Ашық сабақ "Алтын сақа" 5 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Алтын сақа" 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
материал жас мамандарға көмек болады деген ойдамын.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ: қазақ тілі.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қиял әлемі. Мектеп: Бірлес орта мектебі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кузембекова Сауле Берікқызы.

Сынып: 5


Сабақтың тақырыбы


Алтын сақа

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)


5.Т/А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.

5.Т/А2.Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (мән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсінеді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі негізгі және қосымша анықталған дәлелдемелерге,өз ойын білдіреді. Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселелерге дәлелдеме келтіреді


Бағалау критерийі





Мәтінге талдау жұмыстарын жүргізеді.

Мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды іріктейді.

Мәтіндегі көтерілген мәселені анықтайды.

Анықтаған мәселеге өз ойын білдіреді


Дескрипторлар:

  • Мәтінді түсінеді

  • Мәтін бойынша сөйлемді толықтыра алады

  • Қызықтырған мәліметті 1-3 сөйлеммен жаза алады.

  • мәтіннен дәлелдеме келтіреді;

  • анықталған дәлелдемеге өз ойын білдіреді;



Тілдік мақсаттар

-----------------------------------------------------------

Құндылықтарға баулу

6. Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы.

Пəнаралық байланыс

Әдебиет

Тақырып бойынша

алдыңғы білім


Уақыт және хобби



Сабақ барысы

Сабақтың

жоспар-ланған

кезеңдері






Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар



Сабақтың басы

2 мин







«Дос қандай болу керек?» ойыны арқылы оқушылар арасында психологиялық ахуалды орнату..

Оқушылардың мұндағы мақсаты, қарама –қарсы тұрып, шарды бір-біріне беру арқалы достықтың қасиеттерін айтып, ынтымақтастықтары қалыптасады



Жаңа тақырыпқа байланысты оқушыларға ертегілер, жұмбақтар,жаңылтпаштар ережелерін қима қағаздарға жазып таратып беремін , сол бойынша оқушылар 3 топқа бөлініп отырады.

Оқушылардың мұндағы мақсаты, ережелерді білу арқылы өз жұптарын тауып, топ құрау.









Әуе шары





қима қағаздар


Сабақтың ортасы


3 мин





















10 мин










5 мин










5 мин























3 мин














2 мин

Қызығушылықтарын ояту.

«Крестиктер-нөлдіктер » әдісін пайдалану арқылы тақырып бойынша сұрақ- жауап сәтін өткізу

1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды.

2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды.

3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды.

4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады.

сұрақ-жауап арқылы не білетіндерін не үйренгендерін ортаға салып бөліседі,диологқа түседі.

1 Халық ауыз әдебиеті деген не?
2 Халық ауыз әдебиетін кімдер шығарған?
3 Ауыз әдебиеті бізге қалай жеткен?

4 Кәне кім айтады ертегі бізге қалай жеткен? 5.Ертегілер: неге байланысты туған?
6.Ертегілерде қандай өмірді армандаған?
7.Ертегілер неше топқа бөлінеді
?


Мәтін бойынша жұмыс.

Интербелсенді тақтадан бейнебаян көрсету арқылы оқушылардан не түсінгендерін,және сабақтың не туралы екеніне түсінік беру.

Оқушылар берілген тапсырмаларды дұрыс

түсіне отырып мағынасын ашып, өз ойлары мен пікірлерін айтады.

Топ бойынша тақырыптың идеясын ашады, талдайды, бір- біріне түсіндіреді мазмұнын айтады.



Хронологиялық кесте.

Интер белсенді тақтадан сұрақтар беру.Дұрыс орандаған жағдайда шарлар әуеге ұшады.

Оқушылар берілген тапсырмаларды интербелсенді тақтада топтаса отырып орындайды жауабын айтады .

Мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды тауып,кестеге толтырады.

Негізгіақпарат

Қосымша ақпарат





«Конверт тапсырмалары» әдісі бойынша.

Жұптаса отырып берілген ролдегі тапсырманы орындату

1Сілтеме табушылар (Шығарманың ең қызық  жерін айтады). Ат басындай алтын берейін, қоя бер, - дейді. Жалмауыз кемпір жібермейді.
-        Осы жылқыларымның бәрін берейін, қоя бер, - дейді. Кемпір көнбейді. Кемпірден сасып:
- Енді не берейін? - дейді бай. Кемпір:
-        Жалғыз балаңды бер, жіберейін, - дейді. Бай жалғыз баласын бермек болады, кемпір байды қоя береді. Кемпір байға:

- Балаңды қай жерде бересің? - дейді.

