Тексерілді:
|
Мерзімі:22.11.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрлыбекова Б.Н |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп: |
№16 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа райы. Метеорологиялық элементтер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Ә |
Қатысты: |
Қатыспады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7 7.3.2.6 - метеорологиялық элементтерді өлшеу негізінде синоптикалық материал дайындайды (қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын-шашын, ылғалдылық)(жергілікті жер компоненті негізінде) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жекелеген метеорологиялық элементтерді сипаттап, зерттеу маңыздылығын түсіндіру (қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын- шашын, ылғалдылық). Жекелеген метеорологиялық элементтердің көрсеткіштер бойынша синоптикалық графикалық материалдар жасау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, информатика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқи отырып метеорологиялық элементтерді (қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын- шашын, ылғалдылық) сипаттайды және маңыздылығын түсіндіреді, қолдану аясын атайды. Суреттерді қоладана отырып, метеорологиялық құрал-жабдықтарды атайды, ажырата алады. Синоптикалықкартаны сипаттай алады Лексика және терминология Ауа-райы, атмосфералық қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын-шашын, ылғалдылық, құрал жабдықтар: термометр, гигрометр, барометр, анемометр, флюгер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қалыптастыратын құндылықтар |
Оқушыларды топтық жұмыс арқылы бір-бірін құрметтеуге, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, талдау, қорытынды жасау . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Температура, қысым, жауын-шашын және желге байланысты өзгерістерді өлшей алады Метеорологиялық элементтерді өлшеу негізінде синоптикалық материал дайындайды (жергілікті жер компоненті негізінде) Синоптикалық картаны оқиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
Ауа райының ерекшеліктері........ ауа-райы дегеніміз - …. термометр, гигорометр, барометр, анероид, анемометр, флюгер ... өлшейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар осыған дейін ауа райы туралы білетін ойларын айта алады. Ауа райының элементтерін айта алады. 5-6 сыныптағы білімдері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолданылатын ресурстар |
Синоптикалық карталар, Жұмбақтар Атлас , 6-7 сынып/2015-2016 ж/, Оқулық, 7 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланатын шаралар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0-3мин |
І. «Ұйымдастыру аялдамасы» оқушыларды түгелдеу, сергіту сәті. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін, алдымен шеңберге жиналып, өлеңді іс-қимыл жасау арқылы айтуды ұсыну. -Армысың, алтын күн! (Күнге қарап бас иеді) -Көгілдір көк аспан! (Аспанға қолдарын жаяды) -Бармысың құстарым! (Құстарға қол бұлғайды) -Қанатты достарым! (Құсша қанат қағады) -Суларым таза ма? (Оң қолын оң жаққа созады) -Талдарым аман ба? (Сол қолын сол жаққа созады) -Бас ием тауларға (Бастарын иеді) -Жамылған қарларға (Қолдарын жоғары созады) -Жайқалған даланы (Қолдарын жан-жаққа созады) -Табиғат ананы (Алақандарын жоғары қаратып қолдарын алдына созады) -Көруге сағынып (Қолдарын жүрек тұсына қояды) -Келген біз балаңыз (Бастарын иеді) |
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ІІ. «Жоспар аялдамасы» Сабақтың тақырыбы және жетістік критерийлермен таныстыру. |
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ІІІ. «Ауа райы элементтері аялдамасы»Оқушыларға сұрақ. Ауа-райын қалай зерттейміз? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Жаңа сабақты игеру.Топпен жұмыс. Ауа-райы элементтеріне талдау жасау. 1 топ «Жел өрнегін салу» 2 топ «Ауаның орташа температурасы» 3 топ «Жылдық жауын шашын мөлшерін»тапсырмаларын берілген мәліметтер бойынша постерге салып графика арқылы көрсетеді Оқушылар бір бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бірін бірі бағалайды . «Маған ұнады... себебі», «түсінікті болды......өйткені.....» «түсініксіз болды......себебі....» Сергіту сәті «Жұмбақтар» 1.Көзге ілінбеді, Жұтсаң білінбеді (Ауа) 2.Қолы жоқ, сурет салады Тісі жоқ, тістеп алады (Аяз) 3.Әуеден күбі түсті, Күбінің түбі түсті(Күн күркіреуі) 4.Қанаты жоқ, ұшады Аяғы жоқ жетеді Ауызы жоқ, ұлиды (Боран) 5.Аяқсыз жетіп барады Қолсыз есік қағады (Жел) 6. Сатайын десем ауыр кілем Сатпайын десем тәуір кілем (Жер) - -Бүгін біздің қаламызда қандай ауа райы? - «Достық аялдамасы»Жеке жұмыс. Мететреологиялық элементтерге байланысты есептер шығару
1.
Барометр тау етегінде 740 мм,
ал тау басында 440мм көрсетсе таудың биіктігі тап?
2.
Таудың етегінде қысым 750мм
болса , биіктігі 4 км таудың басында қысым қанша болады ?қ 3. Бір тәулік ішінде ауа температурасы төмендегідей болып өзгерді: +40, -20,+80,+60. Тәуліктің орташа температурасын тап ? Жауабы: 40 +( -20) +80+60 =160; 16 : 4 = 40. Балл 5 Сәйкестендіру кестесі
2 топ
3 топ құралдардың атауын жазады 1.
2.
3.
4.
«Кезбі тілші» әдісі арқылы сабақты бекіту Тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтар бір-бірін бағалайды. «Бармақтар» әдісі бойынша. |
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация 7 сыныптың оқулығы Кері байланыс Формативті бағалау жүргізу Активити«Нөсер» Жұмбақтар/ мүмкін 3 тілде айтылады, немесе алдын ала 3-4 оқушыға осындай тапсырма беріледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
VI. «Бағалау аялдамасы»Қорытынды жасау. Оқушыларға жетістік критерийлерін қайтадан көрсету, сабақ мақсатына қайтадан оралу. Үй тапсырмасы: Бір айлық ауа-райын бақылау күнделігін жүргізуді бастап, 1 апта күнделігін толтырып әкелу. Бағалау парақшасы РЕФЛЕКСИЯ
|
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз дарынды оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? Төмен қабілетті Орташа қабілетті оқушылар Жоғары қабілетті оқушылар. |
Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай ұйымдастырасыз? |
Пәнаралық байланыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кеңейту: |
|
АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Қандай оқу жағдайы қалыптасты? Оқу дифференциациясы тиімді дайындалған ба? Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Мен жоспарыма неліктен және қандай өзгерістер енгіздім? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)? Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақсартар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты жүргізгенімде сынып туралы және сол сыныптың оқушылары туралы қандай ақпарат алдым, бұл ақпараттың келесі сабақты жоспарлауымда қандай көмегі тиеді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Ауа райы.Метеорологиялық элементтер"
Ашық сабақ " Ауа райы.Метеорологиялық элементтер"
Тексерілді:
|
Мерзімі:22.11.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрлыбекова Б.Н |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп: |
№16 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа райы. Метеорологиялық элементтер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Ә |
Қатысты: |
Қатыспады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7 7.3.2.6 - метеорологиялық элементтерді өлшеу негізінде синоптикалық материал дайындайды (қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын-шашын, ылғалдылық)(жергілікті жер компоненті негізінде) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жекелеген метеорологиялық элементтерді сипаттап, зерттеу маңыздылығын түсіндіру (қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын- шашын, ылғалдылық). Жекелеген метеорологиялық элементтердің көрсеткіштер бойынша синоптикалық графикалық материалдар жасау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, информатика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқи отырып метеорологиялық элементтерді (қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын- шашын, ылғалдылық) сипаттайды және маңыздылығын түсіндіреді, қолдану аясын атайды. Суреттерді қоладана отырып, метеорологиялық құрал-жабдықтарды атайды, ажырата алады. Синоптикалықкартаны сипаттай алады Лексика және терминология Ауа-райы, атмосфералық қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын-шашын, ылғалдылық, құрал жабдықтар: термометр, гигрометр, барометр, анемометр, флюгер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қалыптастыратын құндылықтар |
Оқушыларды топтық жұмыс арқылы бір-бірін құрметтеуге, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, талдау, қорытынды жасау . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Температура, қысым, жауын-шашын және желге байланысты өзгерістерді өлшей алады Метеорологиялық элементтерді өлшеу негізінде синоптикалық материал дайындайды (жергілікті жер компоненті негізінде) Синоптикалық картаны оқиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
Ауа райының ерекшеліктері........ ауа-райы дегеніміз - …. термометр, гигорометр, барометр, анероид, анемометр, флюгер ... өлшейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар осыған дейін ауа райы туралы білетін ойларын айта алады. Ауа райының элементтерін айта алады. 5-6 сыныптағы білімдері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолданылатын ресурстар |
Синоптикалық карталар, Жұмбақтар Атлас , 6-7 сынып/2015-2016 ж/, Оқулық, 7 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланатын шаралар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0-3мин |
І. «Ұйымдастыру аялдамасы» оқушыларды түгелдеу, сергіту сәті. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін, алдымен шеңберге жиналып, өлеңді іс-қимыл жасау арқылы айтуды ұсыну. -Армысың, алтын күн! (Күнге қарап бас иеді) -Көгілдір көк аспан! (Аспанға қолдарын жаяды) -Бармысың құстарым! (Құстарға қол бұлғайды) -Қанатты достарым! (Құсша қанат қағады) -Суларым таза ма? (Оң қолын оң жаққа созады) -Талдарым аман ба? (Сол қолын сол жаққа созады) -Бас ием тауларға (Бастарын иеді) -Жамылған қарларға (Қолдарын жоғары созады) -Жайқалған даланы (Қолдарын жан-жаққа созады) -Табиғат ананы (Алақандарын жоғары қаратып қолдарын алдына созады) -Көруге сағынып (Қолдарын жүрек тұсына қояды) -Келген біз балаңыз (Бастарын иеді) |
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ІІ. «Жоспар аялдамасы» Сабақтың тақырыбы және жетістік критерийлермен таныстыру. |
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ІІІ. «Ауа райы элементтері аялдамасы»Оқушыларға сұрақ. Ауа-райын қалай зерттейміз? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Жаңа сабақты игеру.Топпен жұмыс. Ауа-райы элементтеріне талдау жасау. 1 топ «Жел өрнегін салу» 2 топ «Ауаның орташа температурасы» 3 топ «Жылдық жауын шашын мөлшерін»тапсырмаларын берілген мәліметтер бойынша постерге салып графика арқылы көрсетеді Оқушылар бір бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бірін бірі бағалайды . «Маған ұнады... себебі», «түсінікті болды......өйткені.....» «түсініксіз болды......себебі....» Сергіту сәті «Жұмбақтар» 1.Көзге ілінбеді, Жұтсаң білінбеді (Ауа) 2.Қолы жоқ, сурет салады Тісі жоқ, тістеп алады (Аяз) 3.Әуеден күбі түсті, Күбінің түбі түсті(Күн күркіреуі) 4.Қанаты жоқ, ұшады Аяғы жоқ жетеді Ауызы жоқ, ұлиды (Боран) 5.Аяқсыз жетіп барады Қолсыз есік қағады (Жел) 6. Сатайын десем ауыр кілем Сатпайын десем тәуір кілем (Жер) - -Бүгін біздің қаламызда қандай ауа райы? - «Достық аялдамасы»Жеке жұмыс. Мететреологиялық элементтерге байланысты есептер шығару
1.
Барометр тау етегінде 740 мм,
ал тау басында 440мм көрсетсе таудың биіктігі тап?
2.
Таудың етегінде қысым 750мм
болса , биіктігі 4 км таудың басында қысым қанша болады ?қ 3. Бір тәулік ішінде ауа температурасы төмендегідей болып өзгерді: +40, -20,+80,+60. Тәуліктің орташа температурасын тап ? Жауабы: 40 +( -20) +80+60 =160; 16 : 4 = 40. Балл 5 Сәйкестендіру кестесі
2 топ
3 топ құралдардың атауын жазады 1.
2.
3.
4.
«Кезбі тілші» әдісі арқылы сабақты бекіту Тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтар бір-бірін бағалайды. «Бармақтар» әдісі бойынша. |
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация 7 сыныптың оқулығы Кері байланыс Формативті бағалау жүргізу Активити«Нөсер» Жұмбақтар/ мүмкін 3 тілде айтылады, немесе алдын ала 3-4 оқушыға осындай тапсырма беріледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
VI. «Бағалау аялдамасы»Қорытынды жасау. Оқушыларға жетістік критерийлерін қайтадан көрсету, сабақ мақсатына қайтадан оралу. Үй тапсырмасы: Бір айлық ауа-райын бақылау күнделігін жүргізуді бастап, 1 апта күнделігін толтырып әкелу. Бағалау парақшасы РЕФЛЕКСИЯ
|
PowerPoint бағдарламасында жасалған презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз дарынды оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? Төмен қабілетті Орташа қабілетті оқушылар Жоғары қабілетті оқушылар. |
Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай ұйымдастырасыз? |
Пәнаралық байланыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кеңейту: |
|
АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Қандай оқу жағдайы қалыптасты? Оқу дифференциациясы тиімді дайындалған ба? Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Мен жоспарыма неліктен және қандай өзгерістер енгіздім? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)? Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақсартар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты жүргізгенімде сынып туралы және сол сыныптың оқушылары туралы қандай ақпарат алдым, бұл ақпараттың келесі сабақты жоспарлауымда қандай көмегі тиеді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз















