Материалдар / Ашық сабақ арифметикалық прогрессия
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ арифметикалық прогрессия

Материал туралы қысқаша түсінік
бұл сабақты алгебра сабағынан көмек құралы ретінде пайдалануға болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Ақпан 2018
876
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессия тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың мақсаттары:

І. Білімділік: Арифметикалық прогрессияның анықтамасын меңгеріп, n-ші мүшенің және алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын меңгеріп, есептер шығаруға қолдана білу.

2. Тәриелік: Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: Ойлау қабілетін, танымын, пәнге қызығушылығын дамыту.

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ

Оқыту әдістері: Сұрақ-жауап, жұмыс парақшасымен жұмыс, тест алуда дидактикалық материалдарды ірілендіру, деңгейлеп оқыту технологиясын қолдану.

Көрнекілік:

Интерактивті тақта, Сұрақтар, тірек-схемалар, жауап парақшалары, тест карточкалары.

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру (2 мин)

2. Арифметикалық прогрессия тақырыбын жобалау. (8 мин)

3. Жауап парақшасымен жұмыс (10 мин)

4. Деңгейлік тапсырма (10 мин)

5. Тест алу (8 мин)

6. Бағалау. (2 мин)

6. Үйге тапсырма (2 мин)

7. Рефлексия (3 мин)



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру (2 мин) Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.

2. Арифметикалық прогрессия жобасын жасау.

Арифметикалық прогрессия-сандар тізбегі, алға жылжу, 1-ші мүше, n-ші мүше, алғашқы n мүшенің қосындысы, айырма,

DrawObject1

DrawObject3 DrawObject2

DrawObject4





DrawObject6 DrawObject5

DrawObject8 DrawObject7







3. Жауап парақшасымен жұмыс. Оқушыларға жауап парақшалары таратылып,жауап парақшалардың бетіне есептеулер жүргізіледі, әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларға балл берілген, тапсырмаларды орындап болған соң, өзара тексеріп,бағалайды. Соңында әрбір оқушы өз аты-жөнін жазып жұмысын тапсырады.





Сан тізбегі. Арифметикалық прогрессия

_________________________

Оқушының аты-жөні

  1. (1 б.) Натурал аргументті функция тізбек……деп аталады.

  2. (1 б.) Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегі ...арифметикалық прогрессия........ деп аталады.

    1. Арифметикалық прогрессия

    2. Геометриялық прогрессия

    3. Алгебралық прогрессия

    4. тізбек

  3. (1 б.) 4; 8; 12; 16; және т.б. .....арифметикалық прогрессия……. прогрессия

4. (2 б.) Тізбек формуламен берілген . Берілген тізбектің алғашқы бес мүшесін табыңдар.

Жауабы: 4, 10, 18, 28, 40

5. (2 б.) Тізбектің қалып қойған мүшелерін жазыңдар:

    1. 13; _12_; 11; _10_ ; 9; _8_ ; 7;……...

    2. 0,1; 1 ; 10 ; 100 ; __1000__; 10000.

6. (3 б.) Арифметикалық прогрессияның айырымын анықтап, 3-ші мен 4-ші мүшелерін табыңдар.

  • 2 ; 12; … …. Жауабы: d=10; а3=22; a4=32

  • 3,2 ; 0,8 ; ……. Жауабы: d=-2,4; а3=-1,6; a4=-4

  • -2 ; 8 ; ……. Жауабы: d=10; а3=18; a4=28

7. (4 б.) Кестедегі арифметикалық прогрессияның берілгені бойынша кестені толтыр.

а1

d

n

an-?

Sn-?

1.

-20

11

5

24

10



* 8. (5 б.) арифметикалық прогрессияның 1-ші мүшесі мен айырмасын табыңдар, егер а3 = -4,

а8 = -24; d - ? а1-?

Жауабы: а1=4 d=-4

*9. (6 б.) Арифметикалық прогрессияның айырмасын табыңдар.

Жауабы: d=6



4. Деңгейлік тапсырмалар: А-2 балл; В-5 балл; С-8 балл.



5. Тест жұмысы «ОЖСБ-ға дайындалайық» (5 б.)

Нұсқа 1

1. an=n2 тізбегінің алғашқы 5 мүшесін табыңдар:

A) 1;0;1;0;1 B) 1;4;9;16;25 C) 1;2;3;4;5 D) -1;1;-2;2;0 E) 25;16;9;4;1

2. Егер a1=-2; d=3 болса, арифметикалық прогрессияның алғашқы 5 мүшесін табыңдар

A) -5;-3;-1;0;2 B) -2;-5;-8;-11;-14 C) -2;1;4;7;10 D) -2;0;2;4;6 E) -2;-1;0;1;2

3) Арифметикалық прогрессияның айырмасын табыңдар, егер a11=6; a16=8,5

A) 1; B)0; C)2: D)0,5; E) 2,5

4) Арифметикалық прогрессияның алғашқы 9 мүшесінің қосындысын табыңдар, егер a1=17;

d = -6

A) 10; B) -53; C) 60; D) - 63; E) 100

5) 40 санынан аспайтын жұп сандардың қосындысын табыңдар:

A) 200; B) 300; C) 420; D) 480; E) 500



Нұсқа 2

1. an=n3 тізбегінің алғашқы 5 мүшесін табыңдар:

A) 1;2;3;4;5 B) 1;8;27;64;125 C) 3;6;12;24;48 D) -1;0;1;2;3 E) 125;64;27;8;1

2. Егер a1=3; d=-2 болса, арифметикалық прогрессияның алғашқы 5 мүшесін табыңдар

A) 3;5;7;9;11 В) 3;1;-1;-5;-7 С) 3;1;-1;-3;-5 D) -2;1;4;7;10 E) -7;-5;-1;1;3

3) Арифметикалық прогрессияның айырмасын табыңдар, егер a8=4; a13=7,5

A) 2,5; B) 4; C) 9,7: D) 0,7; E) 3

4) Арифметикалық прогрессияның алғашқы 9 мүшесінің қосындысын табыңдар, егер a1=6,4; d=0,8

A) 60; B) 89; C) 54; D) 86,4; E) 84,6

5) 40 санынан аспайтын тақ сандардың қосындысын табыңдар:

A) 380; B) 200; C) 400; D) 460; E) 500

Тест жауаптары:


1

2

3

4

5

1 нұсқа

B

C

D

D

C

2 нұсқа

B

B

D

D

A

6. Бағалау парағы:

Оқушының аты-жөні

Жауап парақша тапсырмалары (барлық ұпай)

Тақтамен жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар

Тест

Қорытынды балл

Баға










7. Үй тапсырмасы: Оқулықтан № 194, ереже, анықтамаларды қайталау.

8. Рефлексия. Тест



1. Мен жеке жұмыстың нәтижесінде ... болады деп ойлаймын.

а) теориялық материалды талдау.

b) есеп шығаруды үйрендім.

d) өткен материалдың барлығын қайталадым.

2. Есеп шығаруға не жетпеді?

a) білімім

b) уақытым

d) ынтам

с) өз дәрежесінде шығардым

3. Сабақ барысында қиындықты жеңуге кім көмектесті.

a) сыныптастарым

b) мұғалім

d) оқулық

с) ешкім















Тайтөбе ауылының Тайтөбе орта мектебі





«Арифметикалық прогрессия»

тақырыбына есептер шығару.

Ашық сабақ.

9 сынып



Пән мұғалімі: Искакова С.Б.









2016-2017 ж

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!