|
Бөлім: Өлең -сөздің патшасы Мектеп: «№.......мектеп-гимназиясы» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбаев «Ескендір» поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; |
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар мәтіндегі ойға өз көзқарасын білдіреді, мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастырады, мәтіндегі ойға сыни тұрғыдан баға береді. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Қызығушылықты ояту. «Әуенді тап» әдісі. Оқушыларға Абайдың әндерінің әуені тыңдатылады. Оқушылар әуенді тыңдап, оның қандай өлеңі екендігін табады. Топқа бөлу. Оқушыларды «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу:
Оқушылар суреттерді шығарма мазмұнымен байланыстырады. Әр топ өзінің суретінің мағынасын шығарма мазмұнымен байланыстыруға тырысады. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауы бағаланады. Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
|
Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Оқушылар ұсынылған әндерді тыңдап, атауларын анықтайды. Оқушылар «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлінеді, топ ішінен топ басшысы тағайындалады және топқа атау береді. Алдыңғы тақырыпты еске түсіру мақсатында оқушылар сұрақтарға нақты жауап береді. |
«Өзін-өзі бағалау» парағы. таратылады
ҚБ «Мадақтау» әдісі
|
Интербелсенді тақта Суреттердің қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 5 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ойлан. Жұптас.Талқыла.» Топ мүшелері бір-бірімен ақылдаса отырып, Ескендір поэмасының мазмұнын талқылайды, композициялық құрылымына талдау жасайды. Оқушыларға А3 парағы таратылады. Тапсырманы топпен бірге орындайды. Тапсырманы орындап болған соң, әр топ өздерінің жұмысын интербелсенді тақтадағы дұрыс нұсқамен тексеріп, қажет болса, түзетулер енгізеді. І топқа тапсырма: 1.Сюжеттің
басталуы. Филипп патша қайтыс
болған соң Ескендірдің таққа отыруы. Әскер жиып көрші елдерді
жаулауы. ІІ топқа
тапсырма: ІІІ топқа
тапсырма: 2. Талқылау. Шығарманың қазіргі өмірмен байланысы. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Сәйкеcтендіру әдісі. (сөздікпен жұмыс) Оқушылар жұпта ақылдаса отырып, сөздерді мағынасымен сәйкестендіреді. Жұмыстарын топта тексереді.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Ой тастау, ойланту, ойлау» технологиясы. «Сұрақ-жауап» әдісі. Оқушылар тақырыпты басқа пәндермен байланыстырып сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: 1-топ:
2-топ:
3-топ:
ҚБ Бекіту тапсырмасы. Топтық жұмыс. Ескендірдің іс-әрекеті, Аристотель шешімі. «Дербес пікір» әдісі. Әр топ екі кейіпкердің іс-әрекетіне байланысты дербес пікір білдіреді.
Дескриптор:
ҚБ Түйін. Жеміт көз жер жүзіне тоймаса да,. Өлсе тояр, көзіне құм құйғанда. Мықтымын деп мақтанба ақыл білсең Мықты болсаң өзіңнің нәпсіңді жең. Бағалау. «Өзін-өзі бағалау» парағы әр оқушыға таратылып беріледі де сабақ соңында мұғалімге тапсырады.
Үйге тапсырма
|
Топтар бірін бірі «Ашық микрофон» әдісі арқылы бағалайды. Яғни топ басшысы шығып топтың пікірін жеткізеді. Оқушылар тақырыпты басқа пәндермен байланыстырып сұрақтарға жауап береді. Топтар екі кейіпкердің іс-әрекетіне байланысты дербес пікір білдіреді. |
ҚБ «Ашық микрофон» әдісі
ҚБ. Смайлдар арқылы бағалау
ҚБ «Қол шапалақтау» әдісі
ҚБ «Мадақтау сөздері»
|
Плакаттар, маркерлер, таратпа қағаздар Интербелсенді тақта «Kahoot» платформасы. Ұялы телефон, интербелсенді тақта Таратпа қағаздар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ А.Құнанбаев «Ескендір» поэмасы
Ашық сабақ А.Құнанбаев «Ескендір» поэмасы
|
Бөлім: Өлең -сөздің патшасы Мектеп: «№.......мектеп-гимназиясы» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбаев «Ескендір» поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; |
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар мәтіндегі ойға өз көзқарасын білдіреді, мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастырады, мәтіндегі ойға сыни тұрғыдан баға береді. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Қызығушылықты ояту. «Әуенді тап» әдісі. Оқушыларға Абайдың әндерінің әуені тыңдатылады. Оқушылар әуенді тыңдап, оның қандай өлеңі екендігін табады. Топқа бөлу. Оқушыларды «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу:
Оқушылар суреттерді шығарма мазмұнымен байланыстырады. Әр топ өзінің суретінің мағынасын шығарма мазмұнымен байланыстыруға тырысады. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауы бағаланады. Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
|
Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Оқушылар ұсынылған әндерді тыңдап, атауларын анықтайды. Оқушылар «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлінеді, топ ішінен топ басшысы тағайындалады және топқа атау береді. Алдыңғы тақырыпты еске түсіру мақсатында оқушылар сұрақтарға нақты жауап береді. |
«Өзін-өзі бағалау» парағы. таратылады
ҚБ «Мадақтау» әдісі
|
Интербелсенді тақта Суреттердің қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 5 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ойлан. Жұптас.Талқыла.» Топ мүшелері бір-бірімен ақылдаса отырып, Ескендір поэмасының мазмұнын талқылайды, композициялық құрылымына талдау жасайды. Оқушыларға А3 парағы таратылады. Тапсырманы топпен бірге орындайды. Тапсырманы орындап болған соң, әр топ өздерінің жұмысын интербелсенді тақтадағы дұрыс нұсқамен тексеріп, қажет болса, түзетулер енгізеді. І топқа тапсырма: 1.Сюжеттің
басталуы. Филипп патша қайтыс
болған соң Ескендірдің таққа отыруы. Әскер жиып көрші елдерді
жаулауы. ІІ топқа
тапсырма: ІІІ топқа
тапсырма: 2. Талқылау. Шығарманың қазіргі өмірмен байланысы. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Сәйкеcтендіру әдісі. (сөздікпен жұмыс) Оқушылар жұпта ақылдаса отырып, сөздерді мағынасымен сәйкестендіреді. Жұмыстарын топта тексереді.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Ой тастау, ойланту, ойлау» технологиясы. «Сұрақ-жауап» әдісі. Оқушылар тақырыпты басқа пәндермен байланыстырып сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: 1-топ:
2-топ:
3-топ:
ҚБ Бекіту тапсырмасы. Топтық жұмыс. Ескендірдің іс-әрекеті, Аристотель шешімі. «Дербес пікір» әдісі. Әр топ екі кейіпкердің іс-әрекетіне байланысты дербес пікір білдіреді.
Дескриптор:
ҚБ Түйін. Жеміт көз жер жүзіне тоймаса да,. Өлсе тояр, көзіне құм құйғанда. Мықтымын деп мақтанба ақыл білсең Мықты болсаң өзіңнің нәпсіңді жең. Бағалау. «Өзін-өзі бағалау» парағы әр оқушыға таратылып беріледі де сабақ соңында мұғалімге тапсырады.
Үйге тапсырма
|
Топтар бірін бірі «Ашық микрофон» әдісі арқылы бағалайды. Яғни топ басшысы шығып топтың пікірін жеткізеді. Оқушылар тақырыпты басқа пәндермен байланыстырып сұрақтарға жауап береді. Топтар екі кейіпкердің іс-әрекетіне байланысты дербес пікір білдіреді. |
ҚБ «Ашық микрофон» әдісі
ҚБ. Смайлдар арқылы бағалау
ҚБ «Қол шапалақтау» әдісі
ҚБ «Мадақтау сөздері»
|
Плакаттар, маркерлер, таратпа қағаздар Интербелсенді тақта «Kahoot» платформасы. Ұялы телефон, интербелсенді тақта Таратпа қағаздар |
шағым қалдыра аласыз

