2.Сөз тапқыштар (шығармадан мақал – мәтел не афоризмді табады). Ат басындай алтын.

3.Бейнелеуші – суретш і (Оқиға желісімен сурет салады).

4.Ізденушілер (Алтын сақа туралы мәлімет жинайды) Сақа – деген асықтардың ішіндегі үлкендеуі және ауырлауы себебі оған қорғасын құйылады, онымен асықтарды атып ұтуға болады. Ауыл балаларының сүйіп ойнайтын ойыны.

5Дәнекер (Шығарманы өмірмен байланыстырады)

6.Із қуушы (Кейіпкер ізін қуалайды.

Оқушылар жұптаса отырып, конверт ішіндегі берілген тапсырмаларды айтады.



«Әліппи желісі» әдісі.

Бізге 5 ерікті қажет!

Әліпби тәртібімен әріптерді пайдалана отырып, қатысушылар алға шығулары керек және кезек-кезекпен берілген тапсырма бойынша негізгі сөздерді дауыстап айтады.

Әр топтан бір –бір оқушыдан шығып әліппи желісі бойынша,сабаққа қатысты бір сөзден айтып, дәлелдеме келтіреді.Мысалы:

А-алтын, Б-бала, Д-дөнен,Ж-алмауыз кемпір.Қ-құрық.



«Он сұрақ» әдісі.

Бір оқушыны таңдап алыпп және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырып – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. Мысалы:

1.Ертегіде балықшылар жайлы айтылады.

2.Негізгі кейіпкері Ер төстік.

3. Жағымды: Бала, қарлығаш, ат, ит, түлкі.
4.Жағымсыз: Жалмауыз кемпір, бай. 5Шыншыл ертегіге жатады.

Shape1

Picture 23

Қалташалар

















www.youtube.com

https://www.

youtube.com/watch?

v=W6lfYCpsuBo









флипчарт








Конверттер

Ф4.форматы

Маркерлер


















Әліппи





Стиккерлер




5 мин

















5 мин




















Сабақтың соңы


3 мин



Ойлан, Бірік, Бөліс.

Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс).

Кейіпкерлер. Бай. Жылқышы. Бала. Шығармадан үзінді :

Байлығым бір басымнан артылады дегенде

Қимаймын,бөліспеймін. Ертең көшемін, сонда баламның алтын сақасын жұртқа тастап кетейін, сен жұртта сол сақаның жанында отырасың. Құрығыңды құлдыратып, жүгеніңді сылдыратып, жылқыға бар. Қай тай бетіңе қараса, соны мін. -        Шеше, анау жатқан сақамды алып берші!




«Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі.

Сөздер банкісі.Бірнеше сөздерді жазғызамын,ішінен тақырыпқа байланыстысын банкілерге орналастырады. Мысалы : Жалмауыз кемпір, бала, ит.бай жылқышы, балықшы.түлкі, қасқыр,жүген,бәйтерек, өзен, көл тауысар,тау сғар.


Shape3 Shape4 Shape2







«Кластер»әдісі.

«Алтын сақа» ертегісіндегі кейіпкерлерді айтып, тақтаға жаздырып , іс-әрекетімен дәлелдейді.



















Стикерлер












ПЛАКАТ



















Shape5 Shape6

Кейіпкер-лер




АShape7 3

Shape8 Shape9 Shape10

Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?


Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау


  • Оқушыларға қолдау көрсету бағыттаушы сұрақтар арқылы жүзеге асырылады.

  • Оқушылар-дың көбі ақпараттар бойынша ойларын айтады, салыстырады, сәйкестендіреді, бағалайды, мәтін құрастырады.

  • Қабілеті жоғары оқушылар ұтымды ойлар айтады, мәтін құрастыруда керативті идеялар жазады, астарлы мағынаны таниды және бағалауда нақтылық көрсетеді.

  • Сабақта дескрипторларға негізделген жүйеде бағаланады.

  • Мұғалімнің кері байланысы

  • Жұптардың өзара бағалауы

Бірін-бірі бағалауы

  • Өз ойын айтуда қысылмай еркін әрі әдемі жеткізуге тырысқан оқушыға «Керемет!», ал өзінің пікірін барынша жеткізгендерге «Жарайсың!» деп жазылған қағаздармен марапаттаймын . Оқушылар қол соғып жігерлендіреді.


.

Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсат-тары

немесе оқу

мақсат-тары шынайы,

қолжетім-ді болды.



2 мин



Кері байланыс

Маған бәрі түсінікті болды

Мен аз жауап бердім. Менің ойланып қалған тұсым



Picture 1 Picture 2





Кері байланыс парағы






Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?_







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.01.2018
3098
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі