|
ҰМЖ тарауы:8.2 А Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы. Пәні: Қазақстан таррихы |
Мектеп: Аягөз қаласы «№4 аралас жалпы орта білім беретін мектеп»КММ Мұғалімнің аты-жөні:Мукушева Ардак Калиевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 8 (9) |
Қатысқандар - |
Қатыспағандар - |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
№2. Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан азаматтық қарсылық жылдарында (1917-1920 жж.) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Қазан революциясының ұрандары халық арасында қандай үміт тудырды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.2 – ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық- саяси процестерге баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Азамат соғысы барысын талдау және қоғамдық- саяси процестерге баға беру. Оқушылардың басым бөлігі: Азамат соғысының тарихтағы орнын және ел үшін күрескен батырлардың ерлігін бағалау Кейбір оқушылар: Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының көзқарасы неге екіге бөлінгендігін дәлелдеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Азамат соғысы жылдарындағы Қазақстандағы қоғамдық- саяси процестерді бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Қазақстан аумағындағы соғыс қимылдарының барысы мен нәтижелерін анықтайды \ оқылым\ Азамат соғысының негізгі оқиғаларын талдайды \айтылым\ Қазақстандағы азамат соғысының ошақтарын картаға түсіреді\жазылым\ Азамат соғысы жайлы видео үзінді көру барысында азамат соғысына қатысқан қазақ зиялыларының көзқарасын анықтайды \тындалым\ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Шетел интервенция, контреволюция, азамат соғысы,қызыл әскер, ақ гвардияшылар, контрреволюция |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диологқа және жазылымға қатысты тіркестер Талқылауға арналған тармақтар Азамат соғысына шетелдіктер де қатысты, өйткені ...... Сіз ........ неліктен екенін айта аласызба? Неліктен Қазақстан аумағында партизандық қозғалыс кеңінен өрістеді? Жазылым бойынша ұсыныстар: Қызыл Армия мен контрреволюциялық күштердің іс – қимылдары Азамат соғысына ықпал етті, себебі ....... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Азамат соғысының барысын оқи отырып, МЕ – дің «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» құндылығына баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралақ байланыс |
Дүние жүзі тарихы,Құқық негіздері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық- саяси процестерге баға беру мақсатына негізделген Қазан төңкерісінің Қазақстанға әсері білімдерін қолдану арқылы, Азамат соғысы қимылдарының барысы мен нәтижелерін талдайды, бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы концепт- өзгеріс пен сабақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (8 мин) 5 мин 2 мин 1 мин |
Ұйымдастыру. (амандасу,оқушыларды түгендеу) 1 – тапсырма /БС/. «Допты лақтыру» тәсілімен үй тапсырмасын сұрау. 1. Петроградтағы қарулы төңкеріліс қашан болды? 2. Кеңес үкіметінің алғашқы Декреттерiнде не айтылды? 3. Уақытша үкiмет құлатылған соң оның мiндеттерiн атқару кiмдерге берiлдi? 4. Қазақстандағы Кеңес өкіметінің орнауына кiмдер қарсылық көрсетті? 5. Қазақстанда Кеңес өкіметін орнату қандай қиындықтармен байланысты болды? 6. Қазақстанның әр түрлi аймақтарында Кеңес өкіметін орнатудың қандай ерекшелiктерi болды? Топқа топтастыру.Оқушыларды «Ә.Жангелдин», «А.Иманов», «Б.Қаратаев» және «М.Масанчи» атты белсенді қайраткерлердің суреттері арқылы топтарға бөлу. 1 – топ: «Ә.Жангелдин» 2 – топ: «А.Иманов» 3 – топ: «Б.Қаратаев» 4 – топ: «М.Масанчи»
Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтап, оқу мақсатын хабарлау. 8.3.1.2 – ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық- саяси процестерге баға беру. Сабақта кездесетін жаңа ұғымдар мен тірек сөздерді анықтату. |
Доп ,Бейне суреттер Слайд №1 Оқулық (жоба) Қазақстан тарихы 8(9) сынып 1 – бөлім (Алматы «Мектеп» 2019) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20мин ) 15 мин 2 мин 1 мин 2 мин |
2 - тапсырма. (Ж/Т). Азамат соғысы жайлы видеодан үзінді көру, үлестірмелі және оқулықтағы мәтінмен жұмыс А) «IDEAL» тәсілі 1.Мәтінді жекелей оқу 2.Құрылымдалған әр топқа берілген тапсырманы топта жасайды,топтық талқылау 3.Әр топтан 1 баяндамашы шығып түсіндіреді () І топ «Чехословак корпусының бас көтеруі» ІІ топ «Қазақстан аумағындағы майдандар» ІІІ топ «Кеңестік Ресейге қарсы шетелдік интервенцияның әскери қимылдары.» IV топ «Қазақстан аумағындағы партизан қозғалысы» Зерттеу сұрағы: - Неліактен азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының көзқарасы екіге бөлінген? - Неліктен Қазақстан аумағында партизандық қозғалыс кеңінен өрістеді? -«Ақтар» мен «қызылдар» атаулары немен байланыстырылды?
Б)Қалыптастырушы бағалау: «+» «-», «керемет» «+» - жақсысы «-» - нашар идея «керемет» - таң қалдырғаны Кері байланыс жасау (топтық кері байланыс) |
Оқулық, А3 фармат 4дана,түрлі-түсті маркерлер, Слайд №2 Азамат соғысы(https://www.youtube.com/watch?v=hrV8Y4Uv5GU) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (12мин) 8 мин 3 мин 1 мин |
3 – тапсырма. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы /Қиындық деңгейі арқылы саралау тапсырмасы/. А-деңгейі. Қазақстан аумағындағы Азамат соғысына қатысты кестені толтырыңыз.
Дескриптор Қызыл Армияның іс – қимылдарын сипаттайды Контрреволюциялық күштердің іс – қимылдарын сипаттайды
В-деңгейі. Әліби Жангельдиннің саяси портретін жасаңыздар. Дескриптор
іс – қимылдарын талқылайды
С деңгейі. ПОПС формуласымен Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының көзқарастары екіге бөлінді/бөлінбеді қарастыру. -Менің позициям:.................. -себебі, .......................... - мысалы, (2 дәлел келтіру) ................ - Қорытынды ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Дескриптор 1. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының көзқарастары талдайды 2. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының ұстанымдарының себебін анықтайды 3. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының көзқарастары екіге бөлінгендігін 1-2 мысалмен дәлелдейді 4. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының көзқарастарына баға береді
|
ҚБ тапсырмалары, Оқулық (жоба) Қазақстан тарихы 8(9) сынып 1 – бөлім (Алматы «Мектеп» 2019) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция: «3 минуттық үзіліс» 1.Мен ..... туралы көзқарасым өзгерді. Себебі, ..... 2.Мен ..... жайлы хабардар болдым. Себебі, ..... 3.Менің ..... жайлы айқын түсінік қалыптасқан тұсы, себебі ..... 4.Мені ..... таң қалдырғаны, себебі, ......
Үйге тапсырма беру.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҰМЖ тарауы:8.2 А Қазақстанда кеңестік
биліктің орнығуы.
Пәні: Қазақстан
таррихы
Мектеп: Аягөз қаласы «№4 аралас жалпы
орта білім беретін мектеп»КММ Мұғалімнің аты-жөні:Мукушева
Ардак Калиевна Сынып 8
(9) Қатысқандар - Қатыспағандар -
№2. Сабақтың тақырыбы
Қазақстан азаматтық қарсылық жылдарында
(1917-1920
жж.) Зерттеу сұрағы
Қазан революциясының ұрандары халық арасында
қандай үміт
тудырды? Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары 8.3.1.2 – ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы
қоғамдық- саяси процестерге баға
беру Сабақтың мақсаты Барлық оқушы:
Азамат соғысы барысын талдау және қоғамдық- саяси процестерге баға
беру.
Оқушылардың басым
бөлігі: Азамат соғысының тарихтағы орнын және ел үшін
күрескен батырлардың ерлігін
бағалау Кейбір оқушылар: Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының
көзқарасы неге екіге бөлінгендігін
дәлелдеу. Бағалау критерийі Азамат соғысы жылдарындағы Қазақстандағы
қоғамдық- саяси процестерді
бағалайды Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Қазақстан аумағындағы соғыс
қимылдарының барысы мен нәтижелерін
анықтайды
\
оқылым\
Азамат соғысының негізгі оқиғаларын
талдайды \айтылым\
Қазақстандағы азамат соғысының
ошақтарын картаға түсіреді\жазылым\ Азамат соғысы жайлы видео үзінді көру барысында
азамат соғысына қатысқан қазақ зиялыларының көзқарасын анықтайды
\тындалым\
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
Шетел интервенция, контреволюция, азамат
соғысы,қызыл әскер, ақ гвардияшылар,
контрреволюция
Диологқа және жазылымға қатысты
тіркестер
Талқылауға арналған
тармақтар
Азамат соғысына шетелдіктер де қатысты,
өйткені ......
Сіз ........ неліктен екенін айта
аласызба?
Неліктен Қазақстан аумағында
партизандық қозғалыс кеңінен
өрістеді?
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Қызыл Армия мен контрреволюциялық
күштердің іс – қимылдары Азамат соғысына ықпал етті, себебі
....... Құндылықтарға
баулу Азамат соғысының барысын оқи отырып, МЕ – дің
«Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің
бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан
қатысуы»
құндылығына баулу Пәнаралақ
байланыс Дүние жүзі тарихы,Құқық
негіздері Алдынғы білім ХХ
ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық- саяси процестерге баға
беру мақсатына негізделген Қазан төңкерісінің Қазақстанға әсері
білімдерін қолдану арқылы, Азамат соғысы қимылдарының барысы мен
нәтижелерін талдайды, бағалайды Сабақтың барысы концепт- өзгеріс пен
сабақтастық Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
(8
мин)
5
мин
2
мин 1
мин
Ұйымдастыру. (амандасу,оқушыларды
түгендеу)
1 – тапсырма
/БС/.
«Допты лақтыру»
тәсілімен үй тапсырмасын
сұрау.
1. Петроградтағы қарулы төңкеріліс
қашан болды?
2. Кеңес үкіметінің алғашқы
Декреттерiнде не айтылды?
3. Уақытша үкiмет құлатылған соң оның
мiндеттерiн атқару кiмдерге
берiлдi?
4. Қазақстандағы Кеңес өкіметінің
орнауына кiмдер қарсылық көрсетті?
5. Қазақстанда Кеңес өкіметін орнату
қандай қиындықтармен байланысты
болды?
6. Қазақстанның әр түрлi аймақтарында
Кеңес өкіметін орнатудың
қандай ерекшелiктерi
болды?
Топқа
топтастыру.Оқушыларды «Ә.Жангелдин», «А.Иманов»,
«Б.Қаратаев» және «М.Масанчи» атты белсенді қайраткерлердің
суреттері арқылы топтарға бөлу.
1 – топ:
«Ә.Жангелдин»
2 – топ:
«А.Иманов»
3 – топ:
«Б.Қаратаев»
4 – топ:
«М.Масанчи»
Балалар неліктен осы сурет бойынша
топқа бөліндік деп ойлайсыздар?
Бұл қандай оқиғаға
қатысты?
Суретте кімдер
бейнеленген?
Олар туралы не білгілерін
келеді?
Сабақтың тақырыбы не туралы деп
болжайсыңдар?
Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын
анықтап, оқу мақсатын хабарлау.
8.3.1.2 – ХХ ғасырдың басындағы
Қазақстандағы қоғамдық- саяси процестерге баға
беру. Сабақта кездесетін жаңа ұғымдар мен тірек
сөздерді анықтату.
Доп ,Бейне
суреттер
Слайд
№1 Оқулық (жоба) Қазақстан тарихы
8(9) сынып 1 – бөлім (Алматы «Мектеп»
2019)
Сабақтың ортасы
(20мин )
15
мин
2
мин
1
мин
2
мин
2 - тапсырма.
(Ж/Т). Азамат соғысы жайлы видеодан үзінді көру,
үлестірмелі және оқулықтағы мәтінмен
жұмыс
А) «IDEAL» тәсілі
1.Мәтінді жекелей
оқу
2.Құрылымдалған әр топқа берілген
тапсырманы топта жасайды,топтық
талқылау
3.Әр топтан 1 баяндамашы шығып
түсіндіреді ()
І топ «Чехословак корпусының бас
көтеруі»
ІІ топ «Қазақстан аумағындағы
майдандар»
ІІІ топ
«Кеңестік Ресейге қарсы шетелдік интервенцияның
әскери қимылдары.»
IV топ «Қазақстан аумағындағы партизан
қозғалысы»
Зерттеу
сұрағы:
- Неліактен азамат соғысы жылдарындағы
қазақ зиялыларының көзқарасы екіге
бөлінген?
- Неліктен Қазақстан аумағында партизандық қозғалыс
кеңінен өрістеді?
-«Ақтар» мен «қызылдар» атаулары немен
байланыстырылды?
Б)Қалыптастырушы
бағалау: «+»
«-», «керемет»
«+» -
жақсысы
«-» - нашар
идея
«керемет» - таң
қалдырғаны
Кері байланыс
жасау (топтық кері
байланыс)
Оқулық, А3 фармат 4дана,түрлі-түсті
маркерлер,
Слайд
№2
Сабақтың соңы
(12мин)
8
мин
3
мин 1
мин
3 – тапсырма. Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасы /Қиындық деңгейі арқылы саралау
тапсырмасы/.
А-деңгейі.
Қазақстан аумағындағы Азамат соғысына қатысты
кестені толтырыңыз.
Қызыл
Армияның іс
– қимылдары Контрреволюциялық күштердің іс –
қимылдары
1.
2.
1. 2.
Дескриптор
Қызыл Армияның іс – қимылдарын
сипаттайды
Контрреволюциялық күштердің іс –
қимылдарын сипаттайды
В-деңгейі.
Әліби Жангельдиннің саяси портретін
жасаңыздар.
Дескриптор
Әліби Жангельдиннің туып өскен жерін
анықтайды
Әліби Жангельдиннің
экспедициялық
іс – қимылдарын
талқылайды
Әліби Жангельдиннің Кеңес өкіметіне,
қазақ халқына сіңірген еңбегін
көрсетеді.
С деңгейі.
ПОПС формуласымен Азамат соғысы жылдарындағы қазақ зиялыларының
көзқарастары екіге бөлінді/бөлінбеді
қарастыру.
-Менің
позициям:..................
-себебі,
..........................
- мысалы, (2 дәлел келтіру)
................
- Қорытынды
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Дескриптор
1. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ
зиялыларының көзқарастары талдайды
2. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ
зиялыларының ұстанымдарының себебін
анықтайды
3. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ
зиялыларының көзқарастары екіге бөлінгендігін 1-2 мысалмен
дәлелдейді
4. Азамат соғысы жылдарындағы қазақ
зиялыларының көзқарастарына баға
береді
ҚБ тапсырмалары, Оқулық (жоба)
Қазақстан тарихы 8(9) сынып 1 – бөлім (Алматы «Мектеп»
2019)
Рефлекция: «3 минуттық
үзіліс»
1.Мен ..... туралы көзқарасым өзгерді.
Себебі, .....
2.Мен ..... жайлы хабардар болдым.
Себебі, .....
3.Менің ..... жайлы айқын түсінік
қалыптасқан тұсы, себебі .....
4.Мені ..... таң қалдырғаны, себебі,
......
Үйге тапсырма
беру.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













