|
Пән: дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: 03.03.2018 Сынып: 1 «А» |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Алтын Адам туралы аңыз |
|
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
1.3 1.2 ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелеу |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Алтын адам туралы аңызбен танысады. Оқушылардың басым бөлігі: Бұрынғы заман мен болашақ арасындағы айырмашылықты салыстырады, әңгімелейді. Кейбір оқушылар:Қазақстандағы тарихи ескертіштер мен жәдігерлерді анықтай алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Алтын адам туралы толық мағлұмат алады. -Ежелгі заманның тарихи жәдігерлері туралы әңгімелейді. Мәтіннің мазмұнын ашып , тапсырманы орындайды |
|
|
Тілдік мақсаттары |
Ежелгі заманның тарихи жәдігерлері туралы әңгімелеп, ажырата біліп сөйлемдерді тұжырымдайды (аңыз, алтын адам, монета , археолог) нумизматика аңыз алтын numismatics legend gold |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, сауат ашу, көркем еңбек |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
|
|
Бастапқы білім |
Тарихи ескерткіштер туралы біледі |
|
|
Сабақтың жоспарланған уақыты |
Сабақтағы жоспарланған іс -әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы
|
Психологиялық сәт «Шаттық шеңбері» әдісі |
Суреттер,слайд |
|
Оқушылармен сәлемдесу Оқушылар шаттық шеңберге тұрып, бір-біріне өздерінің есімдерінің алғашқы әріпін пайдалана отырып жақсы тілектер тілейді.Содан соң оқушылардан үй тапсырмасы сұралып , өткен сабақты пысықтайды. Топқа біріктіру I топ: Алтын айдар II топ: Алтын жебе ІІІ топ: Алтын дулыға «Сұрақты ұстап ал» әдісі. Мұғалім оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.
|
Доп |
|
|
Сабақтың ортасы |
«Ой қозғау» әдісі Мұғалімнің ауызша түсіндіруі Балалар алтын адамды көргендерің бар ма?
Бейнежазбада «Алтын адам» туралы оқушыларға қысқаша мәлімет айтылады. Археологтар 1969 жылы Алматы маңындағы Есік қорғанынан Алтын адам тапқан. Оқулықпен жұмыс «Барлаушы» әдісі «Алтын адам» мәтінін тізбектеп оқу, мазмұнын ашу. Тапсырма Дұрыс жауабын таңда. Бағалау критерийі Қазақстандағы танымал ескерткіштерді анықтайды. Дескриптор Сұрақтарды оқиды. Жауаптарды саралайды. Дұрыс жауабын белгілейді.
А) шебер В) бақташы С) зергер Д) жауынгер
А) Алтын батыр В) Алтын Айдар С) Алтын дулыға Д) Алтын семсер
Алтын адам қай облыстан табылған? А) Ақтөбе В) Аматы С) Атырау Д) Ақтау «Интервью» әдісі Суретке қарап, заттарды қай жерде қолданылатынын айтады
Мәтінді тізбектеп оқу. «Шынжыр» әдісі Ертеде адамдар ақша орнына бағалы заттарды қолданған. Кейіннен қолайлы болуы үшін монетаны ойлап тапқан . Монета өткен заман туралы сыр шертеді. Алтын адам монетасының оң жақ бетінде қанатты аттар бейнеленген. Келесі бетінде Алтын адам бейнесі салынған. Алтын адам туралы аңыз тарихта сақталған |
Бейнежаза «Сен білесіңбе? Алтын адам» Оқулық, қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Сурет , микрафон Монеталар , монета суреттері |
|
Сабақтың соңы |
Өз монетаңды ойлап тап. Орындап көр Оның оң жақ бетіне не бейнелер едің? |
А4 қағазы |
|
Кері байланыс: |
«Бағдаршам» әдісі Маған бәрі түсінікті Менде қалған сұрақ Мен түсінбедім |
Бағдаршам
|
|
Саралау оқушы-ларға қалай көбі-рек қолдау көрсе-туді жоспарлай-сыз?Қабілеті жоғары оқушы-ларға қандай мін-дет қоюдыжоспар- лап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгерту деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және кауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Оқушыларға көбі-рек қолдау көрсету мақсатында сурет арқылы сұрақтар дайындаймын. |
Оқушыларды стикер арқылы бағалаймын |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бү- гін оқушылар не үйренді?Сабақ қа-лай өтті?Қандай кедергілер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсыр малар сәйкес бол-ды ма?)Уақытты қалай пайдалан- дым?Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Алтын адам туралы аңыз" 1 сынып
Ашық сабақ "Алтын адам туралы аңыз" 1 сынып
|
Пән: дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: 03.03.2018 Сынып: 1 «А» |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Алтын Адам туралы аңыз |
|
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
1.3 1.2 ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелеу |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Алтын адам туралы аңызбен танысады. Оқушылардың басым бөлігі: Бұрынғы заман мен болашақ арасындағы айырмашылықты салыстырады, әңгімелейді. Кейбір оқушылар:Қазақстандағы тарихи ескертіштер мен жәдігерлерді анықтай алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Алтын адам туралы толық мағлұмат алады. -Ежелгі заманның тарихи жәдігерлері туралы әңгімелейді. Мәтіннің мазмұнын ашып , тапсырманы орындайды |
|
|
Тілдік мақсаттары |
Ежелгі заманның тарихи жәдігерлері туралы әңгімелеп, ажырата біліп сөйлемдерді тұжырымдайды (аңыз, алтын адам, монета , археолог) нумизматика аңыз алтын numismatics legend gold |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, сауат ашу, көркем еңбек |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
|
|
Бастапқы білім |
Тарихи ескерткіштер туралы біледі |
|
|
Сабақтың жоспарланған уақыты |
Сабақтағы жоспарланған іс -әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы
|
Психологиялық сәт «Шаттық шеңбері» әдісі |
Суреттер,слайд |
|
Оқушылармен сәлемдесу Оқушылар шаттық шеңберге тұрып, бір-біріне өздерінің есімдерінің алғашқы әріпін пайдалана отырып жақсы тілектер тілейді.Содан соң оқушылардан үй тапсырмасы сұралып , өткен сабақты пысықтайды. Топқа біріктіру I топ: Алтын айдар II топ: Алтын жебе ІІІ топ: Алтын дулыға «Сұрақты ұстап ал» әдісі. Мұғалім оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.
|
Доп |
|
|
Сабақтың ортасы |
«Ой қозғау» әдісі Мұғалімнің ауызша түсіндіруі Балалар алтын адамды көргендерің бар ма?
Бейнежазбада «Алтын адам» туралы оқушыларға қысқаша мәлімет айтылады. Археологтар 1969 жылы Алматы маңындағы Есік қорғанынан Алтын адам тапқан. Оқулықпен жұмыс «Барлаушы» әдісі «Алтын адам» мәтінін тізбектеп оқу, мазмұнын ашу. Тапсырма Дұрыс жауабын таңда. Бағалау критерийі Қазақстандағы танымал ескерткіштерді анықтайды. Дескриптор Сұрақтарды оқиды. Жауаптарды саралайды. Дұрыс жауабын белгілейді.
А) шебер В) бақташы С) зергер Д) жауынгер
А) Алтын батыр В) Алтын Айдар С) Алтын дулыға Д) Алтын семсер
Алтын адам қай облыстан табылған? А) Ақтөбе В) Аматы С) Атырау Д) Ақтау «Интервью» әдісі Суретке қарап, заттарды қай жерде қолданылатынын айтады
Мәтінді тізбектеп оқу. «Шынжыр» әдісі Ертеде адамдар ақша орнына бағалы заттарды қолданған. Кейіннен қолайлы болуы үшін монетаны ойлап тапқан . Монета өткен заман туралы сыр шертеді. Алтын адам монетасының оң жақ бетінде қанатты аттар бейнеленген. Келесі бетінде Алтын адам бейнесі салынған. Алтын адам туралы аңыз тарихта сақталған |
Бейнежаза «Сен білесіңбе? Алтын адам» Оқулық, қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Сурет , микрафон Монеталар , монета суреттері |
|
Сабақтың соңы |
Өз монетаңды ойлап тап. Орындап көр Оның оң жақ бетіне не бейнелер едің? |
А4 қағазы |
|
Кері байланыс: |
«Бағдаршам» әдісі Маған бәрі түсінікті Менде қалған сұрақ Мен түсінбедім |
Бағдаршам
|
|
Саралау оқушы-ларға қалай көбі-рек қолдау көрсе-туді жоспарлай-сыз?Қабілеті жоғары оқушы-ларға қандай мін-дет қоюдыжоспар- лап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгерту деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және кауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Оқушыларға көбі-рек қолдау көрсету мақсатында сурет арқылы сұрақтар дайындаймын. |
Оқушыларды стикер арқылы бағалаймын |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бү- гін оқушылар не үйренді?Сабақ қа-лай өтті?Қандай кедергілер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсыр малар сәйкес бол-ды ма?)Уақытты қалай пайдалан- дым?Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз















