Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
1-
бөлім.
Дыбыс: Материалдар және
формалар
|
Мектеп: Ақтау қаласындағы
химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік
мектебі.
|
|
Күні:
04.10.2021ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Ахметова З.Е.
|
|
Сынып
|
7«а»
|
Қатысқандар
саны:
|
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
|
|
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Интерпретация. Музыканы
мәнерлеп орындау
|
|
|
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсатта-ры
|
7.1.1.1 Ансамбльдік, техникалық
дағдыларды, мәнерлеп орындауды көрсете отырып, әртүрлі жанрлар мен
стильдерде есту немесе ноталар арқылы музыкалық материалды
орындауды және импровизациялауды үйрену
7.1.1.2 Үйлесімділікті сақтай отырып,
жеке немесе ансамбльмен ән айтқанда/аспаптарда ойнағанда, өзінің
партиясын орындау
|
|
Бағалау критерийлері
|
Біледі:
Мәнерлеп орындау деген не
екенін біледі.
Түсінеді:
Инрепретацияның өзгергенін
есту арқылы түсінеді.
Қолданады:
Музыкалық шығарманы мәнерлеп
орындай алады.
Музыкалық шығармаларды өз
талғамдарына сай интерпретациялай алады.
Талдау:
Музыкалық мәнерлеу арқылы
шығарманы көркемдеу.
Синтезі:
Әнді мәнерлеу арқылы темп,
динамика және ритм өзгеруін көрсете алады.
Бағалау:
Музыкалық инструментте немесе
дауыс арқылы шығарманы мәнерлеп орындау, оны
бағалау.
Өзінің және сыныптастарының
дауыспен немесе аспаптағы ойынын
бағалайды.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Музыкалық терминдерді қолдана
отырып , музыкалық шығарманың бірінші шумағын мәнерлеп
орындау.
Динамика, темп, интерпретация,
мәнерлеп орындау.
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Басқа елдердің музыкалық
мәдениетіне құрметпен қарау. Зерттеу
дағдысы
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ және орыс әдебиті,
ағылшын тілі, қазақ тілі.
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Осы сабақта оқушылар АКТ
қолдана отырып музыкалық шығарманың интерпретациясын зерттейді.
Музыкалық мәнерлеп орындау не екенін көру және есту арқылы
түсінеді.
|
|
Бастапқы
білім
|
Музыканың негізгі элементтері
туралы біледі.
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Уақыты
|
Ресурстер
|
|
Сабақтың
басы
|
Сабақты ұйымдастыру, мазайка
әдісі арқылы (жыл мезгілдері) топтарға
бөлу.
Өткен тақырыпқа шолу жасау.
Музыкадағы негізгі элементтерді еске
түсіру.
Әннің видеоклипін
қараңыз.
Сұрақ-жауап:
- Қазақ халық әндерінен қандай
әндерді білесіздер?
- Әннің мінезін жеткізу үшін
композитор қандай көркем құралдарын
қолданған?
- Әннің орындауындағы қандай
өзгерісті байқадыңыз ба?
|
10минут
|
16қыз термесінің орындау түрлерін
тыңдау
https://www.youtube.com/watch?v=zKspLxx6eh4
https://www.youtube.com/watch?v=gcC8FO91UxI
«Көк
шолақ» халық әні
https://www.youtube.com/watch?v=8I5jktTjl6U
https://www.youtube.com/watch?v=looUTEvtgQ4
|
|
Сабақтың
ортасы
|
1 -
Тапсырма
Топта берілген әнді талдау,
оны берілген аспаптарды қолдану арқылы
интерпретациялау:
1-топ: Әннің түпнұсқасын музыкалық
элементтерді сақтай отырып,орындаңыз.
Желсіз жарық түнде
ай,
дірілдеп суда
сәулесі,
2-топ: Әннің түпнұсқасын музыкалық
элементтерді сақтай отырып,орындаңыз:
жаны терең Ауылдың,
сай,
күрілдеп өзен
тасыған
3-топ: Әнді ағылшын
тілінде музыкалық элементтерді сақтай
отырып,орындаңыз:
Bright moon on windless
night
The rays vibrating over
water
4-топ: Әнді ағылшын
тілінде музыкалық элементтерді сақтай
отырып,орындаңыз:
Soul of country of the
sloppy side
The river’s roaring
downhill
Дескрипторлар: темп,
динамика, ритм, мәнерлеп орындау,
интерпретауиялау.
Әр топқа тапсырманы орындауға
5мин беріледі. Тапсырманы бірінші орындап болған топ әнді
интерпретациялайды.
Өзара
бағалау:
- Орындаушы топ берілген
әуенді өзгерте алды ма?
- Бұл өзгерістер музыкаға
қалай әсер етеді?
|
25
минут
5минут
|
Абай
Құнанбаев «Желсіз түнде жарық
ай»
https://lyricstranslate.com
Ұрмалы аспаптар, домбыра
аспабы және дауыс.
|
|
Сабақтың
соңы
|
Әр топ жеке орындап болған
соң, сынып болып әнді екі тілде орынадап
шығады.
Сабақ соңында оқушылар
ауызша немесе жазба түрінде рефлексия
жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру
қажет
|
10
минут
|
Стикер
Фломастер
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
А деңгейлі оқушылар үшін
аспапта белгілі бір темппен өзінің шағын шығармасын мәнерлеп
көрсете алады.
Б деңгейлі оқушылар аспапта
музыкалық динамикаларды тақырыпты таба
алады.
С деңгейлі оқушылар
музыкалық шығарманы талдап, интерпретациялай
алады.
|
Өзара бағалау әдісі арқылы
топтар бір-бірінің орындауларын ауызша
бағалайды.
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|