Материалдар / Ашық сабақ. Атмосфера және оның құрамдас бөліктері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Атмосфера және оның құрамдас бөліктері

Материал туралы қысқаша түсінік
Жер бетінде өтіп жататын түрлі құбылыстар, өзгерстер, тіршілік атаулы ауамен байланысты екенін білу. Ауа қабығы болмаса, жер бетінің температурасы Айдағы сияқты күн мен түннің арасында өте үлкен мөлшерде ауытқып тратындығын түсіну. Ағаштар отырғызу, жасыл желекті күтіп баптау жұмыстарын үнемі жүргізіп отыру. Елді, жерді құрметтеуге баулу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қырқүйек 2018
938
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : Мектеп: «Шаңырақ» көпсалалы мектеп-гимназия» КММ

Атмосфера

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Касымбаева Ж.Р.

Сынып: 7-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Атмосфера және оның құрамдас бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.2.1 Атмосфераның құрамын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар атмосфераның құрамы және оның қабаттарын түсінеді.

Барлығы:Атмосфераның құрамын біледі.

Басым бөлігі: Атмосфераның қабаттарын ажыратады.

Кейбір оқушылар: Атмосфераның жеке қабаттарының ерекшеліктерін сипаттайды.

Бағалау критерийі

Түсіну: Атмосфераның құрамын біледі.

Қолдану: Атмосфера қабаттарын ажырата алады.

Талдау:Атмосфераның жеке қабаттарының ерекшеліктерін талдап, түсіндіреді.

Құндылықтарға баулу

Жер бетінде өтіп жататын түрлі құбылыстар, өзгерстер, тіршілік атаулы ауамен байланысты екенін білу. Ауа қабығы болмаса, жер бетінің температурасы Айдағы сияқты күн мен түннің арасында өте үлкен мөлшерде ауытқып тратындығын түсіну. Ағаштар отырғызу, жасыл желекті күтіп баптау жұмыстарын үнемі жүргізіп отыру. Елді, жерді құрметтеуге баулу.

Тілдік мақсаттар

оқылым:Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды.

айтылым: Жұптық, топтық талқылауда бір-бірімен пікір алмасады, ойларын ортаға салады, дәлелдейді, диалогқа түседі.

жазылым: түйінді ой мен негізгі терминдерді жазады.

Пән бойынша сөздер мен терминдер: Негізгі ұғымдарды меңгереді: тропосфера, стротосфера, радиозонд, климаталогия.

Пәнаралық байланыс

Биология-адам мен жануарлар оттегімен тыныс алуы, ауа құрамына әсер етеді.

Химия-ауа құрамындағы элементтерді анықтау

Алдыңғы білім

Атмосфера ауа қабаты екендігін және ауа қабатының тірі организмдер үшін маңыздылығын біледі.

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру, жағымды психологиялық ахуал тудыру. Жақсы тілектер айту. Топқа бөлу. 1-топ. Тропосфера. 2-топ. Стратосфера. 3-топ. Термосфера

«Миға шабуыл»

Тіршілікте не дейсің ғой ең қымбат

Тіршілікте адам қымбат сен қымбат

Ал адамға ауа қымбат бәрінен

Ауа қымбат ала тұғын дем қым

М.Мақатаев

Алдыңғы білімдерін пайдаланып, тақырыпты ашады.

(Ж) Тәжірибе

Майшамды жағып, жанып тұрғанын көрсету. Жанып тұрған майшамның үстіне стакан төңкеру.

-Не байқадыңдар?

-Неге жанып тұрған майшам өшіп қалды?

Тапсырма: Бұл тәжірибеден не байқадыңдар?

Күтілетін нәтиже:-Атмосфера ауа қабаты екендігін білді; -атмосфера қабаттарын ажырата алады; -талдайды, сипаттайды, -алған білімдерін өмірде қолдана алады.


Сабақтың ортасы 25 мин

«Атмосфера және оның құрамдас бөліктері» мәтінімен танысады. «Бірлесе оқу стратегиясы» бойынша оқушылар мәтінді оқиды, термін сөздерді теріп жазады. Негізігі тапсырмаларды орындайды.

(Т) І-тапсырма «Постер»

1-топ. Атмосфера құрамы

2-топ. Атмосфераның құрлысы

3-топ. Атмосфераны зерттеу

Дескриптор: Мәтінді оқи отырып, тақырыпты түсіндіреді;

-атмосфераның құрамын және құрлысын айтады,

-термин сөздерді қолдана біледі.

қалыптастырушы бағалау –үш шапалақ.

(Т)ІІ-тапсырма. «Ойлан, жұптас талқыла» стратегиясы бойынша «ВЕНН» диаграммасы.

1-топ. Тропосфера-Стратосфера

2-топ. Стротосфера-Мезосфера

3-топ. Мезосфера-Термосфера

Дескриптор: Атмосфера қабаттарын ажыратады;

-өгерістерін анықтайды;

-өз ұсынысын айтады.

қалыптастырушы бағалау-бас бармақ

(С)ІІІ-тапсырма. «Ой толғаныс» стратегиясы бойынша шығармашылық тапсырмалар беріледі.

Егер.....

Сіз Табиғат қорғау министірі болсаңыз онда...,

Сіз ақын болсаңыз, онда...,

Сіз суретші болсаңыз, онда....,

Табиғатқа тіл бітсе, онда деген тақырыпшалар беріледі

Дескриптор: Ауа қабатын қорғау шараларын түсіндіреді;

-табиғат байлығын сақтау үшін жасалатын іс шараларды түсіндіреді;

-өз пікірін айтады.

Қалыптастырушы бағалау- «Екі жұлдыз, бір тілек»

Кітаптағы мәтін, суреттер, кестелер, диаграммалар.



















































5-конечная звезда 4

5-конечная звезда 1







Прямоугольник 2






Сабақтың соңы









Кері байланыс

10 мин

Оқушылардың рефлекциясы Нені білді, нені үйренді? Не әлі түсініксіз? Оқушылардың орындаған тапсырмаларын қай жерден қателескенін талқылайды? (2 мин)

Кері байланыс: БҮҮ

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім






Сабақтың мақсатына жеттік пе? (2 мин)

Үйге тапсырма беру (1 мин)

1.Атмосфера және оның құрамдас бөліктері. 2.Атмосфералық ауаның ластануына эссе. 3.Шығармашылық тапсырма. Атмосферада ауа қабаты болмаса не болар еді?.



Саралау-Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектестіңіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?



Қабілеті төмен оқушыларға кітаптағы суреттерді, шағын мәтіндерді беруге болады.



Қабілеті орташа оқушыларға ауа қабаттарын салыстыру.



Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша мәліметтер және шығармашылық тапсырмаларды ұсыну.







Бағалау-Оқушылардың білімін қалай тексересіз? Дескрипторлар арқылы:

Сабақ барысында серіктесін бағалау, «үш шапалақ», «бас бармақ», «екі жұлдық, бір тілек»





Пәнаралық байланыс АКТ қолдану. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ жоспарын әзірлеу үшін химия, биология пән мұғалімдерінің кеңесі қажет болады.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Сабақтағы шаралар барысы оқушылардың денсаулығымен мен қауіпсіздігіне қатер

төндірмейді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары, оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кездерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарында ауытқулар болды ма неліктен?







Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!