Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҰМЖ тарауы: : 7.1B XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Мектеп: Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі |
|
||||||||||
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Халыкова Жанна Сергеевна |
|
||||||||||
Сынып 7 Қазақстан тарихы |
Қатысқандар - |
Қатыспағандар - |
|
|||||||||
Сабақтың тақырыбы № 2 сабақ |
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты |
|
||||||||||
Зерттеу сұрағы: Дербес қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? |
|
|||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.2.3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау |
|
||||||||||
Сабақ мақсаты |
Бaрлық оқушылaр: Абылай хан тұсындағы қазақ хандығының саясатын талдау; Оқушылaрдың бaсым бөлігі: Абылай ханның ішкі саясатта жүргізген реформалары мен сыртқы саясаттағы негізгі бағыттарының ерекшеліктерін дәлеледеу; Кейбір оқушылaр: Абылай ханның қазақ хандығын нығайту жолындағы қызметіне баға беру |
|
||||||||||
Бағалау критерийі |
Абылай хан кезіндегі қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясатын бағалаайды |
|
||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Абылай ханның өмірі мен Қазақ хандығын нығайту іс-әрекеттері туралы зерттеулерімен танысады (оқылым мен жазылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология Бытыраңқылық, үш жүздің басын қосу, орталықтанған мемлекет Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері: Абылай ханның көздеген мақсаты… Қазақ хандығындағы ең басты өзгерістер / жетістіктер болды… Бұл оқиға/өзгеріс маңызды болды/ айтарлықтай, өйткені… Абылай ханның ішкі саясатының басты бағыттары... |
|
||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясына сәйкес мемлекет тәуелсіздігін бағалай білу, отан тарихы мен тарихи тұлғаға деген құрмет Абылай ханның саясатын талдау барысында жүзеге асады. |
|
||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті,география |
|
||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
ХVІІІ ғасырдың Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайы туралы түсінік қалыптасқан, сол білімді қолдану арқылы Абылай ханның мемлекетті нығайтудағы рөлін аңықтайды,ішкі және сыртқы саясатын бағалайды. |
|
||||||||||
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||
Сабақтың басы 8 минут 1 минут
2 минут
5 мин |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу,оқушыларды түгендеу) Үй тапсырмасын сұрау. (Б) Тапсырма 1. «Серпілген сауал» әдісі арқылы «Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты» тақырыбы бойынша үй тапсырмасы сұралады. 1. Абылай хан қай жылдары билікке келді? 2. Неліктен Абылай хан билер мен сұлтандар билігін шектеді? 3. Абылай ханның тарих сахнасына шығу қандай оқиғамен байланысты? 4. Абылай ханды шебер дипломат әрі саясаткер ретінде сипаттандар? 5. Абылайдың үш жүзге хан болып сайлауын сипаттаңдар? Тапсырма 2. «Кинометафора» әдісі арқылы « Көшпенділер» фильмінен үзінді көрсете отырып, сұрақтар қою арқылы диалогке тарту.
Бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді? Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз не деп ойлайсыздар? Оқу мақсатымыз: 7.3.2.3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау
|
Презентация слайдтары https://www.youtube.com/watch?v=yWvIjHV50wU |
|
|||||||||
Сабақтың ортасы (20 минут) 5 минут (Әр тапсырмаға дайындыққа 5 минут, тыңдауға 10 минут 3 минут |
(Ж) Тапсырма 3. Тарихи концепт : Түсіндіру 1. Оқулықтағы мәтінді « Инсерт» тәсілі арқылы жекелей оқыту Оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасату.
ҚБ «+/-/керемет» әдісі арқылы жүзеге асады. Кері байланыс беріледі. Тапсырма 4. « SWOT» талдау арқылы Абылай хан саястының ерекшеліктерін кестеге түсіндіріңіздер.
Саралау:( қорытынды бағалау арқылы
Дескриптор:
ҚБ « Ойлау бутерброды» арқылы оқушылар бір-бірлеріне кері байланыс береді
|
Қазақстан тарихы. 8сынып. З.А Джандосова
Алматы « Мектеп»
баспасы Қосымша 1. Таратпа материал
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 5-том. – Алматы, 2010.
|
|
|||||||||
Сабақтың соңы
10 мин
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс жасату. Кері байланыс беру. Тапсырма 5 « Дербес пікір жазу» тәсілі / дәлел концепті арқылы төмендегі мәселелерді бағалаңыз.
Оқушылар төмендегі критерийлер бойынша сөйлем құрастырады;
Дескриптор:
|