“БЕКІТЕМІН”
_________________
Оқу
ісі меңгерушісі
Күні:
11.12.17 ж
Пән
аты: Информатика
Сыныбы
: 6 а
Сабақтың тақырыбы: Модель
және модельдеу
Сабақтың
мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға модель мен
олардың түрлері жайында түсінік беру
Тәрбиелігі: Жан-жақты болуға, өз бетімен
жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Дамытушылығы:Оқушылардың есте сақтау және
зейіндік қабілеттерін дамыту.Пәнге деген қызығушылығын
арттыру.
Сабақтың
түрі: дәстүрлі
Сабақтың өту
әдісі: түсіндіру,
практикалық
Сабақтың
көрнекілігі: компьютерлер,оқулық,стикер,кеспе қағаздар
т.б.б.
Оқыту
формалары: жеке, топтық
жұмыс
Қоңырау соғылып сабақ
басталған соң балаларды ұйымдастыра отырып сабақты
бастаймын.
Сабақтың өту барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
1.Сәлемдесу
2.Сыныпты түгелдеу
3.Топқа бөлу
Оқушыларды геометриялық фигураларды пайдалана отырып 2
топқа бөлемін.Геометриялық фигуралардың артында компьютер
құрылғысынының аты жасырылған. Процессор және принтер.Оқушылар осы
құрылғылардың қызметін айтып өз орындарына
отырады.
ІІ.
Үйге берілген тапсырманы тексеру.
«Ақпараттық диктант» арқылы үй тапсырмасы тексеріледі.
Оқушыларға бос орындарға қажетті сөздерді тауып жазу үшін
төмендегідей арнайы кеспе қағаздар беріледі. Оқушылар жазып
болған соң екі топтың басшысы диктанттарын оқиды.Екі топ бір
–бірлерін бас бармақ әдісі арқылы
бағалайды.
1.Алгоритм дегеніміз-
.............................
2.
Алгоритм
түрлері........................................
3.
Алгоритмді графикалық түрде ұсыну............. деп
атаймыз.
4.Бірнеше рет қайталанатын
әрекеттер тізбегі.................................................
деп аталады.
5. Блок - сызбада циклдік алгоритмнің
шарты.................................. фигураға
жазылады
ІІІ. Жаңа сабаққа
ену
Мұғалім «Ой қозғау» әдісі бойынша ИБТ-да ««ЕХРО-2017»
қалашығының компьютерлік моделінің бейне
ролигі. http://www.youtube.com/watch?v=fq7Wq4xgAQA»атты шағын видео ролик ұсынады, видео не
туралы екенін сұрайды. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа
шығады, сабақтың мақсатын айтқызады.
Оқушылар видеоны
көріп болған соң жауап береді, тақырыпқа шығып, мақсат
қояды.
Модель – бұл глобус және әлем картасы, жердің тартылыс
күшінің формуласы, көрме стендіндегі зымыранның макеті, мектептегі
биология кабинетіндегі көрнекі құралдар, әйгілі суреттердің
көшірмесі. Нақты нысандарды (түпнұсқа) зерттеу мақсатында адамның
қолымен жасалған нысанды – модель деп атаймыз.
Модель – нақты нысанды, құбылысты немесе үдерісті қарапайым етіп
түсіндіреді.
Модельдеу – нысандарды, үдерістерді және құбылыстарды зерттеу үшін
модель құру.
-
Модель – кез-келген нысанның
қарапайым кейіпі. Мысалы, қуыршақ қыздың модель. Бір нысанда
бірнеше модель болуы мүмкін. Мысалы: балықтың моделі жылтырауық
немесе қағаздан жасалған модель. Модельдердің ақпараттық түрі
болады. Бұл информатика үшін маңыздырақ. Ақпараттық модель: ауызша,
математикалық және графикалық.Автомобиль сызбасы графиктік модель.
Қарапайым ақпараттық модель – адамның есімі. Тақпақтар да ауызша
модель бола алады. Математикалық модельдерді математика сабағында
сандарды және символдарды пайдаланып құрамыз. Модельдеудің барлық
кезеңдері мақсатқа және есептің қойылуына байланысты анықталады.
Модельдеу нәтижесін талдау барысында алынған нәтиженің мақсатқа
сйәкес келетіндігін немесе мақсатқа сәйкес келмейтіндігі талданады.
Анықталған қате – бұл да нәтиже болып
есептелінеді.
ІҮ.Оқулықпен
жұмыс
Оқулықтан жаңа
тақырыпты оқу
Ү.Сергіту сәті Көзге арналған
жаттығулар
Ү.Компьютермен жұмыс
1 – тапсырма
.
Графикалық
редактор құралдарының көмегімен сынып бөлмесінің моделін
ұсыныңдар.
Геометриялық
модельді қолдануға мысал келтіріңдер
2-
тапсырма.
Сабаққа кешігу
барысындағы жазылатын түсініктеменің сөздік модельін құрыңдар.Оны
мәтіндік редакторда рәсімдеңдер.Қалай ойлайсыңдар, сөздік модель
құру барысында қандай мақсаттар қойылады.
ҮІ.
Қорытынды.
Стикерлерді
пайдалана отырып сабақты қалай түсінгендерін айтып
жабыстырады.
Мен
ҮІІ.Бағалау
ҮІІІ.
Үйге тапсырма: Модель және модельдеу
тақырыбын оқу. Мектептің моделін құру.