|
САБАҚ:
Сөз және оның
мағынасы
Антоним дегеніміз
не?
|
Мектеп:
М. Мақатаев
о/м
|
|
Күні: 09.01.18
|
Мұғалімнің есімі:
Жазықбаева
Ж
|
|
СЫНЫП: 2
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар:
0
|
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
(мақсаттары)
|
2.1.1.1 - тыңдаған материал
бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша
қойылған сұрақтарға жауап
беру
2.2.2.1* - синоним, антоним,
омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну,
сөйлеу барысында қолдану
2.3.6.1 - бас әріп пен кіші
әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырыпкөлбеу
және таза жазу
2.4.2.2 – көптік
жалғауларын дұрыс қолдану
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі,тарих.
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
|
Ресурстар
|
|
Басталуы
3
минут
|
Шаттық шеңберін
құру.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Білім алушылар бір-біріне
жақсы тілектер айтады.

|
Пластмассалық
құтылардың түсіне қарай топқа
бөлінеді
|
|
Ортасы 10
минут
|
Үй тапсырмасын
сұрау.
-Ереже
жаттау
_Өткенді
пысықтау
«Мәреге кім жетеді?»
ойыны арқылы өткен сабақты
пысықтау.

-
Сөйлем деден
құралады?
-
Сөз деген
не?
-
«Жақсы» сөзіне
сөйлем құра
-
«Ақ» сөзіне
сөйлем құра
-
«Биік» сөзіне
сөйлем құра
Білу және
түсіну
-
«Жақсы» сөзіне
қарама-қарсы сөзді табу
-
«Ақ» сөзіне
қарама-қарсы сөзді табу
-
«Биік» сөзіне
қарама-қарсы сөзді табу арқылы жаңа тақырып антоним сөздер туралы
мағлұмат беру
Білім алушылардың
оқулықтағы негізгі тақырыпты тереңнен түсінуі үшін өлеңмен жұмыс
жүргізу.
-
Өлеңді
оқы.
Тапсам деймін
уақыт.
Ерте тұрып алам да, Суды да
өзім әкелем
Әрлі-берлі жүгірем. Отынды да
жарамын.
Сосын тұра қалам да, Бөпеме
нан әперем
Оңға, солға бүгілем Малға да
шөп саламын
Қолға алмасаң
ұнанып,
Жұмыс оңай өнбек
пе?
Тапсам деймін
уақыт
Спортқа да
еңбекке.
Жалпыға арналған
тапсырма:
-
Өлең не туралы
екенін айт.
-
Өлеңнің алғашқы
шумағын қимылмен көрсет.
-
Өлеңдегі оң,сол
сөздерін айтылуы мен білдіретін мағынасы бойынша
салыстыр.
Тілімізде мағынасы
қарама-қарама-қарсы сөздер кездеседі. Мұндай сөздерді антоним
сөздер деп атаймыз. Мысалы: ақ-қара,
арзан-қымбат.
Топтық
жұмыс
Әр топ 4 антоним сөз
жазады.
Әр топ бағалау
кестесі арқылы бір-бірін
бағалайды.

|
«Мәреге кім жетеді?»
ойыны
Топтық
бағалау
кестесі
|
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Сергіту сәті «Көңілді
күн»
|
Видео
жазбадағы
би
|
|
Аяқталуы 20
минут
Сабақты
бекіту
3
минут
Кері
тайланыс
2
мин
|
Қолдану
Өздік жұмысы. Дәптермен
жұмыс

8-жаттығу. Мақал-мәтелдерді көшіріп
жаз.
Көп біл,
аз сөйле.
Ашу-дұшпан,
Ақыл-дос,
Ақылыңа
ақыл қос.
-Мақалдың мазмұнын
түсіндір.
-Мақалдардан антоним сөздерді
табу
9-жаттығу Антоним сөздерді сәйкестендіру.
(ауызша)
10-жаттығу. Өлеңді оқып антоним сөздерді тап.
(ауызша)
11-жаттығу
Атноним сөздерді тауып,
жазу.
Білім
алушылар жұмыс дәптеріндегі жұмыстарын мұғалім көмегімен
«гистограммалық кесте» арқылы
бағалайды.

-
Сауатты жазуы
-
Көркем жазуы
-
Шығармашылық жұмысты
орындауы
Сабақты бекіту.
Жинақтау
Антоним сөздерді
бірітіру.
Алыс
ұзын ақ терең
таяз жақын қысқа
қара
«Менің
көңіл-күйім» кері байланысы

|
Дәптермен
жұмыс
Гистограммалық
кесте
Сабақтан алған
әсерлерін стикерге жазып, смайликке
жапсырады
|
|
Үйге тапсырма:
10-жаттығу. Өлеңді
жаттау.
|
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен
жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен
берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Сабақтың мақсаты мен
міндеттері мүмкіндігінше орындалды. Бүгін білім алушылар антоним
сөздерді түсінді, ажырата алды. Берілген тапсырмаларды тиянақты
орындады. Сыныптағы ахуал өте жақсы, білім алушылар жеке, топтық
жұмыстарды орындауға бейімделген. Жоспарланған саралау тиімді
болды. Уақытты тиімді пайдаландым. Мен жоспарыма кесте арқылы
топтық бағалауды, өзін-өзі гистограмма арқылы бағалауды
енгіздім.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1: Білім алушылардың
белсенділігі
2: Уақытты тиімді
пайдалануы (тапсырмаларды тиянақты
орындауы)
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1: Топтық және гистограммалық
бағалау тиімді болды
2: Сабақта ойын элементтерін
пайдалану тиімді болды
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|