Ашық сабақ "Алтын киімді адам"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ "Алтын киімді адам"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге сабақ үлгісі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

19 орта мектеп

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.2.Сақтар

Педагогтің аты-жөні:

Диханбаева Назира Биядиловна

Күні:

13.12

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Алтын адам» археологиялық олжасы.

Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу

5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау

5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

Сабақтың мақсаты

- Сақтардың әйгілі археологиялық ескерткіштерін атайды;

- Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болғандығын анықтайды

Құндылықтарды

дарыту

Отанды, туған жерді сүюге баулу, ата - бабамызды құрметтеуге тәрбиелеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезең: - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. - Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасын сұрау: «kahoot» платформасы арқылы үй тапсырмасын сұрау

https://play.kahoot.it/v2/?quizId=dfb2aac6-d7c4-4f3a-aa81-1787ea816864&hostId=f6326977-b562-4368-9d2a-5e0ded2d821e

Сынып оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері арқылы 3 топқа бөлінеді.

Қызығушылықты ояту кезеңі

Сынып оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері арқылы 3 топқа бөлінеді. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады.

СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:


1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Осы жәдігерлер туралы не білесіздер?
4. Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен таныстыру

Бейне ролик көрсету


Амандасу,түгендеу,топқа бөлінеді

Үй тапсыпмасы

Дескриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді

1 орын 3 балл

2-3 орын 2 балл

4-5 орын 1 балл

Жалпы 3 балл






Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Сынып оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері арқылы 3 топқа бөлінеді

Мадақ

тау

Дескриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді

3 балл

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»



Есік обасында жүргізілген археологиялық қазба жұмыстары бейнеленген ғаламтордан алынған фотосуреттер, карточкалар, кескін карта, стикерлер, маркерлер, флипчарт






Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс.

1-тапсырма: «Тыңдап отырған үштік» әдісі

Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар Деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы кесте толтырады.

1-топ: сәйкестендіріп, дұрыс жауапты көрсетеді: https://wordwall.net/ru/resource/39531628/%D0%B0%D0%BB%D1%82%D1%8B%D0%BD-%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BC-%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F%D0%BB%D1%8B%D2%9B-%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D0%B0%D1%81%D1%8B

2-топ: «Алтын адам» археологиялық олжалары табылған аймақтарды картадан белгілейді https://wordwall.net/ru/resource/83441320/%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%85/%d0%b0%d0%bb%d1%82%d1%8b%d0%bd-%d0%b0%d0%b4%d0%b0%d0%bc-%d0%b0%d1%80%d1%85%d0%b5%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b8%d1%8f%d0%bb%d1%8b%d2%9b-%d0%be%d0%bb%d0%b6%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%80%d1%8b-

3-топ: «Алтын адам» жәдігерлерінің белгілерін, тарихын анықтайды https://wordwall.net/ru/resource/83522785/%D0%B0%D0%BB%D1%82%D1%8B%D0%BD-%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BC

2-тапсырма Жұптық жұмыс

Дерекпен жұмыс.



ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында ұсынамын

Бос орындарға керекті сөздерді орналастырыңыздар.

Алтын киімді сақ жауынгерлерінің денесі .................................................. Жетісу жеріндегі Есік қорғанынан археолог..........................................................................тапты.

Зерттеушілердің пікірі бойынша «Алтын адам» .............................. ғасырларға жатады. Оның жасы.............................., бойы..................................деген болжам бар.

Кемал Ақышев, 165 см, б.з.б. V IV ғасырлар 1970 жылы, 17 – 18


Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


Дескриптор:

1.Алтын адам тарихын анықтайды;

2.Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын көрсетеді;

3.Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған уақытын ажыратады;

3 балл






Дескриптор:

1.«Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызыдылығына талдау жасайды;2 балл

2.оқушылар қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі 2 балл

4 балл


ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында ұсынамын







ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»










«Алақан-жұдырық»




















«Жұлдызшалар»




Ақпараттық мәтін



Тақырыптық карточкалар







Карта









Суреттер






Кесте













Археологиялық заттар суреттері








Үлестірмелі қағаздар






Бекіту






Сабақты қорытындылау

Сақтар” сөзжұмбағын шешу арқылы бекіту:

Үйге тапсырма

«Алтын адам» - сақ патшасы» тақырыбына эссе жазу



Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

  • Алдымен біз былай деп ойладық.....

  • Одан кейін біз мына кедергіге тап болдық.............

  • Кедергіні шешу үшін......жасадық.

  • Бұдан біз..................көрдік.

  • Демек, бұл мынаны білдіреді.................


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект












































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.03.2025
179
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі