ҚР ҚМ Кеңес Одағының Батыры Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық «Жас ұлан» мектебі
6.04.2020 ж. № 130 бұйрық негізінде
орта білім беру ұйымдарының
педагогіне арналған
сабақ жоспары немесе
қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі мен әдебиеті
(пән аты)
Т1
|
Жалпы білім тәртібі бойынша орынбасары: |
_______________________ Ж.Аскарова (қолы) |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байжанова Эльмира Ендибаевна |
|
|
Күні: |
31. 10.20ж. |
|
|
Рота/взвод (сынып): 3/1 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
«Қалың елім, қазағым» |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасының көркемдік ерекшелігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; 10.2.4.1 – көркем шығармада котерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жасау. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық құрлымына талдау жасау. Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау. Поэмада көтерілген мәселелерді талдау арқылы шығармашылық жұмыс жүргізеді.
|
|
|
Тілдік мақсат: |
Тақырыптық терминдер: Поэма, Шәмсі-жиһан, шаһар, шынайылылық, батыр,намыс, құндылықтар, тарих, һаруан-Рашид халифа. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Адамгершілікті жоғары ұстау, үлкенді, отбасын құрметтеу, мейірімді болу, махаббатты берік ұстау, адал болу, батылдықты. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ тың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Ұланның әрекеті |
Баға лау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы: |
-Ұландармен амандасу. Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. -Бүгінгі жаңа сабақ оқу мақсаттарымен таныстырамын. -Назарын шоғырландыру Ой түрткі. 1-тапсырма. “Масғұт” поэмасынан оқи отырып, қандай ой түйдіңіздер? Сұрақтарға жауап беріңіздер. Назарын шоғырландыру сұрақтары: 1. Поэманың бас кейіпкері кім? Ол қандай қасиетімен ерекшеленеді? 2. Абай “Масғұт” поэмасы қандай шығарманың желісімен жазды? Оған не түрткі болды? 3. Поэмада қандай мәселе сөз болады? 4. Поэманың идеясы қандай? 5. Кейіпкердің қызыл жемісті таңдауынан қандай ой түйдіңіздер? 6. Поэмада өлмейтін, мәңгі жасайтын жалғыз жан кім? |
Қойылған сұраққа жауап айтады. WhatsApp әлеуметтік желісі арқылы сұрақтарға жауаптарын жазбаша және айтылым дағдысы арқылы жібереді. Дескриптор 1-тапсырма бойынша: -Поэманың идеясын айта алады. -Сұрақтарға жауап бере алады. |
Whats App әлеуметтік желісі арқы лы ауыз ша кері байла ныс және жазба ша кері байланыс беру арқы лы баға лай мын. |
Сурет тер, элек трон ды оқу лық |
|
Сабақ тың орта сы: |
Оқылым. Жазылым. Айтылым. 2-тапсырма
4-тапсырма. “Кейіпкер сыры” әдісі бойынша поэмадағы басты кейіпкер Масғұтқа мінездеме беріп, іс-әрекетін даралап айтыңыз. 1. Масғұттың бойындағы жақсы мен жаман қасиеттерін атаңыз. 2. Масғұттың ақ және сары жемістен бас тарту себебін айтыңыз. 3. Масғұттың қызыл жемісті таңдаудағы себебі. 4.Масғұттың іс-әрекетіне қатысты және хан мен Масғұттың әрекетіне қандай баға берер едіңдер? (өз пікірлеріңіз) 5.Поэиадағы Масғұт пен Ақын Абайдың болмыстарында ұқсастық барма? 5тапсырма
6-тапсырма. “Жағдаяттық тапсырма” 1. Поэманың негізгі идеясында ақын атап көрсеткендей, ер адамның жанындағы жолдасы, ақылшы,жанашыры әйел болатынын Масғұттың қызыл жегенінен көреміз. Осы оқиғаны өз ойларыңмен ары қарай жалғастырыңдар. Поэманы өздерің қалай аяқтар едіңдер? Өз ойларыңды айтып беріңдер? 2.Бір күні сендерге де Қыдыр ата кезігіп, ақыл, байлық, әйел үшеуінің біреуін таңдауыңызды сұраса, сіз қайсын таңдар едіңіз? |
Ұландар сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады. 2-тапсырма бойынша: -Поэманың мазмұнын түсінеді. - Сюжеттік- композициялық құрлымын өз бетінше талдай алады. -Поэмадағы маңызды оқиғаларды анықтайды.
-Сәкестендіру жұмысын жүргізе алады. 4-тапсырма бойынша: -Басты кейіпкердің бойындағы қасиеттерге мінездеме бере алады. 5-тапсырма бойынша: -Қорытынды жасай алады. 6-тапсырма бойынша: -Жағдаяттан шыға алады. |
Whats App әлеу меттік желісі арқы лы ауыз ша кері байла ныс және жазба ша кері байла ныс беру арқы лы баға лаймын Смай лик тер арқы лы бағалаймын. |
Оқу лық, ұлан дар дың жұмыс дәптерлері |
|
Сабақ тың соңы: |
|
Керібайланыс: Өз пікірлерін 3-4 сөйлеммен жазбаша жазып, әлеуметтік желі арқылы жіберіп, айтылым дағдысын жүргізеді. Өзін-өзі бағалау. Дескрипторларға сүйене отырып, баллдық жүйемен өздеріне баға береді. |
Whats App әлеуметтік желісі арқылы ауызша кері байла ныс және жазба ша кері байла ныс беру арқылы бағалаймын. Смай ликтер арқылы бағалаймын. |
Ситуацияға арналған суреттер, оқулық, слайдтар . |
|
Оқу тапсырмасы: |
42 бет, 3,4-тапсырма |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасының көркемдік ерекшелігі 10 сынып
Ашық сабақ. Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасының көркемдік ерекшелігі 10 сынып
ҚР ҚМ Кеңес Одағының Батыры Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық «Жас ұлан» мектебі
6.04.2020 ж. № 130 бұйрық негізінде
орта білім беру ұйымдарының
педагогіне арналған
сабақ жоспары немесе
қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі мен әдебиеті
(пән аты)
Т1
|
Жалпы білім тәртібі бойынша орынбасары: |
_______________________ Ж.Аскарова (қолы) |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байжанова Эльмира Ендибаевна |
|
|
Күні: |
31. 10.20ж. |
|
|
Рота/взвод (сынып): 3/1 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
«Қалың елім, қазағым» |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасының көркемдік ерекшелігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; 10.2.4.1 – көркем шығармада котерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жасау. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық құрлымына талдау жасау. Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау. Поэмада көтерілген мәселелерді талдау арқылы шығармашылық жұмыс жүргізеді.
|
|
|
Тілдік мақсат: |
Тақырыптық терминдер: Поэма, Шәмсі-жиһан, шаһар, шынайылылық, батыр,намыс, құндылықтар, тарих, һаруан-Рашид халифа. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Адамгершілікті жоғары ұстау, үлкенді, отбасын құрметтеу, мейірімді болу, махаббатты берік ұстау, адал болу, батылдықты. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ тың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Ұланның әрекеті |
Баға лау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы: |
-Ұландармен амандасу. Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. -Бүгінгі жаңа сабақ оқу мақсаттарымен таныстырамын. -Назарын шоғырландыру Ой түрткі. 1-тапсырма. “Масғұт” поэмасынан оқи отырып, қандай ой түйдіңіздер? Сұрақтарға жауап беріңіздер. Назарын шоғырландыру сұрақтары: 1. Поэманың бас кейіпкері кім? Ол қандай қасиетімен ерекшеленеді? 2. Абай “Масғұт” поэмасы қандай шығарманың желісімен жазды? Оған не түрткі болды? 3. Поэмада қандай мәселе сөз болады? 4. Поэманың идеясы қандай? 5. Кейіпкердің қызыл жемісті таңдауынан қандай ой түйдіңіздер? 6. Поэмада өлмейтін, мәңгі жасайтын жалғыз жан кім? |
Қойылған сұраққа жауап айтады. WhatsApp әлеуметтік желісі арқылы сұрақтарға жауаптарын жазбаша және айтылым дағдысы арқылы жібереді. Дескриптор 1-тапсырма бойынша: -Поэманың идеясын айта алады. -Сұрақтарға жауап бере алады. |
Whats App әлеуметтік желісі арқы лы ауыз ша кері байла ныс және жазба ша кері байланыс беру арқы лы баға лай мын. |
Сурет тер, элек трон ды оқу лық |
|
Сабақ тың орта сы: |
Оқылым. Жазылым. Айтылым. 2-тапсырма
4-тапсырма. “Кейіпкер сыры” әдісі бойынша поэмадағы басты кейіпкер Масғұтқа мінездеме беріп, іс-әрекетін даралап айтыңыз. 1. Масғұттың бойындағы жақсы мен жаман қасиеттерін атаңыз. 2. Масғұттың ақ және сары жемістен бас тарту себебін айтыңыз. 3. Масғұттың қызыл жемісті таңдаудағы себебі. 4.Масғұттың іс-әрекетіне қатысты және хан мен Масғұттың әрекетіне қандай баға берер едіңдер? (өз пікірлеріңіз) 5.Поэиадағы Масғұт пен Ақын Абайдың болмыстарында ұқсастық барма? 5тапсырма
6-тапсырма. “Жағдаяттық тапсырма” 1. Поэманың негізгі идеясында ақын атап көрсеткендей, ер адамның жанындағы жолдасы, ақылшы,жанашыры әйел болатынын Масғұттың қызыл жегенінен көреміз. Осы оқиғаны өз ойларыңмен ары қарай жалғастырыңдар. Поэманы өздерің қалай аяқтар едіңдер? Өз ойларыңды айтып беріңдер? 2.Бір күні сендерге де Қыдыр ата кезігіп, ақыл, байлық, әйел үшеуінің біреуін таңдауыңызды сұраса, сіз қайсын таңдар едіңіз? |
Ұландар сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады. 2-тапсырма бойынша: -Поэманың мазмұнын түсінеді. - Сюжеттік- композициялық құрлымын өз бетінше талдай алады. -Поэмадағы маңызды оқиғаларды анықтайды.
-Сәкестендіру жұмысын жүргізе алады. 4-тапсырма бойынша: -Басты кейіпкердің бойындағы қасиеттерге мінездеме бере алады. 5-тапсырма бойынша: -Қорытынды жасай алады. 6-тапсырма бойынша: -Жағдаяттан шыға алады. |
Whats App әлеу меттік желісі арқы лы ауыз ша кері байла ныс және жазба ша кері байла ныс беру арқы лы баға лаймын Смай лик тер арқы лы бағалаймын. |
Оқу лық, ұлан дар дың жұмыс дәптерлері |
|
Сабақ тың соңы: |
|
Керібайланыс: Өз пікірлерін 3-4 сөйлеммен жазбаша жазып, әлеуметтік желі арқылы жіберіп, айтылым дағдысын жүргізеді. Өзін-өзі бағалау. Дескрипторларға сүйене отырып, баллдық жүйемен өздеріне баға береді. |
Whats App әлеуметтік желісі арқылы ауызша кері байла ныс және жазба ша кері байла ныс беру арқылы бағалаймын. Смай ликтер арқылы бағалаймын. |
Ситуацияға арналған суреттер, оқулық, слайдтар . |
|
Оқу тапсырмасы: |
42 бет, 3,4-тапсырма |
|||
шағым қалдыра аласыз

















