы

Алаш идеясы мен қайраткерлері


Сабақтың тақырыбы

Алаш қозғалысына 100 жыл (2 сабақ)

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

9.О5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Тақырыпқа байланысты ақпарат көздерінен мәлімет алып, қорытынды жасайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Тақырыпқа байланысты ақпарат көздерінен мәлімет алып, қорытынды жасайды, өз көзқарасын білдіреді

Кейбір оқушылар орындай алады:

Тақырыпқа байланысты ақпарат көздерінен мәлімет алады, қорытынды жасайды, қосымша ақпарат табады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру

Пәнге қатыста сөздік қор мен терминдер:

Ұлт-азаттық қозғалыс, құнарлы жерлер, отаршылдықтрдан сақтап қалу, қазақ зиялылары, үгіт-насиғат жұмыстары, аян, тартыс, осал, отаршыл, адамгершілік, намысшыл, мұрагер, құғын-сүргін, насихат;

Бағалау критерийлері

-Тақырыпқа байланысты ақпарат көздерінен мәлімет алады;

-Алған мәліметке қорытынды жасайды;

-Өз көзқарасын еркін білдіре алады;

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Құндылықтарға баулу

Ұлтжандылыққа тәрбиелеу, патриоттық сезімдерін ұялату

Пәнаралық байланыс

Тарих

АКТ-ны қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, дереккөздер

Алдыңғы білім

«Алаш» ұғымы

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс әдіс- тәсілдер

Дерек-

көздер


Сабақтың басы

3 минут








Білу







































Түсіну

5 минут

«Жүректен жүрекке» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал туғызамын. Оқушылар шеңберде тұрып бір-біріне жүрекшеде жазылған жылы сөздерін білдіреді.


«Суреттер галереясы» әдісі арқылы сыныпқа дыбыссыз бейнефильм (3 минут) көрсетіледі. Оқушылар галерияны қарап шығып, сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқу мақсатымен таныстырамын

Жіктеу бойынша саралау

Қажеттіліктері әртүрлі оқушыларды аралас үш топқа «Кір жайғыш» әдісі арқылы жіпте жайылған атаулар бойынша топқа бөлемін. Топтардың атаулары: «Алаш», «Орда», «Бес арыс»

Оқылым алды тапсырма

ЖЖ «Сөздік гол» әдісі арқылы жаңа сөздермен жұмыс істейді.

аян,тарыс,осал, отаршыл, адамгершілік, намысшыл, мұрагер, құғын-сүргін, насиғат.

Дереккөздерге байланысты саралау.

Сөздікдің көмегімен сөздік қорды байыту мақсатында кесте беріледі.

Сөз

Анықтама

Сөйлем







Барлық оқушылар орындай алады:

Берілген сөздердің анықтамасын өз бетінше сөздіктен тауып, танысады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Өз білгенінше сөздердің мағынасын түсіндіреді, анықтамасын табады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Берілген сөзердің мағынасын түсініп, анықтамасын тауып, жай немесе құрмалас сөйлем құрастырады.


Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Берілген сөздердің мағынасын түсініп, анықтамасын салыстырып, сөйлем құрастырады.

- Жаңа сөздерді түсінеді.

- Сөздердің анықтамасын тауып, салыстырады.

- Жаңа сөздермен сөйлем құрастырады.

Кері байланыс: Смайликтер арқылы

Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі

т үсінбедім

енді түсініп келемін

барлығын түсіндім


Қолдау көрсету бойынша саралау. Қолдау көрсетуді қажет ететін балаларға сөздіктер ұсынылады.

Тапсырма бойынша саралау

ЖЖ Оқушылармен алдағы білімді байланыстырып, жаңа тақырыпты жалғастыру үшін «Кесте толтыру» әдісі ұсынылады.

«Алаш» сөзімен байланысты күрделі атауларды жаз. Оларды қатыстырып сөйлемдер құраңдар

Сөз

Сөз тіркесі

Сөйлем

Алаш

Алаш партиясы

Алаш ресми түрде құрылды

.....

.....

.....

.....

.....

.....

Барлық және көпшілік оқушылар орындай алады:

Алдағы өткен тақырып бойынша берілген сөзге күрделі атауларды жазады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Берілген сөзге күрделі атауларды жазады, сөйлемдер құрастырады.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар


Берілген сөзбен сөйлем құрастыра алады

- Берілген сөздің мағынасын түсінеді.

- Берілген сөздің тіркесін жазады.

- Күрделі тіркеспен сөйлем құрастырады.

Кері байланыс: Кереметсіңдер! Тапсырманы жақсы орындадыңдар (қолпаштау).

Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»












https://www.youtube.com/watch?v=A4HAZzaCmnQ













түсіндірме,

аударма

сөздіктер


https://sozdik.kz/kk/dictionary/translate/kk/ru/%DO%B4%DO%BO%D1%83%D1%8B%DO%BB/



Сабақтың ортасы

Қолдану

7 минут




















































Талдау

10 минут













































Жинақтау

6 минут




















Бағалау

5 минут








Оқылым кезіндегі тапсырма. ТЖ Мәтінді оқы.

Алаш қозғалысы –ХХ ғасырдың алғашқы ширегінде Ресей империясының отарлық билік жүйесіне қарсы бағытталған ұлт-азаттық қозғалыс.

ХХ ғасырдың бас кезінде қазақ даласында Ресейлік басқару жүйесі күшейе түсті. Реейден көшіп келушілердің күрт артуынан қазақтар құнарлы жерлерден ығыстырылды. Енді қазаққа өз жерін отаршылдардан сақтап қалу үшін күресті күшейту қажеттігі аян болды. Бірақ қарулы көтеріліс жолымен емес, ұтымды саяси жолмен күрес жүргізу қажет еді. Қазақ халқының мүддесіүшін күресті бастаған қазақ зиялыларының әрекеттері кейін Алаш қозғалысына бастама болды.

Ә. Бөкейханов, А. Байтұрсынов, М. Дулатов жетекшілігімен ұлттық намысшыл зиялылары ұлт азаттығы үшін саяси күрес жолдарын меңгере бастады. Олар түрлі қозғалыстарға қатысып, үгіт-насихат жұмыстарын жүргізді. Ол үшін газеттер, кітаптар шығаруды жолға қойды. 1911 жылдан «Айқап» журналы, 1913 жылдан «Қазақ» артынша «Бірлік туы», «Сарыарқа», «Ақжол» газеттері ұлт-азаттық күрес жолын айқындауға қызмет етті.

Алаш қозғалысы қазақ елінің өзін-өзі басқару және бірдіндеп дербес мемлекет құру, қазақ жерлеріне қоныс аударуға шек қою, адамгершілік, адам құқығын құрметтеу, экономиканы дамыту, қазақ тілінің беделін арттыруды мақсат етті. Алаш қозғалысы арқасында 2017 жылы қазақ комитеттері, Түркістан автономиясы және Алашорда үкіметі құрылды. 1917 жылы пайда болған саяси құрылымдар большивиктер тарапынан күшпен таратылды. Алаш қозғалысының барлық жақтаушылары құғын-сүргінге ұщырап, өлім жазасына кесілді.

Бірақ Алаш қозғалысынан басталған ұлт –азаттық қозғалыс күштері саяси күрес саханасынан бірден кете қойған жоқ. Одан кейін ұлт-азаттық тартысты сипатта Т. Рысқұлов, С. Сәдуақасов, С. Аспандияров, С. Қожанов, Ж. Мыңбаев сынды зиялылар мұрагер болып жалғастырды. Алайда тоталитарлық билік оларды Алаш қозғалысы ізбасарлары ретінде жаппай жазалады. Сөйтіп, Бірінші орыс төңкерісінен бастау алған Алаш ұлт –қозғалысы 30-жылдарға дейін жалғасты.


«INSERT» оқыту стратегиясы бойынша талдаңдар. Төменде белгілермен әр ой бөлігін немесе сөйлемдерді белгіле. Өз ойларыңды қорытындылап жазыңдар.


«V»

«-»

«+»

«?»

Бұрыннан

білемін

Мен ойлағаныма қайшы керағар

Мен үшін жаңа ақпарат

Келісе алмаймын, білгім келеді






Оқылымнан кейінгі тапсырма

Тапсырманы қарқынына қарай саралау

«Алаш» тобы:

«Піспеген модель» әдісі. Оқушыға алғашқы ақпарат мәтін бойынша беріледі. Келесі ақпаратты интернет көздерінен алып оқиды, өз көзқарасын айтады.

Түрткі сұрақтар:

1. Суретте кімдердің суреттері бейнеленген?

2. Олардың «Алаш» қозғалысына қандай қатысы бар?

Олар негіздеген «Алаш» партиясының ұлттық бағдарламасымен танысады.

3. Бағдарламаның мазмұны мен құрлымын айтады.

4. Қорытынды жасап, өз көзқарасыңды білдір.

«Орда» тобы: «Алаш» партиясының ұлттық бағдарламасының мазмұны мен құрлымын матрица түрінде жазады



«Бес арыс» тобы:

«Құндылықтар спектірі» әдісі. Оқушылар пікірін айтады, құндылықтарды көрсетеді.

Проблемалық сұрақтар: Алаш партиясының өмір сүруінің тарихи маңызы болды ма? Бүгінгі таңда солардың арманы яғни мақсаты орындалды ма?




Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Ақпарат көздерінен қажетті мәліметтерді алады, матрица түрінде жазады, құндылықтарды анықтайды


Тақырып бойынша ақпарат тауып, танысады;

- Ақпаратты матрица түрінде жазады;

- Қорытынды жасап, құндылықтарды айтады;

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!