Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті Тақырыбы: Су бар жерде – дәулет бар |
Мектеп: « СҚО олимпиада резервінің мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі » КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолтабарова Гульнара Абдрахмановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны:12 |
Қатыспағандар: 0
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау. 8.О5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. 8.ТБ1.3. Етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады : Тыңдалған мәтiннiң негiзгi мазмұнын түсiнедi, негізгі идеяны анықтайды.Етiстiктiң шартты рай және бұйрық рай қызметiн бiледi, ауызша және жазбаша жұмыстарда орындай алады. Көпшілігі орындай алады: Детальдi ақпараттарды анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады : Қосымша ақпарат көздерiнен алынған мәлiметтердi қолданады, мәтiнге өзгерiс енгiзедi, ерекшелiктердi бақылайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: мәтiннiң мазмұнын түсiнедi, сұрақтар құрастыра алады, етiстіктiң шартты рай және бұйрық рай түрлерін таба алады, ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: су тапшылығы, керi әсер етедi, бiркелкi, су көзi, кеуiп қалады, сiңедi, салалары, ағатын, қиылысынан. Талқылауға арналған сұрақтар: Су ресурстары дегенiміз не? Судың қандай қалыптарын бiлесiңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ишара : бас ию, арқадан қағу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Су түрлері, су көздері, ауызсу мәселелері туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3минут |
Психологиялық ахуал: « Шаттық шеңберi» , «Көңiл-күй неге ұқсас?» Өздерiнің көңiл- күйлерiн судың қалпымен салыстырады ( ыстық су,жылы су, суық су) «Менiң қазiргi көңiл- күйiм ........ұқсайды,себебi...... ал сенiң ше?» Жаттығу шеңбер бойымен жалғаса бередi Топқа бөлу.Суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді |
су, мұз, бу суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 минут
8 минут
12 минут
5 минут 4 минут |
Ой қозғау. «Қазақстанның су ресурстары» атты бейнерoлик көрсету. Бейнерoлик не туралы? Бұл бейнерoликтен қандай ой түйдiңдер?
Сөздік жұмысы. Жаңа сөздер мен сөз тiркестерiн аудару, мағынасын түсiндiру.
1-тапсырма.«Қабырғадағы сурет» әдiсi. Мәтiндi тыңдап,қабырғаның iшiне мәтiннiң мазмұнын жазыңдар, сыртына мәтiн бойынша 3 сұрақ құрастырыңдар. Мәтiннен шартты рай, бұйрық райлы етiстiктердi табыңдар.
Кері байланыс (ҚБ) .«Төрт сөйлем» әдiсi Пікір: Мәтiнге қатысты пiкiрлерiн бiлдiредi. Дәлел: Пiкiрлерiн бiр сөйлеммен жазады. Мысал: Өмірмен байланыстырады. Қорытынды: Қанатты сөзбен түйiндейдi.
2-тапсырма. «Постер» әдісі (ТЖ). Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі. 1-топ. «Су – тiршілік көзі» тақырыбына постер құрастыру. 2- топ. Мәтiн бойынша Қазақстандағы су ресурстарын картаға түсiру. «Географиялық карта» әдісі (өзендер, көлдер, теңіздер) арқылы 3-топ. Қосымша ақпарат көздерiн пайдалана отырып, оқулықтағы мәтiнге өзгерiс енгiзіп, шағын мәтiн құрастыру.
Кері байланыс(ҚБ) «Белгілер» әдісі
Мұғалім сұрақ қояды: -Біз қандай қорытындыға келдік? -Оларды қандай дәлелдермен негіздей аламыз? 3-тапсырма. «Интервью» әдісі (ЖЖ). Мәтіндегі ақпаратқа негізделіп, сұхбат құрыңыздар (сұрақ қоюшы мен сұраққа жауап беруші)
Кері байланыс (ҚБ): «Бас бармақ» әдісі
4-тапсырма. Кесте толтыру. Етістік сөздерді шартты рай, бұйрық рай мағынасына қарай сәйкестендіріңдер
Кері байланыс: (ҚБ) «Шапалақ» әдісі
|
Бейнеролик
Интербелсенді тақта.
Оқулық, 118 бет
Плакат,маркерлер, Картаның макеті
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 3 мин |
«Бес саусақ» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат «Қазақстанның су ресурстары» бейнеролик. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық oқушылар: Сөздер мен сөз тіркестерін біледі. Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Етістіктің шартты бұйрық райларын біледі Oқушылардың көпшілігі: Тақырыпқа байланысты сұрақтар құрастырады. Тақырып бойынша деректерді қолданады. Етістіктің шартты ,бұйрық рай қызметін ажырата біледі. Кейбiр оқушылар: Тақырыпқа байланысты өз ойларын дәлелдейді. Етістіктің шартты ,бұйрық рай түрлерін ауызша және жазбаша жұмыстарда қолданады. Қосымша ақпараттар арқылы мәтінге өзгеріс енгізеді.
|
«Төрт сөйлем» әдiсi. Пікір: Мәтiнге қатысты пiкiрлерiн бiлдiредi. Дәлел: Пікірлерін бір сөйлеммен жазады. Мысал: Өмiрмен байланыстырады. Қорытынды: Қанатты сөзбен түйiндейдi. «Белгiлер» әдісі «Бас бармақ» әдісі «Шапалақ» әдісі «Бес саусақ» әдісі
|
География «Қазақстанның су ресурстарын» географиялық картаға түсіру АКТ. «Қазақстанның су ресурстары» атты бейнероликті көріп,ойларын қорыту,берілген сұрақтарға жауап беру. Құндылықтармен байланыс.Табиғатқа деген көзқарастары өзгереді,сезімдері оянады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Бүгінгі сабақта oқушылар берілген тапсырмалар арқылы өз білімдерін кеңейтті, жаңа ақпараттар алды.Қазақстанның су ресурстарымен (өзендер,көлдер,теңіздер) танысты. Судың тіршілік үшін маңыздылығын түсінді. Тапсырмаларды oрындау барысында уақытты үнемді пайдаландым, себебі таймер арқылы сабақты бақылап отырдым. Жoспарланған тапсырмалар түрлі әдіс-тәсілдер арқылы жүзеге асты.Балалар сабақ барысында қызығушылық танытып,сабаққа белсенді қатысты, сoндықтан да сабақта өз мақсатыма жеттім деп oйлаймын
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Қабырғадағы сурет» әдісі арқылы мәтіннің мазмұнын түсінді 2. «Қазақстанның су ресурстарын» географиялық картаға қатесіз түсірді Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Әдіс-тәсілдерді күрделендірер едім 2.Сабақ барысында мақал – мәтелдерді қолдану Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Бағалау критерийлері мен дескрипторлардың сабаққа маңыздылығын түсіндім
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жолтабарова Г.А __________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ : Су бар жерде - дәулет бар. 8-сынып
Ашық сабақ : Су бар жерде - дәулет бар. 8-сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті Тақырыбы: Су бар жерде – дәулет бар |
Мектеп: « СҚО олимпиада резервінің мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі » КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолтабарова Гульнара Абдрахмановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны:12 |
Қатыспағандар: 0
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау. 8.О5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. 8.ТБ1.3. Етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады : Тыңдалған мәтiннiң негiзгi мазмұнын түсiнедi, негізгі идеяны анықтайды.Етiстiктiң шартты рай және бұйрық рай қызметiн бiледi, ауызша және жазбаша жұмыстарда орындай алады. Көпшілігі орындай алады: Детальдi ақпараттарды анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады : Қосымша ақпарат көздерiнен алынған мәлiметтердi қолданады, мәтiнге өзгерiс енгiзедi, ерекшелiктердi бақылайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: мәтiннiң мазмұнын түсiнедi, сұрақтар құрастыра алады, етiстіктiң шартты рай және бұйрық рай түрлерін таба алады, ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: су тапшылығы, керi әсер етедi, бiркелкi, су көзi, кеуiп қалады, сiңедi, салалары, ағатын, қиылысынан. Талқылауға арналған сұрақтар: Су ресурстары дегенiміз не? Судың қандай қалыптарын бiлесiңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ишара : бас ию, арқадан қағу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Су түрлері, су көздері, ауызсу мәселелері туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3минут |
Психологиялық ахуал: « Шаттық шеңберi» , «Көңiл-күй неге ұқсас?» Өздерiнің көңiл- күйлерiн судың қалпымен салыстырады ( ыстық су,жылы су, суық су) «Менiң қазiргi көңiл- күйiм ........ұқсайды,себебi...... ал сенiң ше?» Жаттығу шеңбер бойымен жалғаса бередi Топқа бөлу.Суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді |
су, мұз, бу суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 минут
8 минут
12 минут
5 минут 4 минут |
Ой қозғау. «Қазақстанның су ресурстары» атты бейнерoлик көрсету. Бейнерoлик не туралы? Бұл бейнерoликтен қандай ой түйдiңдер?
Сөздік жұмысы. Жаңа сөздер мен сөз тiркестерiн аудару, мағынасын түсiндiру.
1-тапсырма.«Қабырғадағы сурет» әдiсi. Мәтiндi тыңдап,қабырғаның iшiне мәтiннiң мазмұнын жазыңдар, сыртына мәтiн бойынша 3 сұрақ құрастырыңдар. Мәтiннен шартты рай, бұйрық райлы етiстiктердi табыңдар.
Кері байланыс (ҚБ) .«Төрт сөйлем» әдiсi Пікір: Мәтiнге қатысты пiкiрлерiн бiлдiредi. Дәлел: Пiкiрлерiн бiр сөйлеммен жазады. Мысал: Өмірмен байланыстырады. Қорытынды: Қанатты сөзбен түйiндейдi.
2-тапсырма. «Постер» әдісі (ТЖ). Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі. 1-топ. «Су – тiршілік көзі» тақырыбына постер құрастыру. 2- топ. Мәтiн бойынша Қазақстандағы су ресурстарын картаға түсiру. «Географиялық карта» әдісі (өзендер, көлдер, теңіздер) арқылы 3-топ. Қосымша ақпарат көздерiн пайдалана отырып, оқулықтағы мәтiнге өзгерiс енгiзіп, шағын мәтiн құрастыру.
Кері байланыс(ҚБ) «Белгілер» әдісі
Мұғалім сұрақ қояды: -Біз қандай қорытындыға келдік? -Оларды қандай дәлелдермен негіздей аламыз? 3-тапсырма. «Интервью» әдісі (ЖЖ). Мәтіндегі ақпаратқа негізделіп, сұхбат құрыңыздар (сұрақ қоюшы мен сұраққа жауап беруші)
Кері байланыс (ҚБ): «Бас бармақ» әдісі
4-тапсырма. Кесте толтыру. Етістік сөздерді шартты рай, бұйрық рай мағынасына қарай сәйкестендіріңдер
Кері байланыс: (ҚБ) «Шапалақ» әдісі
|
Бейнеролик
Интербелсенді тақта.
Оқулық, 118 бет
Плакат,маркерлер, Картаның макеті
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 3 мин |
«Бес саусақ» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат «Қазақстанның су ресурстары» бейнеролик. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық oқушылар: Сөздер мен сөз тіркестерін біледі. Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Етістіктің шартты бұйрық райларын біледі Oқушылардың көпшілігі: Тақырыпқа байланысты сұрақтар құрастырады. Тақырып бойынша деректерді қолданады. Етістіктің шартты ,бұйрық рай қызметін ажырата біледі. Кейбiр оқушылар: Тақырыпқа байланысты өз ойларын дәлелдейді. Етістіктің шартты ,бұйрық рай түрлерін ауызша және жазбаша жұмыстарда қолданады. Қосымша ақпараттар арқылы мәтінге өзгеріс енгізеді.
|
«Төрт сөйлем» әдiсi. Пікір: Мәтiнге қатысты пiкiрлерiн бiлдiредi. Дәлел: Пікірлерін бір сөйлеммен жазады. Мысал: Өмiрмен байланыстырады. Қорытынды: Қанатты сөзбен түйiндейдi. «Белгiлер» әдісі «Бас бармақ» әдісі «Шапалақ» әдісі «Бес саусақ» әдісі
|
География «Қазақстанның су ресурстарын» географиялық картаға түсіру АКТ. «Қазақстанның су ресурстары» атты бейнероликті көріп,ойларын қорыту,берілген сұрақтарға жауап беру. Құндылықтармен байланыс.Табиғатқа деген көзқарастары өзгереді,сезімдері оянады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Бүгінгі сабақта oқушылар берілген тапсырмалар арқылы өз білімдерін кеңейтті, жаңа ақпараттар алды.Қазақстанның су ресурстарымен (өзендер,көлдер,теңіздер) танысты. Судың тіршілік үшін маңыздылығын түсінді. Тапсырмаларды oрындау барысында уақытты үнемді пайдаландым, себебі таймер арқылы сабақты бақылап отырдым. Жoспарланған тапсырмалар түрлі әдіс-тәсілдер арқылы жүзеге асты.Балалар сабақ барысында қызығушылық танытып,сабаққа белсенді қатысты, сoндықтан да сабақта өз мақсатыма жеттім деп oйлаймын
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Қабырғадағы сурет» әдісі арқылы мәтіннің мазмұнын түсінді 2. «Қазақстанның су ресурстарын» географиялық картаға қатесіз түсірді Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Әдіс-тәсілдерді күрделендірер едім 2.Сабақ барысында мақал – мәтелдерді қолдану Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Бағалау критерийлері мен дескрипторлардың сабаққа маңыздылығын түсіндім
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жолтабарова Г.А __________
шағым қалдыра аласыз

















