Материалдар / Ашық сабақ Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты тақырыбына ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қаңтар 2024
278
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

7.1XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы

Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:7 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты

Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.2.3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау;


Сабақтың мақсаты

Абылай ханның жүргізген ішкі, сыртқы саясаттың мәнін түсінеді, Абылай ханның қазақ тарихында алатын орнына баға береді.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

0-5 мин


(Б) Ұйымдастыру сәті.

Ынтымақтастық атмосфера орнату: «Мен естігім келетін тілек».

«ПАЗЛ» әдісі арқылы топқа біріктіріледі, топ спикерін сайлап алу ұсынысы айтылады.

Қызығушылықты ояту кезеңі.

БЫМ «Ойлан. Талқыла. Ойыңмен бөліс». Топқа біріккенде, пазлды құрастыру арқылы суреттер шығады. Абылай хан, аю, айдаһар, хан сайлау кезіңдегі суреті көрсетіліп, оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:

  • Не көріп тұрсыздар?

  • Қандай қорытындыға келдіңіз?

Рисунок 18

Оқушыларға сұрақ төңірегінде өзіндік ойлануға мүмкіндік беру, одан кейін жұппен, ал одан кейін көрші жұппен ойларымен бөлісуге ұсыныс жасау. Осылайша екі жұптан құралған бір топ ортақ ең үздік үш ойды таңдап, сынып алдында жариялайды. Осы суреттер негізінде сабақ тақырыбына болжам жасату, сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін сыныпқа таныстыру.

(М) Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары таныстырылғаннан соң сабақ мақсатын бірге анықтауға ұсыныс айтылады.

Бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.

Тарихи концепт: Дәлел мен тарихи интерпретация

Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдарлары қандай болды?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді.



Абылай хан, аю, айдаһар, т.б.

суреттері бойынша болжам жауаптар айтады.



















Оқушылар сабақта қандай мақсатқа қол жеткізгілері келетінін айта отырып, сабақ мақсаты құрылады.





Абылай хан жүргізген ішкі саясатын талдайды;

Абылай хан жүргізген сыртқы саясатын талдайды;

Абылай ханның қазақ тарихында алатын орнына баға береді.














«ДИАГРАММА» ӘДІСІМЕН БАҒАЛАУ (өзін-өзі бағалау).

Тақырыптық суреттер, Интерактивті тақта, слайдтар.


Сабақтың ортасы

Бүкілсыныптық жұмыс түрі

Бейнематериалды тыңдау:

3 мин

Талқылау:

5 мин












10 мин

































































жеке жұмыс

5-7 мин



















Сергіту сәті

























10 мин



(Т) Сабақтың тақырыбы, мақсаты анықталған соң

тақырыпқа байланысты видео – XVIII ғ Қазақ хандығының саяси жағдайын «Оқиға желісін жалғастыр» әдісі арқылы талқылай отырып, Абылай хан туралы мәлімет беріледі.

Оқулық тақырыпшасын оқу тапсырылады, мәтіндер беріледі (қосымша бағалау парағы, білім парағы, кескін карта).

1-тапсырма

Деректі және оқулық тақырыпшасын оқуға тапсырма беріледі. Оқып болғаннан кейін талқылау жүргізіледі. Талқылаудан соң білім парағындағы тапсырманы орындайды (әр топқа жеке тапсырма беріледі). Тақтаға шығып жауап беретін оқушыны рулетка арқылы анықтайды.

1-топ:

«Суреттер сөйлейді» әдісі негізінде Абылай ханға саяси қайраткер ретінде сипаттама беріңдер.

Шын есімі

Лақап аты

Әскери ұраны

Бас қолбасшы

Титул

Дипломат

Әулие

Жерленген жері


2-топ.

«Ол кім? Бұл не?» тапсырмасы.

Кім? Абылайдың дербес саясатын мойындаған Қытай императоры.

Не? «Жылқыға – жібек» деген...

Қашан? Түркістанда Абылайды ақ киізге отырғызып «үш алаштың» ханы етіп сайлады.

Қалай? Абылай тұтқыннан құрметпен босап, көп сыйлық және қалыңдық алып оралған.

Неге? Абылай қырғыздарға екі мәрте жорық жасаған.

Неліктен? Абылай көрші Ресей, Қытай мемлекеттерімен мәмілеге келіп отырған.

Сәйкестендіру керек жауаптар:

Туысқан қырғыз халқын қытайланудан сақтап, Қазақ хандығына қосуды мақсат еткен.

Абылай Қалдан Серенге өзінің жеке басының азаматтық қасиеттерін мойындатты.

Цянлунь

Қазақ халқын аман алып қалу үшін.

1771 жылы

Айырбас сауда

3-топ

Тарихи құжатпен жұмыс.

Абылайдың

  • Ел басқару ісіндегі өзгерістері;

  • Шаруашылықтағы жетістіктері;

  • Мәдениет пен тұрмыстағы өзгерістері;

туралы құжатты талдайды.


4-топ «Тарихи домино» әдісі.

Оқиға және жыл көрсетілген доминоны сәйкесін тауып жалғастыру

1

Абылай хан дүниеге келген жыл

1711

2

Патша үкіметінің әкімшілігі Әбілмәмбетті тағынан тайдырып, оның орнына Абылайды отыруын ұсынған уақыт (сұлтан ұсынысты қабыл алмады).

1759

3

Түркістан қаласында бүкіл үш жүзінің ханы болып жарияланды

1771

4

Абылай хан Қытай үкіметімен дипломатиялық қатынас орната бастады

1756

5

Абылай қазақтардың мазасын ала берген қырғыздарға жорық жасауға мәжбүр болды

1779

6

Абылай хан қайтыс болған жыл

1881


2-тапсырма: «

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!