|
Пән:Әдебиеттік оқу Сынып: 4 «А» Күні: 17.10.2018ж Бөлім атауы: Асыл арналар Мұғалімнің аты-жөні: Ишамбаева А.К Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жолтай Әлмашұлы. Қауын мен Қарбыз. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Ертегі мазмұнымен таныса отырып,өз ойларын,пікірлерін еркін айтуға үйрену. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ертегінің мазмұнын меңгереді Көптеген оқушылар: Ертегінің негізгі идеясын түсінеді Кейбір оқушылар: Ойымен еркін бөлісе алады |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Достық,бірлік,туған жерді сүю |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану ,Еңбекке баулу,бейнелеу өнері |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
||||
|
Бастапқы білім |
Ормандағы оқиға |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру а) Сәлемдесу «Менің көңіл-күйім» ширату жаттығуы Армысың жарық күнім Көңіл-күйім ашылады, Шуағымен берген білім, Өзіңдей боп жарқырайды. Ертегі ,өлең үйрететін Бүгін бізде мол дайындық Құрметтейміз ана тілін! Қабыл алшы жарық күнім |
Әдебиеттік оқу, 4 сынып. Әдебиеттік оқу әдіст. 2015 жыл |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Қызығушылықты ояту Тобқа бөлу.Сандар арқылы топқа бөлу. 1,2,3 Топ басшысын сайлау.Топ ережесін ескерту. 1-топ Ойшылдар 2-топ Тапқырлар 3-топ Алғырлар 1.Үй тапсырмасы Қайнекей Жармағамбетов “Ормандағы оқиға Әр топтан бір-бір оқушы шығып мазмұнын айту. Қайнекей Жармағамбетовтың « Ормандағы оқиға» атты ертегісі не жайлы? ІІ. Өткенді пысықтау: Қайың мен Қараағаштың қатты ашулануына Тобылғының қандай сөздері әсер етті деп ойлайсың?(шағыстыруы). Қараағаштың қылығы қандай адамды елестетеді? •Әңгіменің қай жері саған ерекше әсер етті?•Неліктен? Сенің қай ағашқа жаның ашыды? Неліктен Топпен жұмыс.Постер қорғау 1.Әріптер кестесінен ертегідегі ағаш аттарын тауып жазу 2.Сәйкестендіру 3.Семантикалық карта Мақсат қою кезеңі. 1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. 2.Жаңа сабаққа даярлық. Балалар, сендер қауын, қарбыз жеп көрдіңдер ме? Оның дәмі қандай? Олар туралы жұмбақ білесіңдер ме? (жұмбақ шешу) сабақтың тақырыбын ашу Жазда өсіп, піседі, Дәмі тәбет ашады. “Қ” орнына “Ж” қойсаң, Көктен тамып түседі, Жердің шаңын басады (Қауын – Жауын) Ұнатасың сен оны, Қыста жердің мен көркі. Жердің көркі-гүл болса, Мен боламын ел көркі. Бөлігімнің екінші Қ әрпі орнына Б әріпін оқысаң, Көкөніспін мен енді (Қар, қыз, қарбыз) Мағынаны тану Жолтай Әлмашевтің өмірбаяны Жолтай Әлмашевтің «Қауын мен Қарбыз» ертегісін түсініп оқу; Сурет бойынша жаңа сабақты түсіндіру. Қауын - қауынның отаны - Египет деп
тұжырым жасаған. Ал «Арабтар» орта ғасырларда қауынды Жерге түскен
«Жұмақтың жемісі»ретінде таныған. Қауынның құрамында қант, А, Р, С
дәрумендері глюкоза бар. Қауын жаздың аптапты ыстық күндері шөлді
жақсы басады. Оқушыларға тізбектеп бөліп оқыту Сұрақ-жауап: Қарбыз бен Қауын қандай шешімге келді? Қауынды кім тауып алады? Қарт қауынның дәнін не істеді? Қарбыздың жағдайы не болды Сергіту
сәті: «Жемістер, көкөністер»
ойыны Жерде өсетін көкөністерді атағанда қолдарын түсіріп шапалақтайды . Алма,қияр,шие,қарбыз,өрік,қызанақ, алмұрт
,қауын Сөздік жұмыс: Түйнек – өсімдіктің өніп шыққан жеміс түйіні. Тұз тағылары – далада тіршілік ететін жабайы аңдар. Пәлек – қауын-қарбыздың көлбей өскен өркені. Постермен жұмыс I топ: Қауын мен қарбыз туралы жолды өлең:. II топ : Қауын мен қарбыздың суретін салып, сипаттау IIIтоп: «Дән –Қауынның жүрегі.Осы өлмесе,ол мәңгі жасайды» дегенді түсіндіру ҮІ.Білімін тексеру. 1.Бұл ертегіден нені түсіндің? ҮІІ Қорыту. Бүгін қандай тақырып өттік? Нелер жайлы? |
|
|||
|
Сабақтың соңы Келесі оқу |
Сабақты бекіту
Бағалау.
|
||||
|
Саралау-оқушыларға қалай қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Бес жолды өлең құрастыру |
|
Сергіту сәті қимылмен |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жеткізілді ме?Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,неліктен? |
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) 1. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Әдебиеттік оқу Ж.Әлімашұлы
Ашық сабақ Әдебиеттік оқу Ж.Әлімашұлы
|
Пән:Әдебиеттік оқу Сынып: 4 «А» Күні: 17.10.2018ж Бөлім атауы: Асыл арналар Мұғалімнің аты-жөні: Ишамбаева А.К Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жолтай Әлмашұлы. Қауын мен Қарбыз. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Ертегі мазмұнымен таныса отырып,өз ойларын,пікірлерін еркін айтуға үйрену. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ертегінің мазмұнын меңгереді Көптеген оқушылар: Ертегінің негізгі идеясын түсінеді Кейбір оқушылар: Ойымен еркін бөлісе алады |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Достық,бірлік,туған жерді сүю |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану ,Еңбекке баулу,бейнелеу өнері |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
||||
|
Бастапқы білім |
Ормандағы оқиға |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру а) Сәлемдесу «Менің көңіл-күйім» ширату жаттығуы Армысың жарық күнім Көңіл-күйім ашылады, Шуағымен берген білім, Өзіңдей боп жарқырайды. Ертегі ,өлең үйрететін Бүгін бізде мол дайындық Құрметтейміз ана тілін! Қабыл алшы жарық күнім |
Әдебиеттік оқу, 4 сынып. Әдебиеттік оқу әдіст. 2015 жыл |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Қызығушылықты ояту Тобқа бөлу.Сандар арқылы топқа бөлу. 1,2,3 Топ басшысын сайлау.Топ ережесін ескерту. 1-топ Ойшылдар 2-топ Тапқырлар 3-топ Алғырлар 1.Үй тапсырмасы Қайнекей Жармағамбетов “Ормандағы оқиға Әр топтан бір-бір оқушы шығып мазмұнын айту. Қайнекей Жармағамбетовтың « Ормандағы оқиға» атты ертегісі не жайлы? ІІ. Өткенді пысықтау: Қайың мен Қараағаштың қатты ашулануына Тобылғының қандай сөздері әсер етті деп ойлайсың?(шағыстыруы). Қараағаштың қылығы қандай адамды елестетеді? •Әңгіменің қай жері саған ерекше әсер етті?•Неліктен? Сенің қай ағашқа жаның ашыды? Неліктен Топпен жұмыс.Постер қорғау 1.Әріптер кестесінен ертегідегі ағаш аттарын тауып жазу 2.Сәйкестендіру 3.Семантикалық карта Мақсат қою кезеңі. 1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. 2.Жаңа сабаққа даярлық. Балалар, сендер қауын, қарбыз жеп көрдіңдер ме? Оның дәмі қандай? Олар туралы жұмбақ білесіңдер ме? (жұмбақ шешу) сабақтың тақырыбын ашу Жазда өсіп, піседі, Дәмі тәбет ашады. “Қ” орнына “Ж” қойсаң, Көктен тамып түседі, Жердің шаңын басады (Қауын – Жауын) Ұнатасың сен оны, Қыста жердің мен көркі. Жердің көркі-гүл болса, Мен боламын ел көркі. Бөлігімнің екінші Қ әрпі орнына Б әріпін оқысаң, Көкөніспін мен енді (Қар, қыз, қарбыз) Мағынаны тану Жолтай Әлмашевтің өмірбаяны Жолтай Әлмашевтің «Қауын мен Қарбыз» ертегісін түсініп оқу; Сурет бойынша жаңа сабақты түсіндіру. Қауын - қауынның отаны - Египет деп
тұжырым жасаған. Ал «Арабтар» орта ғасырларда қауынды Жерге түскен
«Жұмақтың жемісі»ретінде таныған. Қауынның құрамында қант, А, Р, С
дәрумендері глюкоза бар. Қауын жаздың аптапты ыстық күндері шөлді
жақсы басады. Оқушыларға тізбектеп бөліп оқыту Сұрақ-жауап: Қарбыз бен Қауын қандай шешімге келді? Қауынды кім тауып алады? Қарт қауынның дәнін не істеді? Қарбыздың жағдайы не болды Сергіту
сәті: «Жемістер, көкөністер»
ойыны Жерде өсетін көкөністерді атағанда қолдарын түсіріп шапалақтайды . Алма,қияр,шие,қарбыз,өрік,қызанақ, алмұрт
,қауын Сөздік жұмыс: Түйнек – өсімдіктің өніп шыққан жеміс түйіні. Тұз тағылары – далада тіршілік ететін жабайы аңдар. Пәлек – қауын-қарбыздың көлбей өскен өркені. Постермен жұмыс I топ: Қауын мен қарбыз туралы жолды өлең:. II топ : Қауын мен қарбыздың суретін салып, сипаттау IIIтоп: «Дән –Қауынның жүрегі.Осы өлмесе,ол мәңгі жасайды» дегенді түсіндіру ҮІ.Білімін тексеру. 1.Бұл ертегіден нені түсіндің? ҮІІ Қорыту. Бүгін қандай тақырып өттік? Нелер жайлы? |
|
|||
|
Сабақтың соңы Келесі оқу |
Сабақты бекіту
Бағалау.
|
||||
|
Саралау-оқушыларға қалай қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Бес жолды өлең құрастыру |
|
Сергіту сәті қимылмен |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жеткізілді ме?Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,неліктен? |
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) 1. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз













