«№4 орта мектеп Қостанай
әкімдігінің білім бөлімі» ММ
Ашық сабақ
«Астана - көрікті
қала»
Сынып: 4
«А»
Мұғалім: Джузикеева
А.Б.
Ақпан 2018
ж.
Тақырып: Астана - көрікті
қала.
Сабақтың мақсаты:
Б.: - Астана қаласы туралы
әңгімелесу, Бәтерек нысанымен таныстыру , алған білімдерін
тапсырмалар арқылы бекіту.
Д.: - оқушылардың ойлау, сөйлеу дағдыларын
қалыптастыру, алған білімдерін толықтыру,
Т.: - Отанға деген сүйіспеншілік рухында
тәрбиелеу, елордамызды сүюге, аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың
көрнекілігі: интерактивті тақта,
карточкалар
Сабақтың
саяхат сабағы.
Сабақтың
типі: жаңа
сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
-
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-
Балалар, бүгін біздің
сабағымыз ерекше. Бүгін сабаққа қонақтар қатысып отыр. Сондықтан
сендер өткен сабақтарда алған білімдерің ортаға салып, сабақтың әр
кезеңіне белсене қатысып отырыңдар.
Психологиялық кезең – балалар бір-біріне қарап
жимыю, сабаққа сәттілік тілейік.
ІІ. Кезекшінің
рапорты / сұрақ –жауап арқылы
өтеміз/
ІІІ. Жаңа
сабақ
Балалар, бүгін сабағымыз жай
емес. Бүгін сабақта біз саяхат жасаймыз. Саяхат қай қалада өтетінін
мына суреттер арқылы біліп аласыңдар.
Ен
біріншіден 3 топқа бөлінеміз, әр оқушы жетон алып, түс бойынша
отырамыз.
Қызыл түсті - сары түсті -
жасыл түсті –
-Жақсы, балалар, қазір
сендермен әуежайға барып, Астанаға шығамыз,, Астана қаласының
көрнекті орындарына саяхат жасаймыз. Саяхатымызды жалғастыру үшін
әр аялдамада бізге тапсырмаларды орындау керек. Сендердің алдында
Маршрут қағазы және бағалау қағазы бар.
Үй жұмысын тексеру (әуежай
– 1 тапсырма)
Біз
өткен сабақта сендермен – үлкен қалалар, Біздің Президент туралы,
рәміздер туралы өттік – қазір әр топ монолог айтады, осы тақырыптар
бойынша.
1
топ – Қазақстан туралы
2
топ – Рәміздер туралы
3
топ – ҚР Президент туралы
(әр
оқушы бір сөйлемді айтады, талдайды)
Жаңа сөздермен жұмыс
(Вокзал – 2 тапсырма)
Жақсы, енді біздің екінші
аялдамамыз «Вокзал» . Ол жаңа қала сондықтан бізге жаңа сөздермен
танысу керек.
Деп
аталады – 1. мұғалім оқиды
Нысаны – 2. оқушылар оқиды
Көру алаңы – 3. Сөз тіркесін,
сөйлем құрастырады – топ бойынша
Ішінде -
Мәтінмен жұмыс (Бәйтерек –
3 тапсырма) - Своя игра стратегиясы – Кітаппен
жұмыс
- Астананың нысаны – ол
Бәйтерек. Оған кіру үшін біз мәтінмен жұмыс
жасаймыз.
(река
Ишим)
-
Оқимыз (әр топ
оқиды)
-
Жаңа сөздерді мәтіннен тауып
қарандашпен сызамыз
-
Аударамыз - 2 сөйлемден әр топ
-
Сұрақ қоямыз – мәтіннен 2 сөйлем
арқылы
Бәйтерек туралы аңыз – самұрық, айдаһар –
оқушылар айтады.
(Своя игра) – сұрақтарды
дайындайды
Сергіту кезең «Орнымыздан
тұрамыз»
Грамматикалық тапсырма (Көру алаңы – 4
тапсырма)
-
деңгей
1
–
Көп нүктенің орнына тиісті
әріпті жаз
Б..йтерек, би..к, гал..реясы, н..саны,
Ес..л,
1998 - б..р м..ң то..ыз ж..з
тоқсан сег..з.
-
–
Жуан және жіңішке сөздерді
екі бағанға бөліп көрсет.
Астана, Бәйтерек, алтын, шар,
әдемі, Есіл, нысаны,
қаласы, біздің,
биік.
-
-
Мына сөздерге көптік
жалғауларын жалғап жазыңдар.
Оқушы , саябақ , мұражай ,
көше ,
мектеп , қағаз , өзен
.
-
деңгей
Пирамиданы жаса - Астана,
Бәйтерек, Есіл. (топ бойынша)
-
деңгей
Астана туралы монолог (қағазға жасау және
айту)
Астана туралы диалог (қағазға
жасау және айту)
Астана туралы өлең жатқа айту
(қағазға жасау және айту)
Сурет бойнша Постер жасау
Тестік жұмыс. Синквейн / Теміржол вокзалы – 5
тапсырма/
Әр
оқушыға тестік жұмыс беріледі, және дәптерге синкейн
жазады
Тест – 5 сұрақ
Синквейн – Астана – Бәйтерек –
астана
Y Бағалау / бағалау парағы
бойынша/
YI Үй тапсырма
-
1)
91 бет 5 тапсырма
2) шығармашылық тапсырма
– “Бәйтерек” туралы эссе
жазу (4-5
сөйлем)
YI I.
Қорытынды.
Сөйлемдер
|
Дұрыс
|
Бұрыс
|
-
Біздің мемлекетіміздің бас қаласы – Астана
қаласы.
|
|
|
-
Қазір Қазақстанның
астанасы – Қызылорда қаласы.
|
|
|
-
Алматыда «Бәйтерек»
бар.
|
|
|
-
Астана – жаңа, әсем қала.
|
|
|
-
Астана қаласы 2008 жылы Қазақстанның
астанасы болды.
|
|
|
-
Астана қаласы Есіл өзенінің бойында
орналасқан.
|
|
|
-
Бәйтеректің биіктігі 99
метр
|
|
|
-
Бәйтеректің аңызы жоқ
|
|
|
Ғажайып
сөздер
Б –
батыр
Ә –
әдемі
Й –
инабатты
Т –
тәртіпті
Е –
еңбекқор
Р –
риза
Е –
еліміздің
К –
келешегіміз