Б.Әбдіразақов атындағы №88 орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы»
Пәні: Алгебра
Сыныбы: 9 «Б»
Мұғалімі: Ордабек Айгүл
2022-2023 оқу жылы
Бекітемін:
|
Күні: 23.11.2022ж |
Мектеп: Б.Әбдіразақов атындағы №88 мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: Алгебра |
Мұғалімнің аты-жөні: Ордабекова Айгүл Жеткергенқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9«Б» |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
n-ші мүшесін есептеп табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлер |
арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдануды үйренеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық Байланыс |
Тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Сандар тізбегі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
2мин 3 мин |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу Үй жұмысын тексеру (flippity) әдісі
Оқушыларды топқа бөлу (flippity) әдісі І топ ІІ топ ІІІ топ |
https://www.flippity.net/ra.php?k=1w9GEIFj9--ShkcbjrdDzm90mxXZx9kGGhGcVr_eWB6k |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 36 мин |
10 мин 10мин 1мин 15 мин |
І. Жаңа сабақты түсіндіру Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы прогрессиның шеткі мүшелерінің қосындысының жартысы мен мүшелер санының көбейтіндісіне тең.
Осы формуланы түрлендірсекте
болады. Себебі біз
Онда
мен
Онда арифметикалық
прогрессияның алғашқы
Сонда арифметикалық прогрессияның алғашықы n мүшесінің қосындысын мына екі формуланың біреуімен анықтауға болады. Қайсысымен есептесек те бірдей жауап шығады. Бізге мысал ретінде мынадай тізбек берілсін. 7;12;17 осы прогрессияның алғашқы 25 мүшесінің қосындысын табыңыз
Жауабы:1675 ІІ. Сынып жұмысы Есептер шығару Топтық жұмыс (Word wall) 1-топ 2;11;20;29;38 арифметикалық прогрессияның алғашқы 5 мүшесінің қосындысының мәнін табыңыз Жауабы:100 2-топ 20;47;74;101;128;155;182;209;236;263;290;317 арифметикалық прогрессияның алғашқы 12 мүшесінің қосындысының мәнін табыңыз Жауабы:2022 3-топ 20;327;634;941 арифметикалық прогрессияның алғашқы 4 мүшесінің қосындысының мәнін табыңыз Жауабы:1922 Сергіту сәті (туған күнді есептеу) Жұптық жұмыс(ClassTools ) әдісі |
Hand animation әдісі https://wordwall.net/ru/resource/38406241 QR код |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4мин |
3 мин 1 мин |
Рефлексия (Classroomscreen) әдісі Маған ұнады? Менің білгім келеді? Маған қиын болды? Үйге тапсырма: №, №14.4 есеп Бағалау:10-балдық жүйе бойынша |
http://joincrs.com/enter/3905538 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Техника қауіпсізідк ережелері Пәнаралық байланыс АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Flippity әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеруде саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі қолданылды. Осы әдіс арқылы оқушылар үш топқа рандомды түрде бөлінді. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Б.Әбдіразақов атындағы №88
орта мектеп Ашық
сабақ
Тақырыбы: «Арифметикалық прогрессияның
алғашқы n мүшесінің қосындысы»
Пәні:
Алгебра
Сыныбы: 9
«Б»
Мұғалімі: Ордабек
Айгүл
2022-2023 оқу
жылы
Бекітемін: Күні: 23.11.2022ж Мектеп: Б.Әбдіразақов атындағы №88
мектеп Пәні: Алгебра Мұғалімнің
аты-жөні: Ордабекова Айгүл
Жеткергенқызы Сынып: 9«Б» Қатысқандар
: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның
алғашқы n мүшесінің
қосындысы Сабақ негізделген оқу
мақсаты 9.2.3.5 арифметикалық
прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын
есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және
қолдану; Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Арифметикалық прогрессияға
анықтама береді Оқушылардың басым
бөлігі: Арифметикалық
прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын
жазады Кейбір
оқушылар: Берілген арифметикалық
прогрессияның айырымын
тауып,
n-ші мүшесін есептеп
табады. Бағалау
критерийлер арифметикалық прогрессиялардың
n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу
формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдануды
үйренеді Құндылықтарға
баулу Сын тұрғысынан ойлау, топтық
жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық,
ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын
болу.
Пәнаралық Байланыс Тарих Алдыңғы
тақырып Сандар
тізбегі
Жоспар Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы 5
мин
2мин 3
мин
Оқушылармен
сәлемдесу
Оқушыларды
түгелдеу
Үй жұмысын
тексеру (flippity) әдісі
Сандар тізбегі дегеніміз
не?
Арифметикалық прогрессияның
айырымы неге тең?
Арифметикалық фрогрессияның
екінші мүшесі неге
тең?
Прогрессия сөзі қандай мағына
береді?
Тақ сандар тізбегін көрсетіңіз
?
Жұп сандар тізбегін көрсетіңіз
?
2;7;12;17 осы тізбекте айырма
неге тең ? a1=7, d=3,
a2=?
Оқушыларды топқа
бөлу (flippity)
әдісі І топ ІІ топ ІІІ
топ
https://www.flippity.net/ra.php?k=1w9GEIFj9--ShkcbjrdDzm90mxXZx9kGGhGcVr_eWB6k
Сабақтың
ортасы
36
мин
10
мин
10мин
1мин
15
мин
І. Жаңа сабақты
түсіндіру
Арифметикалық
прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы
прогрессиның шеткі мүшелерінің қосындысының жартысы
мен мүшелер санының көбейтіндісіне
тең.
Осы формуланы түрлендірсекте
болады. Себебі біз
Онда
мен
Онда арифметикалық
прогрессияның алғашқы
Сонда арифметикалық
прогрессияның алғашықы n мүшесінің қосындысын мына екі формуланың
біреуімен анықтауға болады.
Қайсысымен есептесек
те бірдей жауап шығады.
Бізге мысал ретінде
мынадай тізбек берілсін.
7;12;17 осы
прогрессияның алғашқы 25 мүшесінің қосындысын
табыңыз
Жауабы:1675
ІІ. Сынып
жұмысы
Есептер
шығару
Топтық
жұмыс (Word
wall)
1-топ
2;11;20;29;38
арифметикалық прогрессияның алғашқы 5 мүшесінің қосындысының мәнін
табыңыз
Жауабы:100
2-топ
20;47;74;101;128;155;182;209;236;263;290;317 арифметикалық
прогрессияның алғашқы 12 мүшесінің қосындысының мәнін
табыңыз
Жауабы:2022
3-топ
20;327;634;941
арифметикалық прогрессияның алғашқы 4 мүшесінің қосындысының мәнін
табыңыз
Жауабы:1922
Сергіту сәті (туған
күнді есептеу)
Жұптық
жұмыс(ClassTools )
әдісі
Hand
animation әдісі
https://wordwall.net/ru/resource/38406241 QR
код
Сабақтың
соңы
4мин
3
мин
1
мин
Рефлексия
(Classroomscreen) әдісі
Маған
ұнады?
Менің білгім
келеді?
Маған қиын
болды? Үйге тапсырма: №, №14.4
есеп Бағалау:10-балдық жүйе
бойынша
http://joincrs.com/enter/3905538 Қосымша
ақпарат Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Техника қауіпсізідк
ережелері
Пәнаралық
байланыс
АКТ-мен
байланыс
Flippity әдісі
арқылы үй тапсырмасын тексеруде саралаудың диалог және қолдау
көрсету тәсілі қолданылды. Осы әдіс арқылы оқушылар үш топқа
рандомды түрде бөлінді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
































