Бөлім:
Салт-дәстүр
|
Мектеп:Ф.Оңғарсынова
|
Күні:
10.03.2017ж
|
Мұғалім: Тастұрова Жұлдыз
Айнақұлқызы
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Чч дыбысы мен
әрпі
|
Сынып: 1
«в»
|
Қатысқаны:
20
|
Қатыспағаны:-0
|
Сабақта меңгерілетін
дағдылы мақсаттар
|
1.2.9.1. Әріпті тану, ажырату және оны
дыбыспен
сәйкестендіру
1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу,
жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)
қолдану
1.3.12.1. Жазу жолын,жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп
элементтерін жазу.
|
Табыс
критерийлері
|
Барлық оқушылар білуге
тиісті:
Әріпті тану, ажырату және оны
дыбыспен сәйкестендіруді
біледі
|
Оқушылардың
көпшілігі:
Буындап оқу және жиі
кездесетін сөздерді тұтас оқи
алады.
Жазу жолын,жоларалық
кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп
элементтерін жазады
|
Кейбір
оқушылар:
Шағын мәтіндегі негізгі
оқиғалардың мәнін түсініп, ретін анықтап және сөздерді тұтас
түсініп оқи алады.
|
Тілдік
мақсаты
|
«Чемпион, чек, чай,
чемодан»- сөздерімен және
мағынасы.
|
Осының алдында меңгерілген
білім
|
Ц ц дыбысы, әрпімен
танысқан
|
Күтілетін
нәтиже
|
Тыңдау және сөйлеу әдебіне
көңіл аударылады, дарындылық қырлары ашылады, дүниетанымы артады,
білімі кеңейеді.
|
Керекті құрал-жабдықтар,
көрнекіліктер
|
Оқулық, кеспе қағаздары,
ватман, стикер, маркер, ч дыбысы мен әрпіне байланысты
көрнекіліктер, әріптің жазбаша және баспаша
таңбасы.
|
Сабақтың
барысы:
|
Уақыт
|
|
Жоспарланған іс -
әрекет
|
Дерек
көздері
|
3
минут
|
Қызығу-шылықтарын
ояту
|
Қара достым
жан-жаққа
Дайынсыңба
сабаққа,
Орнындама
қараңдар,
Кітап, дәптер,
қаламдар.
1,2,3,
Сынып іші
тып-тыныш
Жалқаулықты
тастаймыз
Сабақты біз
бастаймыз.
|
(Ө) Қимылмен
көрсетеді
|
3
минут
|
Білу
Айтылым
|
(М) партаны соғу не естідік
балалар? - Дыбыс
Дыбыс дегеніміз
не?Дыбысты құлақпен
естиміз,тыңдаймыз.
Әріп дегеніміз
не? Әріпті көзбен көреміз,
қолмен жазамыз.
Жұмбақ
жасыру.
4
санынна
ұқсаған,
Бір әріп бар
байқасақ,
Асықпай аңдап
қарайық,
Ұқсайды оған қай
әріп? (Ч)
(Ж) «Айна
ойыны» ч дыбысы қандай дыбыс деп
ойлайсыңдар? Біріміз – айна,біріміз сол айнаға қарап отырған бала
болайық. ч-ны айтқанда тіліміз қайтеді?
Кедергіге ұшырап қысқа айтылып тұр. Ендеше
ч қандай дыбыс? Балалар
бір-біріне қарап ч дыбысын дауыстап айтып көреді.
Оның қалай айтылатынын,қандай дыбыс екенін ақылдаса отырып
анықтайды. Ч дыбысы кездесетін сөздер
айту.
|
Жұмбақ,
суреттер
|
10
минут
|
Түсіну
Оқылым
Тыңдалым
Жеке
оқу
|
(МК) Дауысты дыбыстарды
ата.
-
А,О,Ө,Ы,І,Ұ,Ү,У,И,Э,Ю,Я
-Осы сөздермен Ч дыбысын
қосып айтып
көрейікші.
-Ча,Чо,Чу,Чи,Чю,Чя,Чэ,Чё.
Қарамен жазылған сөздерді
оқыту.
Мәтінді іштей оқу, Әр топқа
рөлге бөліп оқыту.
