Материалдар / Ашық сабақ 9 сынып Қазақстан тарихы 1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы мәдениет
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 9 сынып Қазақстан тарихы 1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы мәдениет

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға , тәжірибе алмасу үшін
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қаңтар 2021
753
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан тарихы

Мектеп: «Ұзынағаш ауылындағы орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Исалиева Салтанат Мендешевна

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы мәдениет

Сабақ мақсаты

1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы театр, кино, әдебиет және өнер салаларындағы өзгерістерді сипаттау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар :

1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы театр, кино, әдебиет және өнер салаларындағы өзгерістерді оқу мәтіні арқылы сипаттайды

Оқушылардың көпшілігі:

Театр , кино , әдебиет және өнер салаларының маңыздылығын айтады. 1946-1980 жылдары Қазақстанның мәдени өміріне өзгеріс әкелген оқиғаларды жетелеуші сұрақтар арқылы анықтайды.

Кейбір оқушылар:

1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы мәдениетті «Рухани-жаңғыру» бағдарламасының ұлттық құндылықтармен байланыстырады

Ойлау дағдыларының
деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Бағалау критерилері

1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы театр, кино, әдебиет және өнер салаларындағы өзгерістерді топта талқылап, өз идеясын ұсынады

1946-1980 ж.ж Қазақстандағы мәдениетті айтады, «Рухани- жаңғыру» бағдарламасымен байланыстырады.

Пән аралық байланыс

Қазақ әдебиеті, Дүние жүзі тарихы, Еңбек

Құндылықтармен байланыс

«Мәңгілік Ел» Патриоттық актісі

Ата баба аңсаған «Мәңгілік ел» «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылықтарын насихаттау мақсатында оқушылардың патриоттық сезімін оятып, болашақ ұрпаққа өнеге ету мақсатында «Рухани- жаңғырту». Оқушы бойына зерттеушілік, шығармашылық қабілеттері қалыптастыру.Тарихи тұлғаларға деген құрмет сезімін қалыптастырады

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

 «Мәдениет», «Қоғам» , «Жылымық» , «Ағартушылық»

АКТ қолдану дағдылары

2 тапсырмада интернеттен қосымша дерек алып,үлестіру барысында қолданылады.

Алдыңғы оқу

8- сыныпта «XVIII ғ. материалдық және рухани мәдениттің дамуы»

Ресурс

Оқу құралы , https://learningapps.org, бейнетаспа, интернеттен қосымша мәлімет

Саралау

2 тапсырмада деңгейлік тапсырмалар беру барысында көрініс табады

Бағалау

Ауызша комментарий беру, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар


Басы









Ұйымдастыру кезеңі.1мин.

Психологиялық ахуал орнату 1 мин.

«Миға шабуыл» Оқушыларға бейнетаспа ұсыну 4 минут

Оқушылар ұсынылған бейнетаспа бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашады

Сабақтың мақсатымен танысады. 1 мин

1946-1980 жылдардағы Қазақстандағы театр, кино, әдебиет және өнер салаларындағы өзгерістерді сипаттаймыз. Оған не жатады деп ойлайсыңдар?

Халық ағарту ісі , ғылымның дамуы, қазақ әдебиеті, музыка мен кино өнері.

Жаңа сабаққа өту

1 тапсырма .Топтық жұмыс 10 мин

  «Идеялар себеті» . Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша жауап береді, өз идеясымен бөліседі.

  1. Топ «Әдебиеттің соғыстан кейінгі уақыттағы дамуын қалай түсіндіре аласыңдар?»

Дескриптор

Әдебиеттің соғыстан кейінгі уақыттағы дамуына қандай факторлардың әсерін еткенін атайды

Өз ойын дәлелмен келтіреді


  1. Топ «1940-1980 ж.ж ғылым мен білім беру ісі қалай қолға алынды? Оған кімдер ат салысты?»

