Материалдар / Ашық сабақ 9-сынып «Ата-ананың парызын өтеу – сенің қарызың».
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 9-сынып «Ата-ананың парызын өтеу – сенің қарызың».

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі сабағынан ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қазан 2018
453
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Күні: 14.09.2018ж.

Мұғалімнің есімі: Кайталова А.Д.

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

«Ата-ананың парызын өтеу – сенің қарызың»

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Ата-ана алдындағы парыз, қарыз сөздерін біледі, айтады, ажырата алады.Оқушылардың «ата-ана» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.

Оқушылардың басым бөлігі:

Мәтіндегі тұрақты сөз тіркестерін талқылай отырып, мағынасын түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар:

Мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады.

Тілдік мақсат

Сабақ барысында пайдаланатын сөздер мен сөз тіркестер: есіл-дерті, бабын табу, көңіл хошы, беймазалық, қиналыс, кейістік, жалақы

Алдыңғы оқу

Оқушылардың Ата-ананың ақылы, тәрбиесі,өнегесі туралы әңгімелеу.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (ескертпелер)

Ресурстар

Басы 5 минут












1. Сәлемдесу.

2. Топқа бөлу (оқу құралдары арқылы топтастыру).

Парыз обязанность

Қарыз долг


1 топ – парыз

2 топ – қарыз

3. Үй тапсырмасын тексеру:

Ата-ана ақылы туралы шағын шығарма жазу.

6-7сөйлем.

АКТ, суреттер (қима қағаздар)


Ортасы 30 минут

1. а) Ата-ананы сыйлау  туралы бейне-роликті көрсете отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу.

ә) Сұрақтар:

  • Бейне-роликтен нені ұғындың?

  • Тақырып не туралы?

  • Олай болса, бүгінгі сабағымыз қалай аталады деп ойлайсыңдар?

- Дұрыс, бүгінгі біздің сабағымыз «Ата-ананың парызын өтеу – сенің қарызың» деп аталады.

О, Ата-анам!

Таянышым, тірегім!

Бар бақытты бір басыңа тіледім

Бізді жақсы болсын екен деп қашанда

Лүпілдейді сенің қамқор жүрегің,-дей келе бүгінгі ашық сабағымызды бастаймыз.

2. 1-тапсырма, 22-бет. Нақыл сөздерді түсініп оқы, өз сөздеріңмен жеткізіңдер.

1.Ата-ананың қадірін білмеген - халық қадірін білмес.

(Ғ.Мұстафин)
(Который не знает ценностьродителя и не знаеть ценность народа)

2.Қыз ақылды ескермес-ана үлгісін көрмесе,

Ұл жарылқап ас бермес – әке үлгісін көрмесе.

(Қорқыт)

евушка должно взят пример с матери,

А сын должен пример с отца)

3.«Фишбоун» стратегиясы

 
- Балалар, осы суреттерге қараймыз, бұл не? 
- Дұрыс, бұл ата, әжелер қарттар үйінде. 
Балалар, қазіргі кезде жастардың көбі өз ата-аналарын қарттар үйіне апарып тастайды, оларға көмектеспейді. Ол не себептен болады? Осындай жағдайға сендер қалай қарайсыңдар?


Біздің мәселеміз: Балалар ата- аналарың неге қарттар үйіне апарады?

Сергіту сәті:

«Сандармен сөздер құраймыз» ойыны.

1па9а 2рыз 5ата- 3 қа 4рыз 8ше 10 та 6ана 7ше

Жауабы: 1.Парыз 3.Ата-ана 5.Ата

2.Қарыз 4.Шеше

та


4.Кестені толтыр

Кім?

Не істейді?

Не үйретеді?

Әкем



Анам



Атам



Әжем




5. 2-тапсырма. «Ақылыңа ақыл қос!» мәтініндегі қарамен жазылған тұрақты сөз тіркестердің сөйлемге қандай мағына беріп тұрғанын айтыңдар, негізгі идеяны анықтаңдар.

Критерийлермен таныстыру:

  • Оқушылар адам бойындағы жаман, жақсы қасиеттерді ажырата алады.

  • Мәтін негізінде сұрақтар қоя алады, сұхбаттасуды құрастыра алады.

  • Мәтіндегі тұрақты сөз тіркестерін талқылай отырып, мағынасын түсіндіре алады.

  • Мәтінді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады.

1.Түн ұйқысынтөрт бөліп – ұйқы көрмеу

2.Ала жібін аттама – ұрлық жасамау

6.Жағдаяттар
А) Дария Сәбитқызы 75 жаста.
Қартайған шағында қолы дірілдеп, алдына қойған тамағын, шайын төгіп - шашып ішеді. Үйіндегі жандар оған көмек бере алмады.
Сендер не істередіңдер?
Ә) Марат Мұратұлы - 11 жаста.
Анасы – сатушы. Біреудің жалғыз баласы, ерке. Анасының күні бойы жұмыста екенін басынып, күнде компьютерден ойын ойнайды. Басқа нәрседе жұмысы жоқ.
Не істер едіңдер?(ақыл – кеңес сұраймыз)

7.Сөздер сөйлейді.Орысшадан қазақшаға аударамыз.

1 топ – брат, папа,родственники, внук, дедушка.
Аға,әке,туысқандар, немере,ата.
2 топ – бабушка, сноха, свекровь,сестренка, мама.
Әже, келін, ене,сіңлі,ана. 

