Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «Түркістан» ЖОМКММКүні: 26.04.2018ж Мұғалімнің аты-жөні: Ниязбекова АСынып: 7 «А» Қатысқандар:20 Қатыспағандар:- |
Сабақтың тақырыбы: | Адам ағзасындағы химиялық элементтер. Тыныс алу процесі. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) | 7.5.1.3-адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу; Тыныс алу үдерісін түсіну |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Адам организміне кіретін химиялық элементтерді біледіБасым бөлігі:Тағам өнімдері химиялық қосылыстардың жиынтығы екенін түсінедіКейбір оқушылар:Тыныс алу, фотосинтез процесін оқып үйренеді. |
Бағалау критерийі | Тағамның құрамына кіретін қоректік заттарды анықтайды.Адам ағзасында кездесетін элементтерді жазып, оларды сипаттайдыФотосинтез және тыныс алу процестерінің химиялық өзгерістерін сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар | Нәруыздар, майлар, көмірсулар, дәрумендер, микроэлемент, макроэлемент, тыныс алу, тотығу, фотосинтез |
Құндылықтарға баулу | ЗАЙЫРЛЫ ҚОҒАМ ЖӘНЕ ЖОҒАРЫ РУХАНИЯТ Жоғары руханилық – оның тіршілік әрекеті жоғары адамгершілік құндылықтар болып табылатын, уәждемелі-мағыналы реттеуіштерге негізделген кемелденген тұлғаның өзін-өзі реттеу мен дамытудағы жоғары деңгей.Оқушылар «өмір сүру шарттары» ұғымдарын талқылайды. Сын тұрғысынан ойлау арқылы адамдардың өмір сүру жағдайлары туралы қорытындылар жасайды |
Пәнаралық байланыс | Биология, жаратылыстану |
Алдыңғы білім | Жаратылыстану пәні: 5.4.2.5; 5.4.2.7; 6.4.2.5; 6.4.2.7; 6.4.2.8
|
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басыҰйымдастыру3 мин
10 минут | Сәлемдесу.Оқушыларды оттек, мыс, темір элементтері арқылы үш топқа бөлу, топ басшыларын сайлап, топтық бағалау парақшаларын тарату.
Оқушыларға сурет жабыстырылған плакаттар беріледі,сол суреттердегі тағам немесе жемістердің құрамына қандай элементтер кіретіндігін табады, миға шабуыл жасау арқылы тақырыпты ашу.
Мұғалім :Бұл суреттер туралы не ойлайсыңдар?Бүгінгі тақырып не туралы болады деп ойлайсыңдар?«Сұрақтарды ұстап ал» әдісі арқылы алдыңғы білімді еске түсіру.1.Нәруыздың құрамына кіретін химиялық элементтер2. Өсімдіктерде көмірсулар қалай түзіледі?3. Май адам организміне қажет пе?Смайликтермен ынталандыру.
Дәптермен жұмыс. Бүгінгі күнмен тақырыпты жазу.
| Элементтер, суреттер, бағалау парағы
АКТ, Суреттер, қима-қағаздар
Дәптер, қаламсап |
Сабақтың ортасы 15 мин
Жаңа сабақты қорытындылау5 мин
6 мин | Тапсырма Жаңа сабақты «Жас химик» тәсілін қолдану арқылы әр топқа төмендегідей тапсырмалар беріледі:І-топ «Оттек»:Кальций, фосфор, Калий,Хлор, Күкірт, Натрий,Магний, Йод,Мышьяк,Күміс, Алтын,Мырыш , Фтор,Темір,Мыс элементтерінің адам ағзасына тигізетін пайдасы мен зиянын айту.ІІ-топ «Мыс»: «Тыныс алу »процесін сипаттайды.ІІІ-топ «Темір»: « Фотосинтез» процесін сипаттайды.Смайликтермен ынталандыру.Дәптермен жұмыс. «Венн диограммасы» арқылы үш топқа А3 формат кесте Фотосинтез және тыныс алу процестерін жазып салыстыру үшін беріледі:
Себетке түрлі жемістер мен қоректік заттар салынған, осы жемістер немесе қоректік заттарды әр топтан бір оқушы шығып «Аукцион» тәсілі арқылы мұғалімнен 3-4 –ін сатып алып, топқа қайта оралып, не үшін сол жеміс немесе қоректік затты сатып алғанын түсіндіреді және оның құрамындағы элементтерді атап айтады. |
АКТ, Кітап, плакат, қаламсаптар, стикерлер
СмайликтерДәптер,қаламсапА3 формат, қаламсаптар
Себет,жемістер, қоректік заттар, теңгелер |
Сабақтың соңы
1 мин | Әр топтың осы тақырыптан алған білімдерін ескере отырып, бағалау ағашына стикерлер жапсыру арқылы топтарды бағалаймын. Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі.Оқушылар стикерге түсінген,түсінбеген тақырыптарын жазып іледі.
Үйге тапсырма беруИнтернет желісінен «Адам ағзасына кіретін элементтер» жайлы мағлұматтарды толықтыру
| Бағалау ағашы, Плакат, стикер, смайликтер |
|
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Саралау тапсырмалароды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы)Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады
| Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз | Денсаулық сақтау технологиялары.сабақта сергіт жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдануОсы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттарын шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесежекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |