Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
2-бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" шығармасының идеясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Білім алушы тақырыпты меңгереді, әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -дамуға және оқуға үнемі ұмтылу. Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық -жаңа идеяларды ұсыну; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру 5 минут 8 минут 7 минут 20 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал тудыру кубигі 1.Амандас 2. Құшақтас 3.Тілек айт 4.Мақта 5.Күлкі сыйла 6.Би қимылдарын бірге қайтала
Суреттер арқылы топтарға бөлу.
Аягөз Лепсі
Торайғыр Меркі Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау «Картошка фри» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау 1.Шоқанның саяхатқа шығудағы мақсаты қандай еді? 2. Шығарма қандай жанрда жазылған? (ЕББҚ оқушыға) 3. «Ыстықкөл күнделігін» қашан, не мақсатпен жазған? 4.Шоқан не себепті ескі мазарды көргісі келді? 5. Алтын Емел және қырғыз халқы туралы қандай деректер бар? 6.Шығармада қандай жер-су аттары кездеседі? 7.Жыр дәстүрі қазақтардан басқа қандай халықтарда бар? 8. Шоқан саяхаттың қауіптілігін, қиындығын қалай суреттейді? Топтық жұмыс 1-топ: «Аягөз» тобы «Аягөзде»
бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан
талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы»
арқылы білдіріңдер: 2-топ: «Лепсі» тобы «Лепсі мен Ақсу бойында» бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. «Менің ойымша, ...» 3-топ: «Торайғыр» тобы «Торайғыр тауы» бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. «Менің ойымша, ...» 4-топ: «Мерке» тобы «Меркеде» бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. «Менің ойымша, ...» Жеке жұмыс
Ш.Уәлихановтың «Ыстықкөл сапарының күнделігіндегі» негізгі идеяны анықтап, шығармадағы психологизмді табыңыз Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың? |
Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі Тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады. Берілген суреттер арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. 1-топ: «Аягөз» тобы 2-топ: «Лепсі» тобы 3-топ: «Торайғыр» тобы 4-топ: «Меркі» тобы «Картошка фри» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Әр топ өздеріне берілген бөлім бойынша шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдайды. Пікірлерін «ПОПС формуласы» арқылы жеткізеді. Берілген шығармадағы негізгі идеяны анықтап, шығармадағы психологизмді табады Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
1.Амандас
2. Құшақтас
3.Тілек айт
4.Мақта
5.Күлкі сыйла
6.Би қимылдарын бірге қайтала
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау Дескриптор Білім алушы -шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдайды, -себебін түсіндіреді, - өз ойын мысалдармен, фактілермен дәлелдейді, -қорытынды жасайды. Топтың өзара бағалауы
Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы -шығарма идеясын анықтайды; - шығармадағы психологизмді табады; -шығармадан мысалдар келтіреді; -ойын дәлелді жеткізеді. Жеке жұмысты бағалау Алшы – асықтың иірілгенде тегіс табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ойын кезінде оған бірінші дәрежелі мән беріледі. (9-10 балл) Тәйке (тауа) – асықтың иіріленде шұңқырлау табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ол екінші дәрежелі мәнге ие. (7-8 балл) Бүге (бүк) – асықтың иірілгенде дөңес жоны үстіне қарап, етпетінен жатық түсуі. Ол үшінші дәрежелі мәнге ие. (4-6 балл) Шіге (шік) – асықтың иірілгенде шұңқыр құрсақ жағы үстіне қарап, шалқасынан жатық түсуі. Ол төртінші дәрежелі мәнге ие. (1-4 балл) |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 9-сынып Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 9-сынып. Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" шығармасының идеясы
Ашық сабақ. 9-сынып. Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" шығармасының идеясы
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
2-бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" шығармасының идеясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Білім алушы тақырыпты меңгереді, әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -дамуға және оқуға үнемі ұмтылу. Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық -жаңа идеяларды ұсыну; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру 5 минут 8 минут 7 минут 20 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал тудыру кубигі 1.Амандас 2. Құшақтас 3.Тілек айт 4.Мақта 5.Күлкі сыйла 6.Би қимылдарын бірге қайтала
Суреттер арқылы топтарға бөлу.
Аягөз Лепсі
Торайғыр Меркі Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау «Картошка фри» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау 1.Шоқанның саяхатқа шығудағы мақсаты қандай еді? 2. Шығарма қандай жанрда жазылған? (ЕББҚ оқушыға) 3. «Ыстықкөл күнделігін» қашан, не мақсатпен жазған? 4.Шоқан не себепті ескі мазарды көргісі келді? 5. Алтын Емел және қырғыз халқы туралы қандай деректер бар? 6.Шығармада қандай жер-су аттары кездеседі? 7.Жыр дәстүрі қазақтардан басқа қандай халықтарда бар? 8. Шоқан саяхаттың қауіптілігін, қиындығын қалай суреттейді? Топтық жұмыс 1-топ: «Аягөз» тобы «Аягөзде»
бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан
талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы»
арқылы білдіріңдер: 2-топ: «Лепсі» тобы «Лепсі мен Ақсу бойында» бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. «Менің ойымша, ...» 3-топ: «Торайғыр» тобы «Торайғыр тауы» бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. «Менің ойымша, ...» 4-топ: «Мерке» тобы «Меркеде» бөлімінің идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. «Менің ойымша, ...» Жеке жұмыс
Ш.Уәлихановтың «Ыстықкөл сапарының күнделігіндегі» негізгі идеяны анықтап, шығармадағы психологизмді табыңыз Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың? |
Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі Тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады. Берілген суреттер арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. 1-топ: «Аягөз» тобы 2-топ: «Лепсі» тобы 3-топ: «Торайғыр» тобы 4-топ: «Меркі» тобы «Картошка фри» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Әр топ өздеріне берілген бөлім бойынша шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдайды. Пікірлерін «ПОПС формуласы» арқылы жеткізеді. Берілген шығармадағы негізгі идеяны анықтап, шығармадағы психологизмді табады Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
1.Амандас
2. Құшақтас
3.Тілек айт
4.Мақта
5.Күлкі сыйла
6.Би қимылдарын бірге қайтала
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау Дескриптор Білім алушы -шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдайды, -себебін түсіндіреді, - өз ойын мысалдармен, фактілермен дәлелдейді, -қорытынды жасайды. Топтың өзара бағалауы
Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы -шығарма идеясын анықтайды; - шығармадағы психологизмді табады; -шығармадан мысалдар келтіреді; -ойын дәлелді жеткізеді. Жеке жұмысты бағалау Алшы – асықтың иірілгенде тегіс табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ойын кезінде оған бірінші дәрежелі мән беріледі. (9-10 балл) Тәйке (тауа) – асықтың иіріленде шұңқырлау табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ол екінші дәрежелі мәнге ие. (7-8 балл) Бүге (бүк) – асықтың иірілгенде дөңес жоны үстіне қарап, етпетінен жатық түсуі. Ол үшінші дәрежелі мәнге ие. (4-6 балл) Шіге (шік) – асықтың иірілгенде шұңқыр құрсақ жағы үстіне қарап, шалқасынан жатық түсуі. Ол төртінші дәрежелі мәнге ие. (1-4 балл) |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 9-сынып Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл |
||
шағым қалдыра аласыз






















