Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. 9 сынып Ауыспалы осы шақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Lesson plan. Unit: 6 Tradition and language |
|
||||||
Күні: 13.02.2023 Date: |
Мұғалімнің аты-жөні: Teacher name: |
||||||
Қатысқандар саны: Number of students participating |
Қатыспағандар саны : Number of non-participants |
||||||
Сабақ тақырыбы Theme of the lesson: |
Language Focus: Present Perfect and Past Simple. Present Perfect Simple and Continuous. |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Learning objective(s) that this lesson is contributing to |
9.3.6.1 link comments with flexibility to what others say at sentence and discourse level in pair, group and whole class exchanges 9.5.3.1 write with grammatical accuracy on a range of familiar general and curricular topics 9.6.7.1 use a variety of simple perfect forms including some passive forms including time adverbials on a range of familiar general and curricular topics |
||||||
Сабақ мақсаттары Lesson objectives |
• Revise the difference between the present perfect and past simple. • Practise asking about experiences using the present perfect and past simple. • Learn the difference between present perfect simple and present perfect continuous. • Practise talking about what someone has been doing. |
||||||
Сабақ барысы During the classes |
|||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт Part of the lesson/Time |
Педагогтің әрекеті Teacher's actions Organization moment 1.Greeting. I divided the students into two groups Warm-up students wish each other by holding a wishes lamp
|
Оқушының әрекеті Pupils` actions
1 group 1st 2 group 2nd
|
Бағалау Assessment Smart Watch |
Ресурстар Resources |
|||
Сабақтың басы Lesson start |
Lead – In Let’s say you want to play it in groups of four to six students. Verb game in which students brainstorm or review regular and irregular verbs. For example things we do with our brains things we do with our feet thin Let’s play verb game verb 3 Today the them of the lesson: Language Focus: Present Perfect and Past Simple. Present Perfect Simple and Continuous. Video |
One minute go .touch feel hold make
----1 group , 2 group Think – thought Understand- understood Wake –woke …
Watching and listening |
Good job! Well done Pretty, pretty, pretty good exctllent |
Video |
|||
Сабақтың ортасы Middle of the lesson |
Ex: 1 P: 73 • Students work in pairs to study the time expressions and check answers with the class. Elicit the answer to the question. (unfinished) LANGUAGE NOTE Students also forget that we must use the present
perfect, not the past simple, when talking about an experience with
no time reference, for the recent past, or when the period of time
is unfinished: I’ve seen that film. and I haven’t seen him this
week. NOT I Poster
Ex: 2 P:73 • Focus on the photo and ask: What is happening? (Two people are getting married under water.) • Ask students to read the text through quickly to find out more about the picture. Students complete the text. • Work as a class to add the time expressions to the table
Mnemotika Student task requiring special knowledge
Ex: 3 p :73 JUM Speaking Just a minute
Ex: 4 P:73 • This is a simple introduction to the present perfect continuous and students may need more practice with it. You may wish to do the exercises on Workbook page 19 in class. In a weaker class, they could be done orally, and then students can write them up for homework |
Students study the sentences. Complete the table with the time expressions in blue. Do we use the present perfect with finished or unfinished time expressions? ANSWERS: 1 group Unfinished time period: this week, this month, today 2 nd group Finished time period: a couple of months ago, on Sunday, yesterday Students complete the text with the present perfect or the past simple form of the verbs in brackets. Listen and check. Then add the time expressions in blue to the table in exercise 1 ANSWERS: 1 met 2 have / ’ve been 3 have / ’ve visited 4 decided 5 was 6 had 7 haven’t had 8 have gone Unfinished time period: since then, in the last six years, since we got married, these last few weeks Finished time period: when I was seventeen, last month Students study sentences a–d and match them with descriptions 1–4. When do we use the present perfect simple and when do we use the continuous? Think – thought Understand- understood Wake –woke … Students talk about the topic |
Assessment criteria - Revise the difference between the present perfect and past simple.
Descriptor: - Complete the table with the time expressions in blue Assessment criteria: - Practise asking about experiences using the present perfect and past simple.
Descriptor: - complete the text with the present perfect or the past simple form of the verbs in brackets
Make CCQ questions Yes / No
Descriptor: talk about the topic |
Pictures Cards Cards books |
|||
Қосымша тапсырма (саралау тапсырмасы) Additional task (differentiation problem) |
Ex: 5 P:73 • Focus on the first sentence and ask: Is the action complete? (Yes. We know because the second part of the sentence is in the past simple tense.) Elicit that the verb should be in the present perfect simple. • Focus on the second sentence and ask: Is the action complete? (No. The speaker hasn’t managed to speak to Anna, so he / she still needs to phone her. The act of phoning is continuing.) Elicit that the verb should be in the present perfect continuous Conclusion: Magic box game |
Exercise 4 ANSWERS: a 4 b 1 c 3 d 2 Students complete the sentences with the present perfect simple or continuous form of the verbs in brackets. ANSWERS: 1 ‘ve read 2 ’ve been trying 3 ’ve been driving 4 ’ve finished 5 ’ve already seen 6 ‘ve been looking 7 have you, been learning <
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған