|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің тәуелсіз Қазақстаным |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні : Қатысқандар: 15 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 Сабақ: 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
« Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.Т1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. 5.О5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: Қ.Сарин жайлы ақпарат алу Оқушылардың көбі: ақынның шығармашылығы жайында түсіну, қосымша мәліметтер алу. Оқушылардың кейбірі: тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құру, сұхбаттасу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
-Тірек сөздер арқылы мәтін тақырыбына болжам жасайды. -Мәтіннен сөздерге қатысты ақпаратты іріктейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Төмендегі сөздерді аударады: оқытушы, жыр-мүшәйра, жүлдегер, жеңімпаз, мүше, жыр-жинақ. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың кітап оқуға, шығармашылықпен айналысуға, рухани құндылықтарды дәріптеуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Интербелсенді тақта, слайдтар, аудио жазба |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылар Астана туралы мәлімет айта алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ұйымдастыру 5 минут |
Қ.Сарин туралы ақпарат, интер белсенді тақтадан өмір жолы туралы ақпарат көрсетіледі. Сол арқылы «Уақыт тізбегі» әдісімен түсініктерін кеңейту.
|
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 10 минут 5 минут 5 минут 7 минут 3 минут |
1-тапсырма.Сөздіктің көмегімен сөздік қорды байыту Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады
2-тапсырма.«Сағат тілімен жүру». Түстер арқылы топқа бөлінеді. Сары, көк, жасыл түсті алып, үш топқа бөлінеді, сағат тілімен жүреді. А тобы: Ақын өмірі туралы айтады В тобы: Өлеңдерінің атауларын айтады С тобы:Ақынның бір өлеңін жатқа айтады Тақырыпқа байланысты сөздерді жерге шеңбер бойымен жайып тастау. Оқушылар музыкамен айналып жүреді, музыка тоқтағанда, тоқтағанда берілген тапсырманы орындайды. Кері байланыс. Оқушылар бірін бірі бағалайды. Кері байланыс береді.
3-тапсырма. Тыңдалым. Мәтінді тыңдайды,берілген мәліметтерді жинақтайды. Сарин Қалқаман Айымғазыұлы – 1978 жылдың 2 қаңтарында қазіргі Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы Арқат ауылында дүниеге келген. 1994 жылы орта мектепті, 1998 жылы Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің тарих факультетін бітірген. 2001 – 2003 жылдар аспирантураны тәмәмдаған. Еңбек жолын ұстаздықтан бастап, 1998 жылдан 2008 жылға дейін Қазақ Ұлттық Музыка Академиясында оқытушылық қызмет атқарған. Бірнеше Халықаралық, республикалық жыр-мүшәйраларының жүлдегері. Халықаралық Шабыт фестивалінің лауреаты, «Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы. «Арманымның бейнесі» атты жыр жинағының авторы. «Жібек сезім – Жүрек сөзім» деп аталатын өлеңдеріне жазылған әндер мен өлеңдерінің авторлық үнтаспасын шығарған. Қ.Б дескриптор - Мәтіннен 4-5 тірек сөз таңдайды, - Тірек сөздер негізінде мәтіннің тақырыбын болжайды.
4- тапсырма.Қосымша ақпарат
АСТАНА. Жоспарланған уақыты
2015жыл.ҚазАқпарат - Алматыда «Алтын қалам - 2016» тәуелсіз әдеби
жүлдесінің жеңімпаздары марапатталды, деп хабарлады ҚазАқпаратқа
жүлденің ұйымдастыру комитетінен.. Жұмыстар 2016 жылдың 1
шілдесінен бастап 15 қазанға дейін қабылданды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. «Алтын қалам» жүлдесі қай қалада марапатталды? Барлығы қанша авторлық шығарма ұсынылды? ҚБ Дескриптор
Ойлан-жұптас-бөліс әдісі арқылы балалардың жас ерекшелігіне сай мәтіннен түсінгендерімен бөлісу. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Р 1-2-3-4 ефлексия пирамидасы арқылыСабақты қорытындылау.
1. Есіңе сақтау керек маңызды бір нəрсе 2. Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе 3. Сіз үйренген үш нәрсе 4. Сіз бұрыннан білетін төрт нәрсе
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша өз ойларын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Жаңа сөздерді жаттау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру: Қабілеті жоғары оқушылар мәтін мазмұнын өз бетінше айта алады. |
Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ « Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы 5 сынып
Ашық сабақ « Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің тәуелсіз Қазақстаным |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні : Қатысқандар: 15 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 Сабақ: 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
« Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.Т1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. 5.О5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: Қ.Сарин жайлы ақпарат алу Оқушылардың көбі: ақынның шығармашылығы жайында түсіну, қосымша мәліметтер алу. Оқушылардың кейбірі: тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құру, сұхбаттасу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
-Тірек сөздер арқылы мәтін тақырыбына болжам жасайды. -Мәтіннен сөздерге қатысты ақпаратты іріктейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Төмендегі сөздерді аударады: оқытушы, жыр-мүшәйра, жүлдегер, жеңімпаз, мүше, жыр-жинақ. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың кітап оқуға, шығармашылықпен айналысуға, рухани құндылықтарды дәріптеуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Интербелсенді тақта, слайдтар, аудио жазба |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылар Астана туралы мәлімет айта алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ұйымдастыру 5 минут |
Қ.Сарин туралы ақпарат, интер белсенді тақтадан өмір жолы туралы ақпарат көрсетіледі. Сол арқылы «Уақыт тізбегі» әдісімен түсініктерін кеңейту.
|
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 10 минут 5 минут 5 минут 7 минут 3 минут |
1-тапсырма.Сөздіктің көмегімен сөздік қорды байыту Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады
2-тапсырма.«Сағат тілімен жүру». Түстер арқылы топқа бөлінеді. Сары, көк, жасыл түсті алып, үш топқа бөлінеді, сағат тілімен жүреді. А тобы: Ақын өмірі туралы айтады В тобы: Өлеңдерінің атауларын айтады С тобы:Ақынның бір өлеңін жатқа айтады Тақырыпқа байланысты сөздерді жерге шеңбер бойымен жайып тастау. Оқушылар музыкамен айналып жүреді, музыка тоқтағанда, тоқтағанда берілген тапсырманы орындайды. Кері байланыс. Оқушылар бірін бірі бағалайды. Кері байланыс береді.
3-тапсырма. Тыңдалым. Мәтінді тыңдайды,берілген мәліметтерді жинақтайды. Сарин Қалқаман Айымғазыұлы – 1978 жылдың 2 қаңтарында қазіргі Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы Арқат ауылында дүниеге келген. 1994 жылы орта мектепті, 1998 жылы Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің тарих факультетін бітірген. 2001 – 2003 жылдар аспирантураны тәмәмдаған. Еңбек жолын ұстаздықтан бастап, 1998 жылдан 2008 жылға дейін Қазақ Ұлттық Музыка Академиясында оқытушылық қызмет атқарған. Бірнеше Халықаралық, республикалық жыр-мүшәйраларының жүлдегері. Халықаралық Шабыт фестивалінің лауреаты, «Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы. «Арманымның бейнесі» атты жыр жинағының авторы. «Жібек сезім – Жүрек сөзім» деп аталатын өлеңдеріне жазылған әндер мен өлеңдерінің авторлық үнтаспасын шығарған. Қ.Б дескриптор - Мәтіннен 4-5 тірек сөз таңдайды, - Тірек сөздер негізінде мәтіннің тақырыбын болжайды.
4- тапсырма.Қосымша ақпарат
АСТАНА. Жоспарланған уақыты
2015жыл.ҚазАқпарат - Алматыда «Алтын қалам - 2016» тәуелсіз әдеби
жүлдесінің жеңімпаздары марапатталды, деп хабарлады ҚазАқпаратқа
жүлденің ұйымдастыру комитетінен.. Жұмыстар 2016 жылдың 1
шілдесінен бастап 15 қазанға дейін қабылданды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. «Алтын қалам» жүлдесі қай қалада марапатталды? Барлығы қанша авторлық шығарма ұсынылды? ҚБ Дескриптор
Ойлан-жұптас-бөліс әдісі арқылы балалардың жас ерекшелігіне сай мәтіннен түсінгендерімен бөлісу. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Р 1-2-3-4 ефлексия пирамидасы арқылыСабақты қорытындылау.
1. Есіңе сақтау керек маңызды бір нəрсе 2. Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе 3. Сіз үйренген үш нәрсе 4. Сіз бұрыннан білетін төрт нәрсе
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша өз ойларын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Жаңа сөздерді жаттау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру: Қабілеті жоғары оқушылар мәтін мазмұнын өз бетінше айта алады. |
Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