8.Өсиет әңгіме.

Орыс жазушысы Лев Толстойдың «Қарт пен немере» мысалы естеріңде ме? Бір үйде төрт адам. Ата, бала, келін, немере. Кәрі кісі ыдысты сындырып алады деп, келіні атасына тамақты темір табақпен береді. Бір күні шалдың немересі ағаш жоныпты. Әке-шешесі: - Балам, не істеп отырсың?- деп сұрайды. - Ертең сендер қартайып, атам сияқты болғанда тамақ ішетін ағаш астау жасап отырмын, - депті баласы. «Әкесін сыйламағанды, баласы сыйламайды»,- деген бар емес пе?

9.6-тапсырма.

1.Берілген өлеңді мәнерлеп оқыңдар. 2.Көп нүктенің орнына адам бойындағы жақсы, жаман қасиеттерді білдіретін сөздерді қойыңдар. Сенің адал, ..., ..., оқуда маңдай алды болуың, еңбектегі табыстарың – ата-анаң үшін айтып жеткізгісіз зор бақыт. Өз бойыңдағы ..., ..., ..., ... жөн.

АКТ, суреттер (қима қағаздар)

















Смайликтер

















Тапсырмалар (қағазға басылған)

























Тапсырмалар (қағазға басылған)



Соңы 5 минут

Рефлексия: Сұрақтар арқылы сабақты бекіту.

Сабақта ата-ана жайлы әңгімелесесіңдер ме? Сабақтың тақырыбы?

Ата-анаңды сыйлайсың ба?

Бағалау: Оқушыларды сабақ бойынша бағалау.

Үйге тапсырма:

а) 25-беттегі деңгейлік тапсырмалар.

ә) Тұрақты сөз тіркестерін еске сақтау, қайталау.

Қорытынды

Балалар, бүгінгі сабақта сендер өте белсене қатыстыңдар. Көп сұрақтарға жауап бердіңдер.Көп шығармашылық жұмыстарды атқардыңдар. Сендерге әлемдегі бар жақсылықты тілеймін! Ата- аналарыңызды сыйлаңдар, құрметтеңдер. 






























Ақмола облысы

Бурабай ауданы

Ақылбай ауылы орта мектебі











Ашық сабақ

«Ата-ананың парызын өтеу – сенің қарызың»





















Өткізген:

қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі:

Кайталова А.Д.



2018жыл








«Қос жазба күнделігі» стратегиясы 
Оқушылардан таратылып берген парақты ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. 
1. Мақал- мәтелдерді жинап алу, аудару -бөліктің оң жағына жазады 
1 топ «ал , көріп, анасын, қызын» 
2 топ «ұл , өсер, көріп, әкені, өсер, көріп , қыз шешені» 
2. Мағынасын ашу- бөліктіңсол жағына жазады 
Мақал- мәтелдер Мағынасы 
1.Анасын көріп қызын ал.Посмотрите на мать и получи дочку 
2.Әкені көріп ұл өсер, шешені көріп қыз өсер. Увидев отца, вырасти сыновей,увидев маму.
Балалар, бүгінгі сабақта сендер өте белсене қатыстыңдар. Көп сұрақтарға жауап бердіңдер.Көп шығармашылық жұмыстарды атқардыңдар. Сендерге әлемдегі бар жақсылықты тілеймін! Ата- аналарыңызды сыйлаңдар, құрметтеңдер. 
Топтық оқыта үйрету ойыны арқылы жүргізіледі.
ІІІ деңгей 1.Берілген өлеңді мәнерлеп оқыңдар. 2.Көп нүктенің орнына адам бойындағы жақсы, жаман қасиеттерді білдіретін сөздерді қойыңдар. Сенің адал, ..., ..., оқуда маңдай алды болуың, еңбектегі табыстарың – ата-анаң үшін айтып жеткізгісіз зор бақыт. Өз бойыңдағы ..., ..., ..., ... жөн

Аялы алақанға байланысты мен бір өсиет әңгімеге тоқталғым келеді.

Өсиет әңгіме. Жағдайлы бір отбасы баласын ешкімнен кем өсіргісі келмей барлық жағдайын жасайды. Қазіргі заманның озық технологиясымен жасалынған ойыншықтар, компьютер, тіптен қымбат телефонды да алып береді. Бірақ баласы осының бәріне қанағаттанбай, күнде ата-анасының жұмысқа кетпеуін өтінеді. Ата-анасы жұмысқа бармаса болмайтынын, ақша табатынын баласына түсіндіреді. Ал, баласы осы сәтте ата-анасының күніне қанша ақша табатынын сұрап біледі.

Бала сол күннен бастап ата-анасының өзіне тастап кетіп жүрген ақшасын жұмсамай жинай бастайды. Жинаған ақшасы ата-анасының бір күндік табысына жеткен күні бала ата-анасына өтініш жасайды.

— Әке, ана! Бүгін жұмысқа бармай бір күндеріңізді маған қиыңыздаршы.

Бір күнгі табыстарыңызды мен төлейін депті. (қалай ойлайсыздар бала неге өтінді?) Міне, ата-ананың аялы алақанының әсері балаға күн сәулесімен бірдей, мұны басқа ешбір нәрсе ауыстыру мүмкін емес.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!