Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Тілеуберген Индира |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ағзадағы заттардың тасымалдануы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ағзалардағы зат тасымалдау жүйелерін айқындайды Оқушылардың басым бөлігі: Жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды Кейбірі: Ағзалардағы заттар тасымалының маңызын түсірдіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, Қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Жануарлар мен өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын мүшелерді анықтайды; 2.Жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалына мысал келтіреді; 3. Қоректік заттардың биологиялық рөлін түсіндереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Тірі ағзалардағы тасымалданатын заттарды өздері қорытынды жасап жазады,заттарды тасымалдауға мүшелер жүйесі қатысатынын айтып,қорытынды шығарады Негізгі сөздер мен тіркестер,терминдер: Тыныс алу,қанайналым,тасымал,заттар,оттек,қорек,көмірқышқыл газы,бүйрек,тері,тамыр,сабақ,жапырақ,минералды,органикалық, азот,калий,фосфор,қарашірік Сыныптағы диалог\жазылым үшін тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар: Заттар тасымалы деген не? Жануарларда заттар тасымалы қалай жүреді? Өсімдіктерде заттар тасымалы қалай жүреді? Сіз неліктен…. екенін айта аласыз ба? Топырақта органикалық заттар болмаса неліктен өсімдік тіршілік ете алмайтыны айта аласыз ба? Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: …..,….. қан арқылы тасымалданатын заттар Оттек …. мүшелерінде сіңіріледі Топырақ құнарлылығы бұл ….. Тамырдың маңыздылығы …. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» Жалпыұлттық идеясы бойынша Қазақстандық қоғамның барша қазақстандықтарды біріктіретін, қоғамдық келісімнің негізін қалайтын басты құндылығы Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім бағыты негізінде өзіне, өзгеге құрмет көрсету және ынтымақтастық – жұппен, топпен жұмыс барысында, академиялық адалдық – өз бетімен жұмыс жасау барысында, ашықтық – оқушылар өз бетімен сабақтың мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия: – тірі ағзаға қажетті элементтер Физика: – осмостық қысым, диффузия. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
6 сынып: Ағзалардағы қоректік заттардың тасымалдану жолдарын зерттеу 5сынып:Тірі ағзалардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2-5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.Сыныптың тазалығына, сабаққа дайындығына көңіл бөлінеді. Оқушылар тақырыпқа сай «Қиынды фотосуреттер» арқылы 3 топқа топтастырылады. Қима қағаздағы ұқсас суреттер бір топқа топтастырылады.
1-топ: Өткізгіш ұлпа 2-топ: Тыныс алу 3-топ: Қанайналым
Түрткі сұрақ: 1.Балалар, қолдарымыздағы суретте қандай мүшелер бейнеленген? 2. Тақырып не туралы болмақ? Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатын мұғаліммен бірге қалыптастырады. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Жаңа сабақ.
Тірі ағзалардағы заттардың тасымалдануы
Жануарлар ағзасындағы Өсімдіктер ағзасындағы
Қ (Қоректік заттар) Қоректік заттар зиянды заттар оттек, көмірқышқыл газы |
Қима қағаздар Түрлі түсті фото-суреттер Интербел-сенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1.Топтық жұмыс. Әр топ өздерінің аттарына сәйкес оқулықтан таңдап алған мәтінді түсініп, оқиды. .№1 тапсырма . «FILA кестесі» әдісі Тақырыптарының мазмұнын ашатын ортақ тапсырманы кесте түрінде әр топқа ұсынамын. Берілген кестені әр топ мүшелері бірлесе отырып толтырады.
Мақсаты: Барлық оқушылардың белсенділігін, әрекет түрін, оның сапасын, өзара ынтымағын, нәтижеге жету ниеттерін бақылау.
ҚБ: «Бой тұмар» әдісі. «Алтын» түсті белгі - «Тамаша» жұмыс. «Күміс» түсті белгі – «Жақсы» жұмыс. «Қола» түсті белгі – «Қанағаттандырарлық» жұмыс Жұптық жұмыс. .№2 тапсырма . «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суреттегі жануарлар мен өсімдіктер ағзасындағы заттардың тасымалдану жүйесіне қатысатын бөліктерді талдап, негізгі қызметін анықтау. 1-топ: Өткізгіш ұлпа Өсімдіктердегі заттар тасымалына мысал келтіріңіз:
2-топ: Тыныс алу Омыртқасыз ағзалардағы заттар тасымалына мысал келтіріңіз:
3-топ: Қанайналым. Жануарлардағы заттар тасымалына мысал келтіріңіз:
«Сөздік бағалау» әдісі бойынша ауызша бағаланады. «Өте жақсы», «Жарайсың», «Дәл тауып айттың»,т.б. сөздері арқылы қалыптастырушы бағалауды сабақ барысында оқу үдерісін түзетіп отыру үшін тиімді қолданамын. Жеке жұмыс. № 3 тапсырма. «Венн диаграмма» толтыру. Жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалына тән айырмашылықтары жазады. Жануарларға тән Өсімдіктерге тән ерекшеліктер айырмашылығы ерекшеліктер
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















