Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ . Өсімдіктердің бөліп шығару мүшелері .7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: |
Ақтөбе облысы ,Әйтеке би ауданы, «Талдысай жалпы орта білім беретін мектебі»КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім атауы: |
Бөліп шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдері,Фотосинтез және тыныс алу бастапқы және соңғы өнімдері. №8. Зертханалық жұмыс «Өнген тұқымның мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сырмаханова Лаура Кожабеккызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:7 |
Қатысқандар- оқушы, қатыспағандар- |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
7.1.5.2-Өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерінің ерекшеліктерін зерттейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерінің ерекшеліктерін және фотосинтез үдерісіндегі соңғы өнімдерді ажырату арқылы зерттеп талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттейді, қорытынды жасай алады және өмірмен байланыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1.Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдеріне мысал келтіре алады. 2.Фотосинтез үдерісіндегі соңғы өнімдерді ажырата алады. 3.Өсімдіктердің тыныс алу мүшелері мен бөліп шығару өнімдерін зерттей алады . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін анықтайды және ауызша сипаттау кезінде, айтылым дағдыларын дамытады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар сабақ
барысында термин сөздерді орынды
қолданады. Демек, өсімдік тыныс алу кезінде бөледі ..... Өсімдік буландыру кезінде бөледі..... Лептесік дегеніміз- ...... Жасымықша дегеніміз- ...... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тыныс алу маңызы? Өмірде қайда кездестіруге болады ? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: |
Құрмет: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді. Мұғалімнің және өзгенің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді. Өмір бойы оқу: зертханалық жұмыс жасау барысында, зерттеушілік дағдыларын дамытады. Жасаған зерттеушілік жұмысына өзіндік рефлексия жасайды. Азаматтық: өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерінің қоршаған ортаға маңыздылығын зерттеп түсінеді . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Химия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: (3-4 мин) |
«Ашық микрофон» әдісі. Шарты: Алдыңғы білімді пысықтау мақсатында оқушылар үйге берілген «Жануарлар мен өсімдіктердің бөліп шығару өнімдері » т уралы қосымша мәліметтерін шығып оқиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (5-7 мин) |
Топқа бөлу: Шарты: 1. «Мозайка» әдісі арқылы арқылы 4-топқа бөлінеді. Ой шақыру сәті. «Миға шабуыл » әдісі Құрастырған суреттердегі ағзаның аты? Қандай үдерісті байқадыңдар ? - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы деп ойлайсыңдар ? « Теминдер кестесі » әдісі Шарты: оқушыларға интерактивті тақтадан сабаққа қатысты термин сөздер кестесі көрсетіледі.
Оқушылар қайталайды, есте сақтайды.
|
Сурет қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (20-25 мин) |
Дұрыс жауап: Бұл сұраққа дұрыс жауап беру үшін, оқушылар гүлдің тозаңданусыз дәнді жасай алмайтынын растайтын немесе тұспалдайтын түсіндірме беруі тиіс. Бұл элемент үшін құзырет "Құбылысты ғылыми тұрғыда түсіндіру" тиісті. Қ.Б: « Үш шапалақ » әдісі
С.№2 тапсырма ««Атаулар туралы 4 сұрақ» »әдісі Шарты: әр топқа жаңа тақырып бойынша берілген атауларға қатысты мынандай сұрақтарға жазбаша жауап беруді тапсырады. 1-топқа-Өсімдік сабағы бөліп шығаруы 2- топқа –Жапырақ бөліп шығаруы 3-топқа- Гүлдің бөліп шығару 4- топқа Шықшылдық өсімдігі бөліп шығару.
Дескриптор: 1. Кестедегі тапсырманы орындайды. 2.Сұрақтарға толық жауап береді. 3. Термин сөздерді қолданады. 4. Өмірмен байланыстырады. Қ.Б: «Коментарий» әдісі /ауызша/
ЖЖ.№2 тапсырма «Ой жалғау » әдісі Шарты: Жұптаса отырып, кестенің бос бөліктерін толықтырады.
Дискриптор: 1.Кестенің бос бөліктерін толықтырады 2.Толықтыра отырып, салыстырады. Қ.Б : «Ризашылық білдіру» әдісі (қолдау формасы)
Ж.ж 4-тапсырма зертханалық жұмыс «Өсімдіктер лотосы» әдісі Шарты : өсімдіктегі оттегі, көмірқышқыл газы мен судың бөлінуі туралы зертханалық жұмыстың маңызын талдап жазу.
|