«Бейнелі
сурет» әдісі арқылы жеке жұмыс
жүргізуге бағыттау.
«Чемпион»
|
Дыбыстар
Бейне
таспа
|
4
минут
|
Қолдану
|
(Т)
«Ойлан» тапсырмасы топтарға сөздер
үлестіріледі.
1-топ: -Чемпион, жеңімпаз,
көру.
2-топ:- Чек, қағаз,
кітап.
3-топ: -Чай, сусын,
ыдыс
4-топ: - Чемодан, сөмке,
сандық.
|
Кеспе
сөздер
|
3
мин
|
Сергіту
сәті
|
« Мен
қазақпын»
|
Қимыл-қозғалыс
|
7
минут
|
Жазылым
|
Чч әрпінін, жазылуы мен
таныстыру. Екі элементтен тұрады. Ауада жазу. Дәптердегі әріп
әлементтерін, әріптің жазылу үлгісін дұрыс толтыруларын қадағалау.
Берілген тапсырмаларды
орындау.
Сөз/сөйлем сызбасын
оқу.
(Ж) «
Қара-жап-айт-жаз-тексер»
стратегиясы
Чемпион, чек, чай,
чемодан.
|
Бейне таспа
көрсету
Жұмыс
дәптері
(Қалыптас- тырушы
бағалау)
|
7
мин
|
Топтық
жұмыс
|
(Т) Мозаика Ұлттық
ойындар
Күрес, қыз қуу, күш сынасу,
арқан тартыс.
|
Қима қағазбен
жұмыс
Қимыл-қозғалыс
|
3
мин
|
Топтық
жұмыс
|
(Т) «Берілген сөздерден басқа
сөз құра»-ойыны
1-топ:
-«Атракцион»
2-топ:
«Чемпион»
3-топ:
«Шеберхана»
4-топ:
«Чемодан»
Көп сөз жазған топты
мадақтау
|
Сөз
жарыс
|
5
минут
|
Рефлекция
Бағалау
|
-Мен бүгін өзімді мақтай
аламын, себебі ...
-Мен сыныптасымды мақтай
аламын, себебі ...
-Мен бүгін өз ұстазымды мақтай
аламын, себебі ..
Смайликтер
|
Оқушы өз ойын
айтады
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация – Балаларға
қалай көмектесесіз?
|
Бағалау – оқушылардың
білімдерін қадағалауды қалай
ұйымдастырдың?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік
АКТ
|
Балаларға Ч әріпінің
жазылу жолын, жоларалық кеңістікті,
жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
жаздыру арқылы. ч дыбысының айтылуы мен дыбыс
кездесетін сөздер ойлауға және сол сөздерге сөйлем құрап айтуға
көмектестім.
|
Сабақ барысында жеке, топтық,
жұптық тапсырмалар орындау барысында тапсырмаға белсене,
қызығушылықпен араласып отырған білім алушыларды белгілеп
отырдым.
|
Сабақ басында айтылған
ережелерді есте сақтау. Бір-біріне құрмет көрсетуге
тәрбиелеу.
|
Бақылау
1.Сабақ мақсатына жеттім бе?
2.Оқушылар не үйренді? 3.Ынтымақтастық атмосферасы болды
ма?
4.Оқушылар арасындағы
іс-әрекеттер ұтымды болды
ма?
5.Жоспарланған уақытты
ұстандым ба?
|
1.Мен бүгінгі сабағымда білім
алушылар меңгеретін оқу мақсатына
жеттім.
2.Оны білім алушылардың жеке,
топтық,жұптық жұмыстарды ынталанып және қызығушылықпен
орынағандарынан
байқадым.
3.Оқушылар арасында
ынтымақтастық атмосферасы берілген тапсырманы талдау, дәлелдеу және
түсіндіру жұмыстары кезінде
байқалды.
4.Оқушылар арасында
іс-әрекеттер ұтымды болды себебі берілген тапсырма бойынша оқушылар
бір-біріне көмектесіп, ойларын ортаға салып пікірлерін ашық
дәлелмен айтып
отырды.
5.Жоспарланған уақытты ұтымды
пайдалана алмадым, себебі бағалау кезінде сабақ уақыты аяқталып
қалды. Келесі сабақтарда ескеруім
қажет.
|
(кері
байланыс)
|