Дескриптор

1940-1980ж.ж ғылы мен білім беру жүйесіне қалай көңіл бөлінгендігін айтады , оларды құруға кімдердің ат салысқанын анықтайды

Өз сын көзқарасын айтады


  1. Топ «Республикамыздағы ғылым, музыка, драматургия, кино қайраткерлерінің шығармалары бүгінгі ұрпаққа қаншалықты маңызды болып табылады?»

Дескриптор

Республикамыздағы ғылым, музыка, драматургия, кино қайраткерлерінің шығармаларын атайды

Шығармалардың бүгінгі ұрпақ үшін қаншалықты маңызы бар екендігін дәлелдейді


ҚБ : «Екі жұлдыз бір ұсыныс» 2 мин

Ортасы


3 тапсырма. Жеке жазбаша жұмыс.Саралау. 10 мин

«Еркін сауал»

Shape1

1 . «Жылымық» кезеңі дегенді қалай түсінесің? Сенің көз қарасың қандай?









Дескриптор

«Жылымық» кезеңін өз көз қарасымен түсіндіреді

Shape2

2. 1946-1980 жылдары Қазақстанның мәдени өміріне өзгеріс әкелген факторларды тізбекте



Салыстыру











Дескриптор

1946-1980 жылдары Қазақстанда ашылған жалпы білім беретін мектептер, ғылыми зерттеу мекемесі, институт обсерватория мен мұражайлардың дамуын сипаттайды

Қазақ интеллегенцияларының, өнер адамдарының рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесін атайды

Алғашқы еңбек туындыларына баға береді

Shape3

3. 1946-1980 жылдардағы Қазақстанның мәдениетін «Рухани жаңғыру» бағдарламасының ұлттық құндылықтарымен байланыстыр











Дескриптор

1946-1980 жылдардағы Қазақстанның мәдениетін «Рухани-жаңғыру» бағдарламасының ұлттық құндылықтарымен байланысын анықтайды


ҚБ :«Ауызша мадақтау» 1мин


«Миллион кімге бұйырады» ойыны 5 мин


Кері байланыс «Социометрия»2 мин.


Бағаны жариялау1 мин.


Үйге тапсырма 255 беттегі кестені толтыру

1940-1980 жылдардағы ғылым мен білім, әдебиет








Соңы

Рефлексия(2 минут)



Қосымша ақпарат

Рефлексия

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

















































I-ТОП

































1 тапсырма .Топтық жұмыс 10 мин

«Идеялар себеті» . Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша жауап береді, өз идеясымен бөліседі


  1. Топ «Әдебиеттің соғыстан кейінгі уақыттағы дамуын қалай түсіндіре аласыңдар?»

Дескриптор

Әдебиеттің соғыстан кейінгі уақыттағы дамуына қандай факторлардың әсерін еткенін атайды

Өз ойын дәлелмен келтіреді



II-ТОП



























1 тапсырма .Топтық жұмыс 10 мин

«Идеялар себеті» . Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша жауап береді, өз идеясымен бөліседі.


3-Топ «Республикамыздағы ғылым, музыка, драматургия, кино қайраткерлерінің шығармалары бүгінгі ұрпаққа қаншалықты маңызды болып табылады?»

Дескриптор

Республикамыздағы ғылым, музыка, драматургия, кино қайраткерлерінің шығармаларын атайды

Шығармалардың бүгінгі ұрпақ үшін қаншалықты маңызы бар екендігін дәлелдейді



III-ТОП


































1 тапсырма .Топтық жұмыс 10 мин

«Идеялар себеті» . Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша жауап береді, өз идеясымен бөліседі

2-Топ «1940-1980 ж.ж ғылым мен білім беру ісі қалай қолға алынды? Оған кімдер ат салысты?»

Дескриптор

1940-1980ж.ж ғылы мен білім беру жүйесіне қалай көңіл бөлінгендігін айтады , оларды құруға кімдердің ат салысқанын анықтайды

Өз сын көзқарасын айтады































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!