|
Күні: 7.12.17. Пән мұғалімі: Бултбаева А Сыныбы: 8 Оқушылар саны: _______ cабаққа қатыспағаны_________ |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§31 Атом құрылысы. Элементар электр заряды |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
Атомның және атом ядросының құрылысы, элементар электр заряды, электрон жөнінде түсінік беру, заттың құрылысы жөніндегі білімдерін кеңейту. Электрон заряды және химиялық элементтердің протон сандарын пайдалана отырып есептер шығаруға үйрету. Оқушылардың өзін-өзі бағалауға баулу |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
||
|
Жетістік критерийлері |
Терминдер мен түсініктер жиынтығын түсіндіре білуі |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттар, лексика мен тіркес мысалдар: Пәнге тән лексика мен терминология: Атом - Атом (көне грекше: ἄτομος - Химиялық элементтерді құрайтын, олардың өзіне тән ерекшеліктерін сақтайтын ең кішкене бөлшек.. |
||
|
Құндылықтарды дамыту |
Топтық және жұмыс барысында өзара көмектесуге, бірін-бірі тыңдай білуге, физикалық шамалар туралы білімдерін жүйелеуге үйренеді. (ҚОҒАМЫМЫЗДАҒЫ ҰЛТТЫҚ БІРЛІК, БЕЙБІТШІЛІК ПЕН КЕЛІСІМ: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы) |
||
|
Пән аралық байланыс |
Химия, математика |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интер тақта, видео жазба |
||
|
Бастапқы білім |
Денелердің электрленуі. Электроскоп |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі 5м Сәлемдесу ,сыныпты түгелдеу, құрал жабдықтарын тексеру Топқа бөлу : Р И К әріптері арқылы арқылы топқа бөлу. Бүгін қасиетті жұма күні. Резерфод Иоффе және Кулон топтары болып бөліну ««Шаттық шеңбер» ұйымдастыру. Оқушылар бір-біріне тілектерін айтып, сыныптың ахуалын жақсартамыз |
Таратпа қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Үй тапсырмасы 7м (ЛОТО) әдісі 1. Электр заряды деген не? Денелердің немесе бөлшектердің өзара әрекеттесу қабілетіне ие болуын сипаттайтын физикалық шама. 2. Электрлену деген не? Денелер өзара электрленеді де, олардың арасында электрлік тартылыс күштері пайда болады. Бұл ұбылыс үйкеліс арқылы электрлену деп аталады. 3. Үйкеліс деген не? Денелердің жанасу, ажырау процесі 4. зарядтың неше түрі бар: оң және теріс 5. Электроскоп дегеніміз не? Денелердің электрленуін анықтайтын құрал 6.Денелердің электр зарядын тәжірибе жүзінде қалай байқауға болады? 7. майқоңыз түншырақ қоңыз , жыланбалық, медуза өздерінен электр тогын сақтану үшін шығарады. 8. Қандай табиғат құбылысын білеміз? Найзағай 8. АДАСҚАН ӘРІПТЕР ТАОМЫҚРҰЫЫСЛ. ЛЭМЕРАТНЕ РТКЕЛЭ ЗАРДЯЫ ІІІ. Жаңа сабақ Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Атом құрылысы. Элементар электр заряды. Оқушыларға тақырып бойынша видео көрсетіп, постер қорғату. Әр атом үш элементар бөлшектерден тұрады Олар протондар, нейтрондар және электрондар. Атом көп бөлігі бос кеңістік.Оның ортасында шағын ғана шар болады. Оны ядро дейміз. Протондар мен нейтрондар ядроның ішінде орналасады. Протондар әрдайым оң заряд болады.Ал нейторндардың заряды жоқ. Электрондар атомды айнала қозғалады.Электрондар саны протондар санына тең. Атомдарды бір-бірінен ерекшелейтін протондар саны. Ол атомдық нөмір деп аталады.Протондар саны - атомдық нөмірді анықтайды. Протон заряды 1,6*10-19Кл тең, электронның заряды да дәл осы мәнге ие.Алйда таңбасы теріс болады.Бұл элементар электр заряды деп аталады.Себебі:Нақты денелердің заряды осы зарядтардың еселігі болып келеді. Менделеев кестесінде неше элемент бар? 110 элемент бар Мыс Альюмений атомдық нөмірі 13 ке тең. Яғни АL-дің 13 протоны, 13 электроны бар деген сөз. Ал неитрондарын табу үшін Сол элемент массасынан 27 ге тең атомдық нөмірді аламыз. Сонда 14 нейтрон бар. Физикаға келсек В (бор) атомдық нөмірі N=5, ал электрон саны 1,6*10-19Кл тең берілсе ондағы зарядты q=e*N формуласымен анықталады, яғни 8*10-19Кл. |
Оқулық А4 форматы, маркер, |
|
|
Сабақтың соңы |
Тақтада Есептер шығару Мg, P Fe элементтердің зарядын есептейді. |
|
|
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлау. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қою керек. |
Тапсырма тәсілі Топпен жұмыс
|
|
|
|
Шығармашылық тапсырма |
Қалыптастырушы бағалау.(5 мин) |
|
|
|
Сабақ бойынша кері байланыс |
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойларыңыз?)
1._____________________________________________________________________________________ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойларыңыз?) 1._____________________________________________________________________________________
2 Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Атом құрылысы. Элементар электр заряды"
|
Күні: 7.12.17. Пән мұғалімі: Бултбаева А Сыныбы: 8 Оқушылар саны: _______ cабаққа қатыспағаны_________ |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§31 Атом құрылысы. Элементар электр заряды |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
Атомның және атом ядросының құрылысы, элементар электр заряды, электрон жөнінде түсінік беру, заттың құрылысы жөніндегі білімдерін кеңейту. Электрон заряды және химиялық элементтердің протон сандарын пайдалана отырып есептер шығаруға үйрету. Оқушылардың өзін-өзі бағалауға баулу |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
||
|
Жетістік критерийлері |
Терминдер мен түсініктер жиынтығын түсіндіре білуі |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттар, лексика мен тіркес мысалдар: Пәнге тән лексика мен терминология: Атом - Атом (көне грекше: ἄτομος - Химиялық элементтерді құрайтын, олардың өзіне тән ерекшеліктерін сақтайтын ең кішкене бөлшек.. |
||
|
Құндылықтарды дамыту |
Топтық және жұмыс барысында өзара көмектесуге, бірін-бірі тыңдай білуге, физикалық шамалар туралы білімдерін жүйелеуге үйренеді. (ҚОҒАМЫМЫЗДАҒЫ ҰЛТТЫҚ БІРЛІК, БЕЙБІТШІЛІК ПЕН КЕЛІСІМ: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы) |
||
|
Пән аралық байланыс |
Химия, математика |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интер тақта, видео жазба |
||
|
Бастапқы білім |
Денелердің электрленуі. Электроскоп |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі 5м Сәлемдесу ,сыныпты түгелдеу, құрал жабдықтарын тексеру Топқа бөлу : Р И К әріптері арқылы арқылы топқа бөлу. Бүгін қасиетті жұма күні. Резерфод Иоффе және Кулон топтары болып бөліну ««Шаттық шеңбер» ұйымдастыру. Оқушылар бір-біріне тілектерін айтып, сыныптың ахуалын жақсартамыз |
Таратпа қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Үй тапсырмасы 7м (ЛОТО) әдісі 1. Электр заряды деген не? Денелердің немесе бөлшектердің өзара әрекеттесу қабілетіне ие болуын сипаттайтын физикалық шама. 2. Электрлену деген не? Денелер өзара электрленеді де, олардың арасында электрлік тартылыс күштері пайда болады. Бұл ұбылыс үйкеліс арқылы электрлену деп аталады. 3. Үйкеліс деген не? Денелердің жанасу, ажырау процесі 4. зарядтың неше түрі бар: оң және теріс 5. Электроскоп дегеніміз не? Денелердің электрленуін анықтайтын құрал 6.Денелердің электр зарядын тәжірибе жүзінде қалай байқауға болады? 7. майқоңыз түншырақ қоңыз , жыланбалық, медуза өздерінен электр тогын сақтану үшін шығарады. 8. Қандай табиғат құбылысын білеміз? Найзағай 8. АДАСҚАН ӘРІПТЕР ТАОМЫҚРҰЫЫСЛ. ЛЭМЕРАТНЕ РТКЕЛЭ ЗАРДЯЫ ІІІ. Жаңа сабақ Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Атом құрылысы. Элементар электр заряды. Оқушыларға тақырып бойынша видео көрсетіп, постер қорғату. Әр атом үш элементар бөлшектерден тұрады Олар протондар, нейтрондар және электрондар. Атом көп бөлігі бос кеңістік.Оның ортасында шағын ғана шар болады. Оны ядро дейміз. Протондар мен нейтрондар ядроның ішінде орналасады. Протондар әрдайым оң заряд болады.Ал нейторндардың заряды жоқ. Электрондар атомды айнала қозғалады.Электрондар саны протондар санына тең. Атомдарды бір-бірінен ерекшелейтін протондар саны. Ол атомдық нөмір деп аталады.Протондар саны - атомдық нөмірді анықтайды. Протон заряды 1,6*10-19Кл тең, электронның заряды да дәл осы мәнге ие.Алйда таңбасы теріс болады.Бұл элементар электр заряды деп аталады.Себебі:Нақты денелердің заряды осы зарядтардың еселігі болып келеді. Менделеев кестесінде неше элемент бар? 110 элемент бар Мыс Альюмений атомдық нөмірі 13 ке тең. Яғни АL-дің 13 протоны, 13 электроны бар деген сөз. Ал неитрондарын табу үшін Сол элемент массасынан 27 ге тең атомдық нөмірді аламыз. Сонда 14 нейтрон бар. Физикаға келсек В (бор) атомдық нөмірі N=5, ал электрон саны 1,6*10-19Кл тең берілсе ондағы зарядты q=e*N формуласымен анықталады, яғни 8*10-19Кл. |
Оқулық А4 форматы, маркер, |
|
|
Сабақтың соңы |
Тақтада Есептер шығару Мg, P Fe элементтердің зарядын есептейді. |
|
|
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлау. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қою керек. |
Тапсырма тәсілі Топпен жұмыс
|
|
|
|
Шығармашылық тапсырма |
Қалыптастырушы бағалау.(5 мин) |
|
|
|
Сабақ бойынша кері байланыс |
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойларыңыз?)
1._____________________________________________________________________________________ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойларыңыз?) 1._____________________________________________________________________________________
2 Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз














